Tarım Kredi çiftçi kuruluşu değil!

Ziraat Bankası, Milli Gazete'nin 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' manşet haberine bir açıklama göndererek, büyük bir skandala imza attı. 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan ve Türkiye'nin en önemli tarımsal kooperatiflerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri'ni tarımsal kuruluş olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirdi.

Tarım Kredi çiftçi kuruluşu değil!
"Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinden yararlanmanın birinci şartı tarımsal üretim yapmaktır. Tarım Kredi Kooperatifleri ise bünyesinde pek çok sanayi kuruluşunu barındırmakta olup tarımsal üreticilere hizmet vermekle birlikte, tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Bu yönüyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır."

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, tarım sektöründe büyük yankı bulan; 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz!' manşet haberi ülke tarımı için yeni bir skandalı ortaya çıkardı. Çiftinin neden üretimden çekildiğini, Türkiye'nin neden birçok tarımsal üründe ithalatçı konuma geldiğini belgeleyen yeni bir gelişme yaşandı.

Ziraat Bankası, Milli Gazete'nin 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' manşet haberine bir açıklama göndererek, büyük bir skandala imza attı. 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan ve Türkiye'nin en önemli tarımsal kooperatiflerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri'ni tarımsal kuruluş olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirdi. Ziraat Bankası bu açıklamasıyla, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1 milyon 200 bin çiftçi ortağını da çiftçi olarak görmediğini ortaya koydu. Bundan dolayı da Bakanlar Kurulu kararları kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerine indirimli tarımsal kredi kullandırılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ziraat Bankası, bu açıklamasıyla birlikte Tarım Kredi tarafından çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki 'kanunsuz faizi' de belgelemiş oldu.

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERDE SADECE İKİSİ YETKİLİ

Bilindiği üzere Türkiye'de çiftçiye indirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılıyor. Ziraat Bankası'nın dışında hiçbir bankanın böyle bir yetkisi bulunmuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri de Ziraat Bankası'ndan sağladığı kaynakla çiftçiye bu krediyi kullandırıyor. Ancak Ziraat Bankası, Tarım Kredi'ye bu kaynağı cari faiz oranıyla kullandırdığı için, Tarım Kredi'de indirimli tarımsal kredileri çiftçiye cari faiz oranında bir maliyetle kullandırıyor. Yani Tarım Kredi, çiftçiden indirimli tarımsal kredilerde yüzde 8 yasal faiz alırken diğer aradaki açığı da 'kaynak kullanım ücreti' adı altında gizli faizle kapatıyor. Dolayısıyla Tarım Kredi'den indirimli tarımsal kredi kullandığını düşünen çiftçi aslında cari faiz oranıyla kullanmış oluyor.

1 MİLYON 200 BİN ÇİFTÇİ ORTAĞI ÇİFTÇİ OLARAK GÖRÜLMEDİ!

Milli Gazete'nin açığa çıkardığı bu skandal, Ziraat Bankası'nın gazeteye gönderdiği açıklamayla da belgelendi. Ziraat Bankası'nın açıklamasında tüzel kişiliği bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri için kullanılan 'tarımsal üretici ya da çiftçi değil' tanımlaması dikkat çekerken, 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi kuruluşu olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirildi. Bundan dolayı da Tarım Kredi Kooperatifleri'nin indirimli tarımsal krediler için Ziraat Bankası'ndan kullandığı kaynağın Bakanlar Kurulu kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

İŞTE HABERİ BELGELEYEN SKANDAL AÇIKLAMA!

“Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinin amacı, tarımsal üretim yapan üreticilerin tarımsal faaliyetleri ile ilgili olarak ihtiyaç duydukları tohum, gübre, ilaç, yakıt, hayvan, yem, aşı, işçilik gibi girdiklerin ve tarımsal yatırımların finansmanını sağlamaktır. Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinden yararlanmanın birinci şartı tarımsal üretim yapmaktır. Tarım Kredi Kooperatifleri ise bünyesinde pek çok sanayi kuruluşunu barındırmakta olup tarımsal üreticilere hizmet vermekle birlikte, tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Bu yönüyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla Bankamızca tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Bankamızdan kullandığı kredilere uygulanması mümkün bulunmamaktadır."

BAKANLAR KURULU KARARLARI TARTIŞMALI HALE GELDİ

Diğer yandan Ziraat Bankası'nın skandal açıklamasıyla birlikte indirimli tarımsal kredilerle ilgili Bakanlar Kurulu kararları da tartışmalı hale geldi. Çünkü bugüne kadar yayınlanan Bakanlar Kurulu kararlarında çiftçi borçlarının ertelenmesinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri yetkili gösterildi. Ancak Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında indirimli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmadığı kaydedildi.

HÜKÜMET BU SKANDALA NASIL BİR ÇÖZÜM BULACAK?

Tarım Kredi üzerinden kullandırılan indirimli tarımsal kredilerde ortaya çıkan bu skandala hükümetin nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor. Çünkü bugüne kadar bu skandal çiftçi başta olmak üzere milletvekilleri tarafından bile bilinmiyordu. Bu skandala bir çözüm bulunmaması durumunda olayın vahameti daha da büyüyecek. Çünkü Tarım Kredi'den kullanılan indirimli tarımsal kredilerde çiftçi bir anlamda kandırılmış oluyor.

Milli Gazete, Ziraat Bankası tarafından gönderilen ve skandal ifadelere yer verilen CEVAP VE DÜZELTME metnini de aynen okuyucuları ile paylaştı.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 29 Adet Yorum Yapılmış.
17 Ağustos 2018, 21:44

T.arim kooptifi

Fatih
devlet korulosudegilse. Tepecidir
13 Ağustos 2018, 19:08

yaaa hep aynı keyif çatma yeri

tarık yılmaz çiftçi
Bu kuruma adam akıllı yönetici gelmeyecek mi ? Fahrettin Poyraz bey bu kurum için şuan ne yapıyorsunuz çok merak ediyoruz çiftçi olarak her gelen gideni aratıyor Tarım Kredi için boş bir yönetim hem bölge hem iştirakler yazık ya bira Devamı..Bu kuruma adam akıllı yönetici gelmeyecek mi ? Fahrettin Poyraz bey bu kurum için şuan ne yapıyorsunuz çok merak ediyoruz çiftçi olarak her gelen gideni aratıyor Tarım Kredi için boş bir yönetim hem bölge hem iştirakler yazık ya biraz inceleyin götüren götürene yazık yarın mahşer var hesabını nasıl ödeyeceksiniz gerisini siz düşünün artık umarım bir tane adam gibi adam birileri gelir sil baştan temiz bir kadroyla güzel işler yapılır....
08 Ağustos 2018, 09:34

Tabanını tanımayan

Dibinideki tabanı tanımayan çiftciyi tanırmı gençler burada yalvardı resmen ağladı onların hakkını vermedi ki ne konuşsanız boş??
08 Ağustos 2018, 08:52

Tarim kredi kooperatifleri

EYÜP İBSAR
Günaydın yenimi uyandıniz ilgili yetkililer önce üretimi yapanlarin sesini dinleme nezaketını göster sinler
08 Ağustos 2018, 08:16

verene bakarım

ama hak ediyorsunuz verin oyları böyle usulsüz yönetmelik tüzük tanımayan daha kimliği bile belli olmayan !!!!!!!!!!............... yerlerden kredi alırsanız böyle olur . veren yeterli ziraat ile tarım kredinin arasındaki işden banane Devamı..ama hak ediyorsunuz verin oyları böyle usulsüz yönetmelik tüzük tanımayan daha kimliği bile belli olmayan !!!!!!!!!!............... yerlerden kredi alırsanız böyle olur . veren yeterli ziraat ile tarım kredinin arasındaki işden banane olan çiftciye olmuş .....ve birtane resmi açıklama yok ben diyorum kapatın tarım kredi yi bak çiftci nasıl toparlıyor herşey piyasada fazla fazla var ... 2018 yılındayı uçak yapıyoz tarım yapmak için tarım il müdürlükleri yeterli .. tarım kredi kapatılmalı faiz ve zam yıllardır böyle çalıştı özel bir yasa ile bu yasa değiştirlilmeli bunların başı boşlukları düzene alınmalı !!!
07 Ağustos 2018, 23:42

Harbi Çok Ağır Yazarım

Mağdur edilen çiftci bitti kimin neyi nasıl alıp verdiği bizi bağlamaz.. Çiftciye veren ilgilendiriyor yeterli diymi. % de yazan arkadaş bu işde tarafın belli zaten neden bu kadar kastın suçluluk piskolojisi galiba. Çiftciye zirrat verme Devamı..Mağdur edilen çiftci bitti kimin neyi nasıl alıp verdiği bizi bağlamaz.. Çiftciye veren ilgilendiriyor yeterli diymi. % de yazan arkadaş bu işde tarafın belli zaten neden bu kadar kastın suçluluk piskolojisi galiba. Çiftciye zirrat vermedi sonuçta tarım kredi verdi.
07 Ağustos 2018, 23:36

Senol
Sahtekarlığı böylesine pes utanmazlar işinize gelince çiftçi kuruluşu gelmeyince böyle madem çiftçi kuruluşu değil sahibini bilelimde öyle davranalim
07 Ağustos 2018, 19:37

Ziraat laf kalabalığı yapıyor

Üretici çitfçilerin ortaklığı ile kurulmuş TKK ne ziraat tarafından sanayici muamelesi yapılıp % 20 Ticari Kredi faizi ile kullandırılan kaynağın kooperatifçe ortaklarına % 8 den kullandıramayacağını herkes bilir. Bahsettiği BKK Devamı..Üretici çitfçilerin ortaklığı ile kurulmuş TKK ne ziraat tarafından sanayici muamelesi yapılıp % 20 Ticari Kredi faizi ile kullandırılan kaynağın kooperatifçe ortaklarına % 8 den kullandıramayacağını herkes bilir. Bahsettiği BKK % 8 oranından indirim içindir. Ziraat kafa karışıkşığı yaratıp aklınca haklı çıkacak.
07 Ağustos 2018, 01:37

Arka bahçe

Kooperatifler yüksek fiyat ve faiz politikasına rağmen ayakta durmakta zorlanmaktadırlar. Çiftçiye faydası olmadığı gibi kendilerine de hayrı yoktur. Vasıfsız yönetim ve siyasetin arka bahçesi olmaya devam ettiği sürece de kimseye h Devamı..Kooperatifler yüksek fiyat ve faiz politikasına rağmen ayakta durmakta zorlanmaktadırlar. Çiftçiye faydası olmadığı gibi kendilerine de hayrı yoktur. Vasıfsız yönetim ve siyasetin arka bahçesi olmaya devam ettiği sürece de kimseye hayrı olmayacaktır.
07 Ağustos 2018, 00:02

Aldatma

Çoban
Kim başlatacak yasal süreci bu işlemler yapılırken bu ülkeyi yönetenler bu adaletsizligi bilmiyorlar mıydı sanki, sevgili çiftçi dostlarım biz hakkimiza aramadigimiz sürece bizler bu ülkede gerek ürettiğimiz ürünleri aracılara ve z Devamı..Kim başlatacak yasal süreci bu işlemler yapılırken bu ülkeyi yönetenler bu adaletsizligi bilmiyorlar mıydı sanki, sevgili çiftçi dostlarım biz hakkimiza aramadigimiz sürece bizler bu ülkede gerek ürettiğimiz ürünleri aracılara ve zengin sanayicilere veya tefecilere veyahutta böyle güya çiftçinin üreticinin kuruluşu olan tarım kredi kooperatifleri ziraat bankası bizleri aldatmaya ve sürundurmeyi devam edecek

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ