'Ortağa en iyi hizmeti götüreceğiz'

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketleri; değerlendirme, koordinasyon ve istişare toplantısı 20-23 Ekim tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi.

'Ortağa en iyi hizmeti götüreceğiz'

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan “15 Temmuz Şehitleri Belgesel Filmi" ile açılışı yapılan toplantıda, Bölge Birliklerinin ve bağlı şirketlerin faaliyetleri masaya yatırılarak; kooperatiflerin ve bölgelerin sorunları, çözüm önerileri ve üzerinde çalışılan projeler hakkında görüşüldü.

“Tek bir kooperatifimizin dahi kapanmasına müsaade etmeyeceğiz"

Tarım Kredi'nin Türkiye ve Dünyada stratejik önem taşıyan tarım sektörü için çalıştığının altını çizen Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, “Kurumumuz 2000'li yılların başında Dünya Bankası'nın hakkında kapatılması ile ilgili rapor düzenlediği bir ortamdan, 2002'den sonra istikrarlı bir hükümet ile beraber şaha kalkarak bugün itibarı ile tarım sektörünün en önemli finansörlerinden biri olmuştur. Maalesef ki 2000'li yıllarda bine yakın kooperatifimiz kapatılmıştır. Biz bu kurumun çalışanları olarak, bundan sonra tek bir kooperatifimizin dahi kapanmasına müsaade etmeyeceğiz. Kapanan her kooperatif, yöresindeki tarım hizmetlerinin aksamasına ve çiftçilerimizin tarımdan uzaklaşmasına sebebiyet vermektedir. Bundan sonraki birinci hedefimiz teşkilatımızın temeli olan birim kooperatiflerini daha güçlü hale getirmek, böylelikle çiftçilerimizin ülkemizin her karış toprağında; daha kaliteli, uygun fiyatlı ürün ve hizmet almasını sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

Külcü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in koordinasyonuyla oluşturulan Milli Tarım Projelerinin icrası için yoğun çaba sarf etmek zorunda olduklarını da belirtti.

“Şikayet odaklı değil çözüm odaklı çalışmalıyız"

“Bizler Tarım Kredi ailesi olarak üzerimize düşen görevleri ülkemiz ve çiftçilerimize yaraşır şekilde yapmak zorundayız" diyen Külcü, “Kurumun her birimi, gece gündüz demeden, doğruluktan dürüstlükten ayrılmadan çalışmak zorundadır. Kurumumuzun en önemli tedarikçisi olan iştiraklerimiz; dış piyasa fiyatlarını analiz edip kooperatiflerimizi sektörde rekabet sıkıntısı yaşatmayacak şekilde ürün tedarikini sağlamalıdır. İştiraklerimiz kooperatiflerimizi hazır pazar olarak görüp rehavete kapılmamalıdır. Şikayet odaklı değil çözüm odaklı çalışmalıyız. Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmakla mükellefiz. Ülke olarak geçirdiğimiz kritik süreçten, alnımızın akıyla çıkmamıza vesile olan çok değerli yönetim kurulumuza, genel müdürlüğümüze, bölge birliklerimize ve şirket yöneticilerimize çalışmalarından dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

“Allah bu hainlere direnerek darbenin başarılı olmasını engelleyen bütün milletimizden razı olsun"

Konuşmasına 15 Temmuz'daki hain kalkışmayı kınayarak başlayan Genel Müdür Ayhan Karayama ise, “Öncelikle, uluslararası güçlerin piyonu olan satılmış fetöcü alçakların 15 Temmuz gecesi bu millete yaşattıkları darbe girişimini nefretle kınıyor, başta ortaklarımız ve yakınları olmak üzere bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Allah onlardan razı olsun. Allah bu hainlere direnerek darbenin başarılı olmasını engelleyen bütün milletimizden razı olsun. Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri, ilk geceden itibaren gerek darbeye karşı durarak, gerekse demokrasi nöbetlerine katılarak ve katılanlara kumanya dağıtarak destek oldu. Ayrıca şehit ailelerine yardım kampanyasına katılarak üzerine düşen görevi yaptı. Bu çerçevede bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Göreve başladıkları tarihten itibaren merkez birimlerden brifingler aldıklarını belirten Karayama şunları kaydetti: “25 Nisanda bölge birlikleri ve iştirak genel müdürleri ile Ankara'da toplantı yaptık. Kurumun fotoğrafını çektik ve yapacaklarımızı planladık. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi ortaklarına doğrudan hizmet götüren çok özel bir kurum. Kendimize hedef olarak ortağa hizmeti, bakanlıkla koordineli çalışmayı ve tarım politikalarının sahaya yansıtılmasının Tarım Kredi aracılığıyla gerçekleştirilmesini belirledik. Göreve başladığımız andan itibaren, ortaklarımıza hizmetin en iyisini götürmekte üstlendiğimiz görevin sorumluluğunu ve bilincini hiçbir zaman göz ardı etmedik."


“Gübrede yüzde 35, yem fiyatlarında yüzde 20 indirim yaptık"

Tarım Kredi'ye bağlı iştiraklerin çiftçilere daha iyi hizmet verebilmelerini teminen şirketlerin birleşme işlemlerini tamamladıklarını kaydeden Karayama, “17 olan şirket sayımız birleştirme işlemleri neticesinde 12 şirket çatısı altında toplanmıştır. Sağladığımız girdi destekleriyle ortaklarımızın maliyetlerini düşürmeyi hedefledik. Bu amaçla; ortaklarımızın daha uygun fiyatlar ile tarımsal girdilere ulaşımlarını sağlamak üzere gübre ve yem fiyatlarında indirime gittik ve tavan fiyat uygulamasına geçtik. Gübrede yüzde 35, yem fiyatlarında yüzde 20 indirim yaparken; aynı girdilerin komisyon oranlarını maksimum yüzde 8 ile sınırladık ve tavan fiyat uygulamaya başladık. Hükümetimizin çiftçiyi destekleme politikaları çerçevesinde kredilerin konusuna göre değişmekle beraber yüzde 5'e varan indirim yapılırken temerrüt faiz oranlarında da yüzde 1-2 oranında indirime gidildi. Sabit komisyon uygulaması kaldırılarak değişken komisyon yerine de kaynak kullanım katılım payı uygulamasına geçildi. Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen afetlerden etkilenen ve çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı ortakların Bakanlar Kurulu Kararları kapsamında kooperatiflerimizden kullanmış oldukları düşük faizli kredilerine bir yıl süre ile yüzde 3 faiz oranı üzerinden erteleme getirildi." ifadelerini kullandı.

2016 yılında sigortacılık konusunda da iyi bir sezon geçirdiklerini kaydeden Karayama, “Prim üretiminde konsolide olarak Eylül sonu itibariyle yüzde 36 seviyesinde artış sağlanmış. Tarım sigortası üretimi 236 Milyon TL'den 321 Milyon TL'ye yükseltilmiştir." dedi.

“Ortaklarımızdan ürettikleri ürünleri alarak onları ürünün pazarlanması anlamında da destekliyoruz"

Karayama, Tarım Kredi Kooperatiflerinin buğday, arpa, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği gibi birçok ürünün alımını yaptığını hatırlatarak; “Ortaklarımızdan ürettikleri ürünleri alarak onları ürünün pazarlanması anlamında da destekliyoruz. Bu şekilde hem piyasayı regüle etme görevini sürdürüyor hem de borca karşılık alımlarla ortaklarımızın kooperatiflerimize olan borçlarını ödemelerini sağlıyoruz. Bunlara ek olarak ülkemizin depolama sorununun giderilmesi amacıyla lisanslı depoculuğa uygun depo yaptırılması için harekete geçtik. Çankırı Lisanslı Depoculuk ve T.K. Lisanslı Depoculuk Şirketlerini kurduk ve bu konudaki çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor." şeklinde konuştu.

Karayama, “Kurumumuzun ülkemiz tarımına ve ekonomisine katkısı; yaptığımız işin önemini gözler önüne sermektedir. Bugün bulunduğu noktada emsalleri içerisinde üst noktalarda yer alan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yakaladığı bu istikrarın bozulmaması en büyük temennimiz. Bunun için de herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapacağına ve başarılı faaliyetlerimizin katlanarak süreceğine yürekten inanıyorum" diyerek sözlerini sona erdirdi.

Toplantıya, Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Yardımcılarının tamamı, bölge müdürleri ve bölge müdür yardımcıları, Merkez Birliği'ndeki tüm daire başkanları ve birim müdürleri, bağlı şirketlerin müdürlerinin tamamı katıldı.
Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
01 Kasım 2016, 13:14

tarım kredi danışmanlar

yöneticiler
Sayın Genel Müdürümüz samimiyetinize,iyi niyetinize,kurumsal azminize yine kurum içinde görevliler ile beraber kurumsal hedefler doğrultusunda ülke tarımına sağlamış olduğunuz desteklerden dolayı sizlere teşekkür ederiz.Fakat danı Devamı..Sayın Genel Müdürümüz samimiyetinize,iyi niyetinize,kurumsal azminize yine kurum içinde görevliler ile beraber kurumsal hedefler doğrultusunda ülke tarımına sağlamış olduğunuz desteklerden dolayı sizlere teşekkür ederiz.Fakat danışmanlarınızın yöneticilere karşı tutum ve davranışlarının aşağılayıcı hakaret vari sözleri,sizin ağzınızdan çıkmış gibi talimatlar verdiklerini bilmediğinizi düşünüyoruz eğer ki bilseydiniz gerekeni yapacağınızdan hiç şüphemiz yok tarım kredi camiası olarak başarılarınızı temenni ederiz
27 Ekim 2016, 09:45

Mevcut Durumu

İnceleyin.
Genel Müdür Ayhan Bey, Tarım Kredi'yi nasıl yönettiğinizi en yakınınızdakilerin tasarruflarını iyi inceleyerek anlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ