Sarıbal’dan şok iddia! Tarım Kredi'de 3 milyon lira vurgun!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e “Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi'nde yaşandığı söylenilen 3 milyon liralık dolandırıcılık" iddiasını sordu.

Sarıbal’dan şok iddia! Tarım Kredi'de 3 milyon lira vurgun!

TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e “Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi'nde yaşandığı söylenilen 3 milyon liralık dolandırıcılık" iddiasını sordu.

Sarıbal'ın soru önergesinde Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi'nde 2014'ten bu yana 100 ortağın 3 Milyon lira civarında dolandırıldığı, kooperatif ortaklarını dolandırdığı söylenen Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi çalışanı Hatice Çolak'ın Yenişehir Belediyesi'nde müteahhitlik işleri yapan Yusuf Sağlam'a para aktardığı iddiası yer alıyor.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yönelttiği soru önergesinde yer alan iddialar ve sorular şu şekilde:

"Aldığım duyumlara göre; Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifinde çalışan Hatice Çolak; kooperatif ortağı çiftçilere kooperatifin antetli boş kağıtlara imza attırmak suretiyle kredi limitlerini yükseltmiş ve ortaklar adına kredi çekmiştir. Ayrıca kredi geri ödemelerinde sistemde arıza olduğu bahanesiyle parayı elden tahsil ederek alındı makbuzu vermemiş ve parayı zimmetine geçirmiştir. Öte yandan daha önce imzalatmış olduğu antetli kağıtları kullanarak ortakların kooperatiften aldıkları tarım girdilerinin miktarlarını iki üç kat artırmıştır. Söz konusu şahıs 2014 yılından bu yana kooperatifin 100 ortağını 3 milyon lira civarında dolandırarak bu parayı Yenişehir Belediyesi'nde müteahhitlik işleri yapan Yusuf Sağlam adlı şahsa aktarmıştır. Çiftçiler bu durumdan haberdar olduklarında Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi'nden herhangi bir bilgi alamamışlar ve konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurunda bulunmuşlardır.

Hali hazırda, ülkemizde kurulu bulunan tarım kredi kooperatiflerine ilişkin görevler Bakanlığınızca yürütülmektedir.

Bu çerçevede:

Bakanlığınız 100'ü aşkın çiftçimizin mağdur olduğu bu suiistimalden haberdar olmuş mudur?

Söz konusu kooperatifte denetim yapılıp, ilgili şahıs hakkında Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır?

Olay hakkında Bakanlığınızca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunulmuş mudur?"

Kaynak: Bursadabugun.comYorumlar

Toplam 7 Adet Yorum Yapılmış.
20 Ocak 2017, 19:13

emeklı adayı
bakan olacakmıssında hakkını yemısler senden ancak cografya memuru olur
17 Ocak 2017, 15:12

emekli adayı

emkli adayı
madde1- önergeyi veren şahıs tarım kredilerle aynı işi yapıyor zirai ilaç bayii! madde2- Sayın emekli yıllarca kurumdan ekmek yedin zannedersem biraz daha çalışmak isdedin ama 8 -5 personeli olduğun işe yaramadığın için seni emekl Devamı..madde1- önergeyi veren şahıs tarım kredilerle aynı işi yapıyor zirai ilaç bayii! madde2- Sayın emekli yıllarca kurumdan ekmek yedin zannedersem biraz daha çalışmak isdedin ama 8 -5 personeli olduğun işe yaramadığın için seni emekli etmişler anlaşılan çok zoruna gitmiş yani kuyruk acısı var belli. madde3- Tarım kredilerde teftişin iyi yapılmadığı külliyen yalan hep söylerim bu kurumu ayakta tutan kendi içine sıkı denetim sistemidir, Dünyada en düşük yolsuzluk oranı %4 tür bu Tarım kredilerde % 2 dir açıklanmış resmi rapordur. madde4- Başta emekli dangalak olmak üzere herkes kendi menfaatleri doğultusunda konuşuyor.
10 Ocak 2017, 11:30

EMEKLI
ZORUNUZAMI GITTI KIRAL BEYLER ESE DOSTA PESKIR CEKEN MUDURLER GARIBANI ASAGILIYAN GULE OYNAYA TEFTIS YAP MUDUR BEY TESEKKUR EDERIM YOLSUZLUK OLDU TEFTIS YAMA CIFCININ EKMEGIYLE OYNAMA
09 Ocak 2017, 20:52

EMEKLI
ADAM GIBI TEFTIS YAPSALAR YAMIYORLAR YOLSUZLUKLAR 2007 YILINDA BASLADI KOTROLER MUFETTIS GULUM BALIM DIYE HERSEYI ORTBAS EDERSE COK YOLSUZLUK OLUR BENCE HIZMETLI ISKURDAN TEMIN EDILECEK MUDUR KAFASINA GORE GECICI HIZMETLI ALIYOR MUDURUN PIS Devamı..ADAM GIBI TEFTIS YAPSALAR YAMIYORLAR YOLSUZLUKLAR 2007 YILINDA BASLADI KOTROLER MUFETTIS GULUM BALIM DIYE HERSEYI ORTBAS EDERSE COK YOLSUZLUK OLUR BENCE HIZMETLI ISKURDAN TEMIN EDILECEK MUDUR KAFASINA GORE GECICI HIZMETLI ALIYOR MUDURUN PISLIK ISLERINI KAPADIYOR
09 Ocak 2017, 17:12

emeklı
MAALESEF KONTROLER MUFETTISLER GOREVINI YAPMIYOR KOOPERATIFLER YOLSUZLUKLARLADOLU
08 Ocak 2017, 21:59

emekli müdür
Kurum malesef 2000 den sonra alttan gelmiyen idareciler tarafından yanlış yönetildi.Personel alımı ahpap çavuş ilişkileriine göre yapıldı.Bayan personel alımı çok yanlıştı.Yöneticiler keyfi idareciler saltanat peşine düştü.Velh Devamı..Kurum malesef 2000 den sonra alttan gelmiyen idareciler tarafından yanlış yönetildi.Personel alımı ahpap çavuş ilişkileriine göre yapıldı.Bayan personel alımı çok yanlıştı.Yöneticiler keyfi idareciler saltanat peşine düştü.Velhasıl kurum çiftçinin gözünde itibar kaybetti.
08 Ocak 2017, 19:29

yalan

iştirak
Allah aşkına haber olsun diye 3 5 çapulcunun laflarına tamah ediliyor. Böyle bir durum yaşanabilir ama yaşandığında gereken yapılır bırakın artık kötülemeyi böyle büyük bir kurumu yapılan işlere bakın chp her yerde hainliğini Devamı..Allah aşkına haber olsun diye 3 5 çapulcunun laflarına tamah ediliyor. Böyle bir durum yaşanabilir ama yaşandığında gereken yapılır bırakın artık kötülemeyi böyle büyük bir kurumu yapılan işlere bakın chp her yerde hainliğini gösteriyor sonuç bu çözüm olmak yerine suçlama muhalefet politakası yapmak ne kazandırıyor çözüm üretin çözüm

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ