Bakan Yardımcılığında O’nun da ismi geçiyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı olarak birçok bürokratın ismi geçerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla görevden alınan Tarım Kredi Kooperatifleri eski Genel Müdürü Ayhan Karayama'nın da ismi son günlerde kulislerde sürpriz bir şekilde konuşulmaya başlandı.

Bakan Yardımcılığında O’nun da ismi geçiyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, beraber çalışacağı kadroyu belirlemek için çalışırken bir taraftan da Bakan Yardımcılarının atanması bekleniyor. Pakdemirli'nin çalışacağı kadroyu belirlemek için geçtiğimiz hafta ekibiyle birlikte uzun bir toplantı yaptığı kaydediliyor. Bu toplantıda önemli bir mesafe kat edildiği belirtilirken, kadronun açıklanması için Bakan Yardımcılarının atanması bekleniyor.

Bakan Yardımcılığı içinde birçok bürokratın ismi geçerken, son günlerde Tarım Kredi Kooperatiflerinin görevden alınan eski Genel Müdürünün ismi de sürpriz bir şekilde kulislerde konuşulmaya başlandı. Karayama'nın Bakan Yardımcılığı olmazsa Genel Müdürlük için kulis yaptığı kaydediliyor.

TEMİNATSIZ ÖDENEN 3 MİLYON EURO AVANS İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPILMADI!

Ancak Bakan Yardımcılığı için Ayhan Karayama'nın isminin de konuşulmaya başlanması, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü iken hiç bir araştırma yapılmayan skandal 3 milyon Euro avans ödemesini yeniden gündeme getirdi.

AVANS ÖDENDİKTEN SONRA İKİ ŞİRKET KURULDU!

Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı Tareks Hayvancılık tarafından 15 Temmuz darbe girişiminden 3 gün sonra 18 Temmuz'da 'hayvan alımı sözleşmesi' gereği Macaristan'daki bir firmaya hiçbir teminat alınmadan, kurum mevzuatlarına aykırı bir şekilde 3 milyon Euro para gönderilmişti. Ancak avans gönderilen firma hayvan alımı ile ilgili teminatlarının (4 ay) hiçbirini yerine getirmezken, bu firmayla bağlantılı kişilerin avans gönderildikten hemen sonra iki ayrı firma kurarak Romanya'dan Et ve Süt Kurumu üzerinden besilik hayvan ithalatına başladıkları ortaya çıkmıştı.

Bu durum Tareks Hayvancılık A.Ş tarafından damızlık hayvan alımı karşılığında gönderilen 3 milyon Euro avansın diğer iki firma tarafından Et ve Süt Kurumu'na yapılan besilik hayvan ithalatında 'sermaye mi yapıldı' iddialarını gündeme getirmişti.

Yine bu iki firmanın Romanya'dan besilik hayvan ithalatı yasağının kalktığı tarihin hemen öncesinde kurulması da dikkat çekmişti.

3 MİLYON EURO AVANSI DA BU İKİ FİRMA ÖDEDİ!

3 milyon Euro avans skandalında, avansı ödeyen firmalar da dikkat çekmişti. 3 milyon Euro avans, gönderilen firma değil, sonradan kurulan bu iki firma tarafından ödemişti. Bu iki firmadan birisi gönderilen avansın karşılığı olarak Macaristan'daki firma adına Et ve Süt Kurumu üzerinden Tarım Kredi Kooperatiflerine 4 ay sonra temlik vererek, avansın bir bölümünü taksitler halinde ödemeye başladı. Ancak avansın geri kalan (yaklaşık 1.7 milyon Euro'sunu) ödemesini skandalın konuşulmaya başlanması üzerine temlik veren firma değil diğer firma yaptı.

TAREKS HAYVANCILIĞA SIKINTILI HAYVANLARI DA BU FİRMALAR GETİRDİ!

Yine o dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık A.Ş'nin, Et ve Süt Kurumu üzerinden Romanya'dan ithal ettiği sıkıntılı 5 bin besilik hayvanın da yine bu firmalar aracılığıyla yapılması dikkat çekmişti. Hayvanların kalitesiyle ilgili ciddi iddialar gündeme gelirken, Tarım Kredi Kooperatifleri bu iddialar üzerine yaptığı açıklamada 5 bin hayvandan 80 tanesinin öldüğünü, 569 tanesinin de kesildiğini belirtmişti.

SKANDAL İDDİALAR ARAŞTIRILACAĞI YERDE HABERLER MAHKEME KARARI İLE YAYINDAN KALDIRILDI!

3 milyon Euro'nun teminatsız bir şekilde gönderilen firma ile hemen sonrasında kurulan firmalar arasındaki bağlantılar araştırılacağı yerde, konuyla ilgili gündeme gelen haberler mahkeme kararları ile yayından kaldırılarak, skandal iddialarla ilgili hiçbir araştırma yapılmadı. Karayama döneminde Türkiye'nin önemli bir çiftçi kuruluşunda gündeme gelen skandal iddialarla ilgili bir araştırmanın yapılmaması dikkat çekmişti. Fahrettin Poyraz döneminde de bu iddialarla ilgili olarak nasıl bir araştırmanın yapıldığı ise bilinmiyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 37 Adet Yorum Yapılmış.
09 Ağustos 2018, 13:19

KARAYAMA

Bakan bey işi biliyor Ayhan beyi atamadı. Tarım krediyi yönetemeyen bir insan Türk tarımını nasıl yönetecek. Ayhan Karayamanın tarımdan uzaklaştırılması Türk tarımının geleceği için hayırlı oldu.
08 Ağustos 2018, 23:46

BOMMM!!!!!

Hatırlayanınız var mi? A.K ve BOOMM!!!!
08 Ağustos 2018, 19:56

Tarım kredi taşeron

Bizim duamız yeter müdürüme bizim hakkımızı tek savunan müdür ayhan bey. Garibana sahip çıkan.
08 Ağustos 2018, 13:27

Tam İsabet

Muttalip
O konuma gelebilecek en iyi isim . Çok doğru bir tercih olur.
08 Ağustos 2018, 07:57

Semerkantlı

Metin tek
Semerkantlı adı altında yorum yapan sırtlan. Ne komik adamsın la sen
07 Ağustos 2018, 22:04

imc çalışanı gariban
Gariban babası ayhan karayama yakışır genel müdürüme
07 Ağustos 2018, 19:07

halının altı

Semerkantlı
Fahrettin Beye düşen bu adı geçen şahsın dönemi ile ilgili hususları halının altına süpüren ve şu an yanında çalışanları tanıması ve örttüklerini ortaya çıkarmasıdır. Bu şekilde de olsa ilgili şahsın gündeme gelmesi iyi Devamı..Fahrettin Beye düşen bu adı geçen şahsın dönemi ile ilgili hususları halının altına süpüren ve şu an yanında çalışanları tanıması ve örttüklerini ortaya çıkarmasıdır. Bu şekilde de olsa ilgili şahsın gündeme gelmesi iyi olmuştur. İşbirliği yapan bir yorumcunun tabiri ile "muz birliği başkanı" dahil konu bakanlık tarafından tetkik edilmeli ve gereği yapılmalıdır.
07 Ağustos 2018, 15:58

liyakat tanimi

Aliye İZZ
Bu arkadaş ne yapmış, özel kalem müdürü sonra ankara etrafında dolaşılıyor. İyi personel özelde de çalışır. Kadrolar için Liyakat tanımı nedir? Rol ve sorumluluk, enaz gereksinimler kadro kadro tanımlanmalıdır. Tarım bakanlı Devamı..Bu arkadaş ne yapmış, özel kalem müdürü sonra ankara etrafında dolaşılıyor. İyi personel özelde de çalışır. Kadrolar için Liyakat tanımı nedir? Rol ve sorumluluk, enaz gereksinimler kadro kadro tanımlanmalıdır. Tarım bakanlığı planlama, ekonomi, halk saglıgı, ürün yönetimi bir cok konuyu ilgilendiriyor. En deneyimli, en başarılı, planlama ağırlığı güçlü kişilerden seçilmeli. Aksi halde yine aynı durumlar. hammadde sıkıntısı olmayan alanda dahi cari açık yeriz. Tarım ürünlerinden cari açık yememek hedef olmalıdır.
07 Ağustos 2018, 12:43

Bu kadar mı?

Tarık Çalık
Türkiye Cumhuriyetinde atanacak bürokrat sıkıntısı mı çekiliyor ki devamlı aynı isimler ile yola devam edilmek isteniyor. Bu bürokratlar değil mi, bizleri ithalata mahkum, yerli tarımı bitiren. TMO'nun değişik kademelerinde görev al Devamı..Türkiye Cumhuriyetinde atanacak bürokrat sıkıntısı mı çekiliyor ki devamlı aynı isimler ile yola devam edilmek isteniyor. Bu bürokratlar değil mi, bizleri ithalata mahkum, yerli tarımı bitiren. TMO'nun değişik kademelerinde görev aldı TMO'ya sıkıntılar yaşattı, gitti TİGEM'e aynı sonuç ve en son olarak çifçi kooperatifi olan Tarım Kredi'nin başında görev yaptı sonunda Sayın Cumhurbaşkanımı el koyup Bu bürokratı görevden aldı. Daha ne bekliyor ve umut ediyoruz. Tarıma yeni bir vizyon ve yeni bir akım gelmeli ki tarım ekonomimiz kalkınsın.
07 Ağustos 2018, 11:43

Kötü Yorum

Serdar
Aman kötü yorum yazmayın değerli büyüğümüz burayı takip edip tek tek olumsuz yorumları savcılığa veriyor...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ