Özcan: Keşke sütü 1 TL'ye verebilsek

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olmasını eleştirip, tüketicinin de zarar ettiğini vurgulayarak, “Tüketicinin alamadığı bir ürünün değeri yok. Ürettiğimizin, tüketici tarafından kolaylıkla tüketilmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Özcan: Keşke sütü 1 TL'ye verebilsek

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, üreticinin problemlerini gündeme getirdi. 2017'ye dair değerlendirmelerini paylaşıp, yeni yıla umutla baktıklarını dile getiren Özcan, hayvancılıkta yüksek olan üretim maliyetlerinin tüketiciyi de olumsuz etkilediğini belirtip, “Maliyetlerimiz düşürülsün bizde çok kazanalım istemiyoruz. Keşke maliyetlerimiz düşük olsa da biz sütü 1 TL'ye versek, tüketici de daha ucuza daha fazla tüketebilse..." dedi.

Burdur Gazetesi'ne bir röportaj veren Özcan; “İthalat" kelimesinden hiç hoşlanmadıklarını, ette yapılan ithalattan da rahatsızlık duyduklarını ifade ederek, “Türkiye'nin adının ihracatla anılmasını istiyoruz. Bununla ilgili biz üretmeye hazırız. Bu ülkenin kalkınmasında ıslahın önemini vurguluyoruz. Hayvan sayımızla ilgili de problem olmadığını biliyoruz. Az birimden çok verim almak için ıslah yaparak hem ette hem sütte daha yüksek üretim yapabiliriz." sözleriyle, çözüm önerilerini de paylaştı.

BİRLİKTE HAREKET ETMEYE İHTİYACIMIZ VAR

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak, Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkla kalkınacağına inandıklarını ve bunu her defasında yüksek sesle dile getirdiklerini belirten Kamil Özcan, “Ülkemiz coğrafi olarak tarım ve hayvancılığa yatkın, bize güvenilip destek olunmasını istiyoruz. Biz bu güvenle hem ülkemiz için hem ailemiz için üretiriz. Bize sadece ürettiğimiz için zarar etmeyeceğimiz söylensin. Üretmemiz için gerekli fırsatın verilmesi ve zarar etmeyeceğimizin güvencesinin olması gerekiyor. Hayvancılık bakımından küçük ve orta ölçekli işletmelerin özel olarak desteklenmesi gerekiyor. Damızlık Sığır Yetiştiricilerinin büyük bir bölümünü oluşturan kesim 5, 10, 15, 20 başlı küçük işletmelerden oluşuyor. Bunlar birliklerine ihtiyaç duyan üreticiler. Türkiye Genelinde de böyle. Birlikte hareket etmeyi, birlikte sorun çözmeyi isteyen bir üretici. Bunlarla ilgili projelerin yapılması lazım. Özellikle son dönemde buzağı ölümlerinin önüne geçmek için küçük işletmelerin bize ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Hem hizmete kolay ulaşabilecek hem ucuz ulaşabilecek bir sistemin bizim aracılığımızla kurulması gerektiğine inanıyoruz bunu bakanımızla da paylaşıyoruz. Çünkü Türkiye üretiminin hem etteki hem sütteki üretimini sağlayan sosyal hayvancılık bu şekilde yürüyor. Bu insanların köylerinde işlerini sürdürmeleri hem de para kazanmaları lazım. Yoksa şehre göç engellenemiyor." dedi.

BİRLİKLER DAHA AKTİF HALE GETİRİLMELİ

Etteki ithalattan duydukları rahatsızlığa vurgu yapıp, çözüm önerilerini de sıralayan TDSYMB Başkanı Kamil Özcan, “2017 Et sektörü açısından çok iyi geçmedi. İthalat bizim sıkıntı duyduğumuz bir kelime. Hem şahsım hem kurumum olarak ithalattan haz duymuyoruz, ülkemizin ihracatla anılmasını istiyoruz. Bununla ilgili biz üretmeye hazırız. Bu ülkenin kalkınmasında ıslahın önemini vurguluyoruz. Hayvan sayımızla ilgili de çok problemimizin olmadığını biliyoruz. Az birimden çok verim alma yönünde ıslah yaparak hem ette hem sütte daha yüksek üretimler yapacak ıslahı yapabileceğimize inanıyoruz. 1995 Yılında birlikler kurulmadan önceki Türkiye Hayvancılığıyla kurulduktan sonraki hayvancılığın resmi çekilsin, Damızlık Birlikleriyle Türkiye Hayvancılığı ivme kazanmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına büyük katkılar sağlanmıştır. deyip, sorunların daha kolay çözülmesi için birliklerin aktif hale getirilmesi, yeniden eski gücüne ulaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

MALİYETLER DÜŞSÜN SÜT 1 TL OLSUN

Hayvancılıkta maliyetlerinin yüksek olduğu için üreticinin beklenti içinde olduğunu, maliyetlerin düşürülmesiyle süt fiyatlarının da düşürülerek hem üreticinin hem de tüketicinin zarar etmeyeceği bir anlayış içerisine girilmesi gerektiğini aktaran Özcan, “Türkiye'deki süt maliyetleri, Avrupa'daki rekabet edeceğimiz ülkelerden çok yüksek. Süt fiyatlarının yükselmesi bizim hoşumuza gitmiyor, maliyetler yüksek olduğu için beklenti içine giriyoruz. Maliyetlerimiz düşsün, biz Türkiye'de toplumdan kopuk yaşamıyoruz biz de tüketiciyle aynı yerde yaşıyoruz. Tüketicinin alamadığı bir ürünün değeri yok. Ürettiğimin tüketici tarafından kolaylıkla tüketilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Keşke maliyetlerimiz düşük olsa da biz sütü 1 TL'ye versek ve tüketici de daha ucuza daha fazla tüketebilse. Bu ülkenin gençlerinin, çocuklarının proteine ihtiyaçı var. Sütü daha ucuza mal ettiğimizde çok fazla fiyatlara satılıpta bizim kazancımızın artmasını istemiyoruz. Biz sütte üretim maliyetlerinin düşürülmesini, kazancımızın sağlanmasını ve tüketicinin daha ucuza süt tüketmesini istiyoruz. Üretici rahatlatılırsa sanayici de rahatlar tüketici de rahatlar. Üretici üretmezse herkes kaybeder. Önce üretici üretecek, sonra hep birlikte kazanacağız." dedi.

DESTEKLER ÜRETİCİ ZARAR ETMESİN DİYE VERİLİR

Anaç sığır desteğinin, buzağı desteğine dönüşmesiyle oluşan zararı da değerlendiren Özcan, “Ülkeler üreticilerini destekliyor. Aslında desteklemeler üretimin artırılması için veya üretici zarar ediyorsa onun önlenmesi için veriliyor. Bizim hayvancılıkla ilgili desteklerde aynı şekilde. Bakanlığı durumu ilettiğimizde buzağıların ölmemesi için buzağı desteklemesi verdiklerini söylediler. Buzağıya destek verildiğinde buzağılar ölümden kurtulmuyor yada bir üretici buzağısının destek almadığı için onu öldürmüyor. Biz hayvanımız ölmesin diye mücadele veririz, duygusalızdır. Biz sadece kayıt sisteminden kopulmadan, ıslahtan kopulmadan ıslahı pompalayacak, kayıt sistemine çekecek destekler verilmesi taraftarıyız. Desteklerin bu şekilde verilmesinin ve buzağı ölümleriyle ilgili basit aşıların kayıt sistemiyle mümkün olacağını da söylüyoruz. Bu sisteme de talibiz." dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
05 Ocak 2018, 20:35

Valla bu şekilde az çalıyoruz vatandaş o bize mahkum edin de çok calalim diyorsun.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Kooperatifler ve Birlikler HABERLERİ