Tarım Kredi’de çalışana tehdit gibi ek sözleşme!

Tarım Kredi'de personele öyle bir sözleşme imzalattırıldı ki, hiçbir kusuru olmasa bile çalışanlar rahat bir şekilde işten atılabilecek. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin tarihinde personele ilk kez imzalattırılan ek sözleşmeye göre, kurum içindeki bilgi ve belgelerin ifşa olması durumunda personelin kusuru olmasa bile sorumlu tutulacak. Ve bu personelin iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız bir şekilde feshedilebilecek.

Tarım Kredi’de çalışana tehdit gibi ek sözleşme!

Tarım Kredi'de merkez birliği başta olmak üzere bölge birliği, kooperatifler ve iştiraklerde çalışanlara 'ek sözleşme' imzalattırıldığı ortaya çıktı. Ek sözleşme ile İş Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, İnsan Kaynakları Yönetmeliği ve diğer iç mevzuatı gereği çalışanların uyması gereken kurallara ilave olarak ek normlar düzenleniyor.

Ek sözleşmenin, Tarım Kredi'nin iştiraki olan TAREKS Hayvancılık A.Ş tarafından Macaristanlı bir firmaya teminatsız olarak gönderilen 3 milyon Euro haberlerinden sonra imzalattırılması dikkat çekti. Personel yönetmeliğinde olan konuların ayrı bir sözleşme ile çalışanlara imzalattırıldığı gözlenirken, ağır hükümlerin içermesi soru işaretlerine neden oldu.

SENDİKA: HABERİMİZ YOK

Tarım Kredi Kooperatiflerinde örgütlü bulunun Koop-İş Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar ise çalışanlara böyle bir ek sözleşmenin imzalattırılmasından haberlerinin olmadığını belirtti.

Tarım Kredi'de personele imzalattırılan ek sözleşmede öyle bir madde var ki, çalışana teslim edilmiş bir bilginin, çalışanın inisiyatifi dışında ifşa olması durumunda bile o çalışan bundan sorumlu tutulacak. İmzaladığı sözleşme hükümlerine aykırı davrandığı için de iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız bir şekilde feshedilebilecek.

İşte ek sözleşmedeki o ilgili madde:

“Kurum tarafından çalışana teslim edilmiş her türlü bilginin çalışan tarafından sözleşmeye aykırı olarak ifşa edildiğinin kurum tarafından öğrenilmesi halinde herhangi bir olumsuz sonuç doğmasa bile çalışan sözleşmenin yükümlülüğüne aykırı davranmış kabul edilecektir.

ARTIK BELGELİ HABER YAPILAMAYACAK!

Bununla birlikte çalışan, bu bilgi ve belgelerin 3. şahıslara iletilmemesi için her türlü tedbiri almayı taahhüt ettiği gibi, her türlü tedbiri almasına rağmen, bu bilgi ve belgelerin yayılmasına mani olamadığını ve/veya kusuru olmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz.

Kurum, işbu sözleşmenin akdedilmesinden sonra üçüncü bir kişiye karşı çalışanın iş bu sözleşme kapsamında gizliliğe aykırı davranışlarından dolayı müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulduğu / tutulacağı hallerde veya tek başına sorumlu tutulduğu / tutulacağı hallerde zarara uğradığı veya üçüncü bir kişiye karşı ödeme yaptığı tutar kadar çalışana rücu etme hakkına sahip olacaktır."


TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 16 Adet Yorum Yapılmış.
06 Haziran 2017, 15:36

emeklı
adam GIBI CALISTIK INSAN GIBI EMEKLI OLDUK SIZIN GIBI SOYTARILIK YAPMADIK ATA SOZU VARDIR GORGUSUZ BABANIN GORGUZUZ EVLATLARI OLURMUS CALISAN PERSONEL KENDINIZDEN BAHSEDIN BOS KAGITLARA IMZA OTELCILER PAVYONCULAR HIRSIZLAR Devamı..adam GIBI CALISTIK INSAN GIBI EMEKLI OLDUK SIZIN GIBI SOYTARILIK YAPMADIK ATA SOZU VARDIR GORGUSUZ BABANIN GORGUZUZ EVLATLARI OLURMUS CALISAN PERSONEL KENDINIZDEN BAHSEDIN BOS KAGITLARA IMZA OTELCILER PAVYONCULAR HIRSIZLAR SU GUZELIM KOOP NE HALE GELDI BU KURUM BIZ EMEKLILER SAYESINDE AYAKTA DURUYOR KOOPUN YARIN NE OLACAGI BELLISIZ SAYGILAR
05 Haziran 2017, 19:40

Sendika

Kahraman
Sayın EYÜP ALEMDAR dalga geciyorsun bizimle haberim Yok diyosun velevki doğru söylüyorsun sen nasıl sendikacısın.Türkiyenin en çok aidat alan sendikasısın ne dersen o oluyor. Diyelim ki haberin var neden karşı çıkmıyorsun.Çıkmazs Devamı..Sayın EYÜP ALEMDAR dalga geciyorsun bizimle haberim Yok diyosun velevki doğru söylüyorsun sen nasıl sendikacısın.Türkiyenin en çok aidat alan sendikasısın ne dersen o oluyor. Diyelim ki haberin var neden karşı çıkmıyorsun.Çıkmazsın ki neden çıkacan insan kendi ekmeğine taş mı koyar.Şunu bilmeni istedim Eyüp bey salak ayağına yatıyoruz ama bizi salak zannetme. Nedenini biliyorsun salak ayağına yatmak zorundayız.Delegeler seçilir,Demokratik şekilde
05 Haziran 2017, 15:35

Hukuksuz

Orhan
Tarimkredinin personel yonetmeligi bastan asagi hukusuz zaten..is kanununa aykırı en az 4-5 madde var.Tarimkredide kendi hukukunu kendi oluşturmuştur devletin hukukuna riaye edilmez..
04 Haziran 2017, 17:52

Çalışan

Başka kapı
Kurumun etrafında kebapçı kedisi gibi gezinen Emekliler sizden kaç kişi dışarıda şahsi iş kurabildi veya bir başka işde başarılı oldu Gen Müdür size bir iştirakte görev vermedi diye yırtınıyorsunuz hemen iftira atıyorsunuz Asa Devamı..Kurumun etrafında kebapçı kedisi gibi gezinen Emekliler sizden kaç kişi dışarıda şahsi iş kurabildi veya bir başka işde başarılı oldu Gen Müdür size bir iştirakte görev vermedi diye yırtınıyorsunuz hemen iftira atıyorsunuz Asaletiyle kuruma dua eden emeklilerden de Allah Razı olsun
04 Haziran 2017, 17:43

Tekirdağlı
Eyup orada yıllardır sendikada oturur yer içer tabiki bunu idareye borçlu.Şimdi muhalefet etse saltanat gidecek haberi yokmuş.TARIM Kredide SENDİKA SUSTUR İDARENİN MERHAMETİNE KALMIŞ.Kurum çalışanları OTELCİLER bunlardan daha iyi ve d Devamı..Eyup orada yıllardır sendikada oturur yer içer tabiki bunu idareye borçlu.Şimdi muhalefet etse saltanat gidecek haberi yokmuş.TARIM Kredide SENDİKA SUSTUR İDARENİN MERHAMETİNE KALMIŞ.Kurum çalışanları OTELCİLER bunlardan daha iyi ve dürüst diyorlar.
04 Haziran 2017, 05:06

İsmail
Bu emekli bilader ben seni çok iyi tanıyorum seni 28yıl sülük gibi yapıştın bu kuruma kurumda nasıl sapıklıklar yaptığını herkes biliyor emekli oldun sülüklükten vaz geçmedin.. Beni biliyosun beklerim
04 Haziran 2017, 00:00

Muhabbete bak

Gevşek
Yorum suz gerçekler aslında burda yorumlarda herkez özgür iradesini kullanarak yorumu yapmış gerçekler yorum larda abartılı yorum yok.bilinen gerçekler söylemek güzel.
03 Haziran 2017, 03:29

Emekli

Bakıyorumda bu teşkilatda bir tane ülkücü kalmadı ne var neyok temizlendiler cün kü sayın gelen müdür ayhan karayama yedi sülasini işe soktu maşallah ?
03 Haziran 2017, 03:22

Emekli

Burdan soruyorum koop iş sendıkası neişyapar? Biz yılarca bukurumda caliştık bizler böyle bir şeyle karşılaşmadık demekki bir yerlerde sıkıntı var bukuruma kimler zarar veriyorsa Canabı Allah onları kahretsin burunlarından fitil f Devamı..Burdan soruyorum koop iş sendıkası neişyapar? Biz yılarca bukurumda caliştık bizler böyle bir şeyle karşılaşmadık demekki bir yerlerde sıkıntı var bukuruma kimler zarar veriyorsa Canabı Allah onları kahretsin burunlarından fitil fitil gelsin inşallah ?
03 Haziran 2017, 02:27

Tarım da sıkıntı

Sedat
Yarın bu uygulama TMO ve diğer tarım kuruluşlarına sıçrar onlarda açığını örtmek ve yolsuzlukları kapatmak için aynı uygulamayı yapar nerde şeffaflık nerde güven ve cesaret tarım bakanı doldurdu kendi müdür ve bürokratları h Devamı..Yarın bu uygulama TMO ve diğer tarım kuruluşlarına sıçrar onlarda açığını örtmek ve yolsuzlukları kapatmak için aynı uygulamayı yapar nerde şeffaflık nerde güven ve cesaret tarım bakanı doldurdu kendi müdür ve bürokratları hep yanlış işler çok sıkıntı var

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ