Et üreticilerinden Bakan Fakıbaba’ya mektup!

Et üreticileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya bir mektup yazarak, yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Samsun İli Havza-Vezirköprü-Kavak-Ladik-Asarcık ilçeleri Kırmızı Et Üreticileri Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Pala, mektubunda; “kırmızı et konusunda ucuz ve pahalı kriterleri nelerdir?" diye sordu.

Et üreticilerinden Bakan Fakıbaba’ya mektup!

Değerli bakanım;

Bugüne kadar devletimizin hayvancılık sektöründeki çalışmalarını takdirle izledik ancak son günlerde sektör adına Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda Avrupa çiftçisinin ürünlerinin ülkemizde devletimiz aracılığıyla satılacağı ve rekabete hazır olmamız gerektiğini şaşkınlık ve üzüntü içinde izlemekteyiz.

Bütün bu kararlar alınırken Avrupa ve ülkemiz şartları göz önüne alınmış mıdır? Gecen yıl 120 TL olan sılaj fiyatlarının 200 TL'ye, 175 TL olan saman fiyatlarının 500 TL'ye, 550 TL olan yonca fiyatlarının 850 TL'ye, yine kesif yem, enerji, işçi vb alanlardaki fiyatların yükseldiği bu dönemlerde bizler 2018 yılı besi desteklemesinin açıklanmasını beklerken Bakanlığın açıklaması bizlerde adeta şok etkisi yaratmıştır.

Sayın Bakanım; bizler aynı zamanda bu ülkenin tüketici nüfusunun birer ferdiyiz tabiki ucuza et tüketmek bizlerde isteriz.

Bir ürünün pahalı veya ucuz olduğuna yorum yapılırken bazı kriterleri incelememiz gerekir. Kırmızı et konusunda ucuz ve pahalı kriterleri nelerdir? Şayet bu kriterler besi materyali yem, işçi ve enerji giderleri ise oturalım birlikte hesap yapalım.

Son 3 ayda karkas et satışlarımızda yaklaşık yüzde 17 indirim olmuş ve buna karşılık kasap reyonlarında indirim olmamıştır. Kasap fiyatlarını düşürmek istemeyen, ithal et üzerinden milyar dolarlar kazanmayı uman 5-6 firma başarılı mı olmuştur?

Gecen yıl 120 TL olan sılaj fiyatları 200 TL'ye, 175 TL olan saman fiyatları 500 TL'ye, 550 TL olan yonca fiyatları 850 TL'ye yükseldi.

Krediler çekilerek Avrupa standartlarında yapılan bu çiftliklerde yazın sıcağına, kışın dondurucu soğuğuna aldırmadan bir gün bile tatilimiz olmadan gece gündüz demeden, çocuklarımızdan daha çok hayvanlarımıza vakit ayırarak, ayrıca salgın hastalıklar çiftliğimize uğradığında yüzbinlerce lira zarar edebildiğimiz bu sektörde ülkemizdeki enflasyon oranı yüzde 11.2 iken sizin düşüncenize göre bizler yüzde kaç kazanmalıyız veya yüzde kaç zarar etmeliyiz?

Eğer devletimiz bu işlerden bizlerin çekilmesini istiyorsa mesleği çobanlık olan bizler Avrupa çiftçisine çobanlık yaparak mı geçimimizi sağlayacağız? Veya köylerimizi terk edip büyük şehirlere mi yerleşeceğiz?

Bütün bu soru işaretlerinin içersine düşmüş olan bizler hayvancılık faaliyetlerimizi sonlandırmayı düşünmekteyiz. Devletimizin bu konuyu tekrar gözden geçirmesini umut ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

SAMSUN İLİ HAVZA-VEZİRKÖPRÜ-KAVAK-LADİK-ASARCIK İLÇELERİ KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI KENAN PALA


TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
02 Kasım 2017, 18:55

KÖYLÜ
POLİTİKA YANLIŞ YANİ ŞUAN ÖYLE BİR SİNİRLİYİMKİ KÖYLÜNÜN ..........KOYDULAR 2019 DA GÖRÜŞÜRÜZ
11 Ekim 2017, 23:38

RECEP KANDEMİR
AYRICA ŞUANA KADAR AKP YE VERDİGİM OYLARDAN PİŞMANIM ZEHİR OLSUN HARAM OLSUN BUNDAN SONRA AGZIYLA KUŞTA TUTSALAR BUNLARA OY DA SLM DA YOK ZATEN BEN BİTTİM YAZIKLAR OLSUN
11 Ekim 2017, 23:37

RECEP KANDEMİR
ÇOK DOGRU DEMİŞSİN BAŞKAN BU ADAMLAR BİZİ AGLANACAK HALE GETİRDİ ETRAFIMDAKİ BİR SÜRÜ HAYVANCILIK YAPAN ARKADAŞ EŞ DOST TEFECİYE DÜŞTÜ AMA AKP HİÇ BİŞEY OLMAMIŞ GİBİ İŞKENCE YAPIYOR HAYVANCILARA
07 Ekim 2017, 08:33

ilyas ulus
kenan pala arkadaşımızın sözlerine kulak verin besici arkadaşlar ve diğer üretici birlik başkanları helede muhtarlar ankaraya beyaz saraya tayyip erdoğanı görmek için koşarak giderken bu hallerimizi tepki için birleşelim bizlerde gi Devamı..kenan pala arkadaşımızın sözlerine kulak verin besici arkadaşlar ve diğer üretici birlik başkanları helede muhtarlar ankaraya beyaz saraya tayyip erdoğanı görmek için koşarak giderken bu hallerimizi tepki için birleşelim bizlerde gidelim ankara tepkimizi tarım bakanlığına vede ülkenin başi tayyip erdoğana gösterelim bizler olmazssak onlar hiç olmaz senin benim oyumla seçilenler bizlerin sorunlarını çözmek zorundalar çözemez iseler boşuna koltuk işgal etmesinler sonuç olarak diyorumki bir gününüzü tepki için ankaraya ayırın şu köylü efendilliğini geri alsın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ