Tarım Kredi gübre ve yemi daha pahalı satıyor!

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ülke tarımı ve çiftçiler için önemli bir yeri olan Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili olarak önemli bir çarpıklığa dikkat çekti. Tarım Kredi'nin gübre ve yemde önemli bir pazar gücünün bulunmasına rağmen fiyatların piyasaya göre daha pahalı olduğunu vurgulayan Doğru, "burada bir mantıksızlık var. Organizasyonda veya yönetimde bir yanlışlık var" dedi.

Tarım Kredi gübre ve yemi daha pahalı satıyor!

Kooperatifçiliğin, bütün girdilerin ortak alınarak, ortak almanın getirdiği güç ve sinerji ile fiyatları aşağıya çekmek, üretim maliyetlerini de azaltarak karlılığı arttırmak için oluşmuş bir birliktelik olduğuna dikkat çeken Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ancak Tarım Kredi'de sistemin böyle çalışmadığını belirtti.

NAKLİYE VE HAMALİYE DAHİL DAHA UCUZ

Tarım Kredi Kooperatifleri ile her hangi bir gübre bayisinde satılan gübre fiyatları ile ilgili olarak çarpıcı bir rakam veren Doğru, “Bu kuruluşta (nakliye ve hamaliye giderleri hariç) aynı markalı üre gübresinin kilosu 1 lira 30 kuruş. Her hangi bir gübre bayinde (nakliye ve hamaliye dahil) 1 lira 26 kuruş" dedi.

EN BÜYÜK GÜBRE ALICISI KONUMUNDA

Türkiye'de tüketilen gübrenin yaklaşık yüzde 35'inin Tarım Kredi Kooperatifleri'nin üzerinden pazarlandığına işaret eden Doğru, şunları kaydetti: “Bu kuruluş, Türkiye'nin en büyük gübre alıcısı konumunda, çok büyük bir güçtür. O zaman pazarlığı ve organizasyonu daha iyi yapıp, gübre fiyatlarını aşağıya çekebilir. Böylece sektördeki diğer gübre fiyatlarını da regüle eder. Ama gerçek fiyatlara bakacak olursak hal böyle değildir"

SERBEST PİYASADA DAHA UCUZA SATILIYOR

Tarım Kredi'nin, hazinenin verdiği destekle bu paraları çiftçiye düşük faizli kredi olarak verdiğini anımsatan Doğru, “Ama girdilere bakacak olursanız; serbest piyasada satılan girdi fiyatları kooperatiften daha ucuz. Burada bir mantıksızlık var. Organizasyonda veya yönetimde bir yanlışlık var" dedi.

TARIM KREDİ'NİN YENİLENMEYE İHTİYACI VAR

Bu konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın gündemine getirdiklerini ve getirmeye de devam edeceklerini söyleyen Doğru, Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyonunda yenilemeye veya işlevsel bir reforma gidilmesi gerektiğini kaydetti.

YEM FİYATLARI DA PİYASANIN ÜSTÜNDE

Gübrede olduğu gibi yemde de aynı sıkıntının yaşandığını dile getiren Doğru, “Tarım Kredi Kooperatifleri çok büyük miktarlarda yem de pazarlıyor. Yem girdi fiyatlarını dahi regüle edebilecek bir güçtedir. Ama maalesef piyasanın üstünde girdileri çiftçilere satıyor. Bu organizasyonu tekrar gözden geçirip, değiştirmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 15 Adet Yorum Yapılmış.
06 Temmuz 2018, 22:32

Reisciyiz deme rantı

Adalet
Eski tas eski hamam degişmedi, değişmez de hicbir sey. Özel kalem ve danışman olarak getirilenler bile 20.000 lira kazanıyorlar ayda, varın gerisini siz düşünün. Çifter çifter iştirakler, sorun bakalım atandıkları yerin mevzuatını Devamı..Eski tas eski hamam degişmedi, değişmez de hicbir sey. Özel kalem ve danışman olarak getirilenler bile 20.000 lira kazanıyorlar ayda, varın gerisini siz düşünün. Çifter çifter iştirakler, sorun bakalım atandıkları yerin mevzuatını bile bilmezler. Bırak sakalı, dola Reis lafını ağzına olsun bitsin. İstismar ede ede bitiremediler Külliye'yi. Makam arabaları eve gitme gelmelere, özel misafir gezdirmelere tahsis... Vah benim samimi müslümanlarıma
12 Haziran 2018, 01:43

Çok Endişeliyiz

Emekli Çalışan
Tarım kredinin şirketleri bakana şirin görünmek için yaklaşık 2 senedir gübre ve yemde zarar ediyor.Buna rağmen piyasanın üzerinde ürün satıyorlar. kalite desen sıfır.Çalışan idari personelin özellikle üst düzey idari personeli Devamı..Tarım kredinin şirketleri bakana şirin görünmek için yaklaşık 2 senedir gübre ve yemde zarar ediyor.Buna rağmen piyasanın üzerinde ürün satıyorlar. kalite desen sıfır.Çalışan idari personelin özellikle üst düzey idari personelin maaşları aldı başını gitti. Liyakat tek kelime ile sıfır. Milyonlarca lira para batıran kişiler şirketler de üst düzey yönetici oldu. Oda yetmiyormuş gibi hısım akrabalarını işe sokmanın peşindeler. Yakında gübre ve yem fabrikaları da korkarız Tarım Kredi Gıdaya dönecek. Her personelin altında bir araba çiftçinin parasıyla hafta sonları turlarda geziniyorlar.Teftiş seyirci, yiyiciler iş başında. Zarar eden şirketlerden hesabının sorulması lazım.
11 Haziran 2018, 17:39

Düğünümüz var Tkyem de

Boşverin yemi gübreyi çiftçiyi
Hadi hayırlısı damadı ithal ettik çifte kumrular gibiyiz yakında düğünümüz var herkesi bekleriz
11 Haziran 2018, 01:55

denge

Kırk yıldır aynı terane, denge diye diye çiftçinin dengesini bozdunuz, artık kendinize başka söylemler bulunuz,
09 Haziran 2018, 09:44

Fiyat

Bak sen
TKK üretmiş olduğu yemler uzun zamandan beri piyasanın 7-8 TL altında satılmaktadır. Aynı şekilde gübrede piyasaya göre çoğu çeşitlerinde daha ucuz. Bu anlamsız TKK düşmanlığı nedendir acaba merak ediyorum. Şu unutulmamalıdır Devamı..TKK üretmiş olduğu yemler uzun zamandan beri piyasanın 7-8 TL altında satılmaktadır. Aynı şekilde gübrede piyasaya göre çoğu çeşitlerinde daha ucuz. Bu anlamsız TKK düşmanlığı nedendir acaba merak ediyorum. Şu unutulmamalıdır ki TKK leri her zaman denge unsuru olmuştur ve olmaya da devam edecektir.
09 Haziran 2018, 01:47

HÂLÂ NE OLDUĞUNU ANLAMADINIZ

HESAP KİTAP İŞİ
Tarım Kredi ve Şirketleri arpalık olarak görülüyor. gübrenin, yemin yöneticilerinin özgeçmişlerine lütfen bakınız. tarım kredi yöneticilerinin de özgeçmişlerine bakınız. Hangi özel vasıflarından dolayı bu görevlere getirildi Devamı..Tarım Kredi ve Şirketleri arpalık olarak görülüyor. gübrenin, yemin yöneticilerinin özgeçmişlerine lütfen bakınız. tarım kredi yöneticilerinin de özgeçmişlerine bakınız. Hangi özel vasıflarından dolayı bu görevlere getirildiklerini anlarsınız. Çiftçinin temsilcisi olan TKK Yönetim Kurulu Üyeleri de tekrar seçilme derdindeler. Dolayısıyla çiftçiyi, üreticiyi, tarım kredi ortaklarını düşünenler varsa aşk olsun. tarım kredi ve şirketlerinin yöneticilerine baktığınızda acemiler topluluğu olduğunu görürsünüz. Çiftçinin, üreticinin durumunun ne önemi var? Sadece bu kişiler çiftçinin sırtından geçinsinler yeter. Bir de milli görüşçülük ayaklarına yatarak çiftçinin soyulmasına göz yumarlar. KISACA TARIM KREDİ VE ŞİRKETLERİ ACEMİ EĞİTİM MERKEZİ'DİR.
08 Haziran 2018, 23:12

Tmgd

Miş miş Muş muş
Ya onu bunu bırakın da tarım kredi kooperatiflerinin Tmgd hizmeti için yapılan ihaleyi genel müdür Fahrettin poyrazın gizli sahibi olduğu kanyon adlı firmanın aldığını yazın. İhale dosyaları katılımcıların huzurunda açılmadan Devamı..Ya onu bunu bırakın da tarım kredi kooperatiflerinin Tmgd hizmeti için yapılan ihaleyi genel müdür Fahrettin poyrazın gizli sahibi olduğu kanyon adlı firmanın aldığını yazın. İhale dosyaları katılımcıların huzurunda açılmadan sonuçlandı.
08 Haziran 2018, 21:39

Her şey aynı

Anıl beykozlu
Ttk iştiraklerinde ne oldu. Tarnette müfettiş geldi gitti değişen bir şey yok. Amerikalı gitti müsiadlı gül yaklaşık 22bin tl maaşla tarnete genel müdür oldu. Şirket arabasının Araç takip cihazını söktürdü tarnet için gece g Devamı..Ttk iştiraklerinde ne oldu. Tarnette müfettiş geldi gitti değişen bir şey yok. Amerikalı gitti müsiadlı gül yaklaşık 22bin tl maaşla tarnete genel müdür oldu. Şirket arabasının Araç takip cihazını söktürdü tarnet için gece gündüz istanbulda orda burda geziyor. Amerikalıda aynısı yapıyordu ne değişti. Yolsuzluğa adı karışan karaleke döneminin tarnet yönetici ve elemanlarına yılını doldurmadan yüksek zamlar yapıldı. Tarnet yönetim kurulu ve iştiraklerden sorumlu yöneticiler Allah aşkına ne iş yapıyorsunuz? Şu zamları ve işe giriş tarihleri ile neden değerlendirilmezsiniz. Sahte beyanla mesai alanları kooperatifte olsaydı ne yapardınız? Zavallı kooperatifçiler çalışsın tarnet yesin. Yiyin beyler yiyin aksırıncaya kadar.
08 Haziran 2018, 16:49

İşin doğrusu

Siyasetin, yolsuzluğun, ısrafın, liyakatsızlığın kol gezdiği bir kurum çiftçiye faydalı olabilir mi? Sadece bir fabrikasında ortaya çıkan yolsuzluk 500 milyon
08 Haziran 2018, 15:38

#Gerek değil ama

Okyanusta bir damla
Eyy Doğru; Şu verdiğiniz demeç şunu gösteriyor ki 155 yıllık tarihi olan bir Kurumu tanımadığınızı net bir şekilde ortaya koyuyor, sende muhalefet gibi eline birilerinin tutuşturduğu Aslı yada astarı olmayan bilgi yada belgeleri Devamı..Eyy Doğru; Şu verdiğiniz demeç şunu gösteriyor ki 155 yıllık tarihi olan bir Kurumu tanımadığınızı net bir şekilde ortaya koyuyor, sende muhalefet gibi eline birilerinin tutuşturduğu Aslı yada astarı olmayan bilgi yada belgeleri paylaşarak kendinizce gündem oluşturuyorsunuz.Ama şu bir gerçek ki sizin gibi insanların Tarım kredi Kooperatiflerini itibarsızlaştırmaya ne gücü nede kudreti yeter.Siz bu gibi demeçlerle sadece kendi kusurlarınızı örtersiniz .

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ