Tarım Kredi ilk kez üreticiden vişne aldı!

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde özel bir firmanın vişne alımlarını durdurmasının ardından zor durumda kalan üreticilerin imdadına Tarım Kredi Kooperatifleri yetişti.

Tarım Kredi ilk kez üreticiden vişne aldı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklarının hem üretim öncesi hem de üretim sonrası desteklenmesi hususunda faaliyetlerini sürdürmekte. Tarım Kredi, üreticilerin desteklenmesi yanında piyasayı regüle ederek tüketicilerinde kaliteli ve sağlıklı gıda ürünlerine uygun fiyatla ulaşmasını da sağlamakta. Bu amaçla Hisarcık Tarım Kredi Kooperatifi, ilçede bu yıl ilk defa kapalı pazar yerinde 1.55 TL'den vişne alımlarına başlayarak, zor durumda kalan vişne üreticilerini rahatlattı.

Alıcı firmanın bir gün önce alımları durdurması üzerine topladıkları vişnelerin ellerinde kaldığını söyleyen üreticiler, "Bin bir zahmetle topladığımız vişneleri satmak için alıcı firmaya götürdüğümüzde, vişne alımını durdurduklarını söyleyince ne yapacağımızı şaşırdık. Kilolarca vişne elimizde kalakalmıştı, hemen akabinde Tarım Kredi Kooperatifinin 1.55 TL'den vişne alımlarına başlaması bizleri sevindirdi. Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Yoksa elimizdeki vişneler çürüyüp heba olacaktı" dediler.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
03 Temmuz 2018, 21:40

kiraz

vişne
işcilik ücreti enaz 60 tl. bir işçi ortalama ağaçtan 60 kilo vişne toplayabilir farklı kimyasallarla ve silkelemeyle bu oran değişir. 1.55 tl*60: 93tl yapar.60 tl isçiliğe çıkın 33 tl kalır. 12 ay boyunca suyu gübresi, ulaşım sür Devamı..işcilik ücreti enaz 60 tl. bir işçi ortalama ağaçtan 60 kilo vişne toplayabilir farklı kimyasallarla ve silkelemeyle bu oran değişir. 1.55 tl*60: 93tl yapar.60 tl isçiliğe çıkın 33 tl kalır. 12 ay boyunca suyu gübresi, ulaşım sürüm yemek masrafları bunun içinde. iyi ki tarım kredi var yoksa meyve sebzeyi çiftçiden alım yapan hallerdeki firmalar yada aracılar tam bir kan emici sülük tarzında tek başına çiftçinin kanını emiyor. utanmasalar bedava verin diyecekler. vişne suyu ingiltere başta olmak üzere a.b ülkelerin tercih ettiği bir meyve suyu ve talep var diye biliyorum. hal kanununda kesinlikle ilk alım halleri ve rekabet kuralları çok iyi belirlenmesi gerekiyor. kiraz vişne çilek kayısı gibi meyveler kasaya giren olduğu için beklemez .
02 Temmuz 2018, 20:36

Çiftçinin ürününün değerlendirilmesi amacıyla 7 gün 24 saat emeğini esirgemeyen Tarım Kredi Kütahya Bölge Müdürü Özkan İNCİ ve ekibinden Allah razı olsun.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ