Kasaplar Federasyonu’ndan: İlginç ithal et eleştirisi

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, ithal ete ilişkin ilginç bir eleştiride bulundu. Yardımcı, "Bir kilo etten 200 gramı düşersek 800 gram eder. Yarımşar kilo olduğu için iki ayrı paketin darasını 25'şer gram olarak düşersek et 750 grama denk gelir" dedi.

Kasaplar Federasyonu’ndan: İlginç ithal et eleştirisi

Osman Yardımcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın halka ucuz et yedirmeyi ilke edindiğini, kasaplar olarak da bunu desteklediklerini söyledi. Buna yönelik ithal edilen etin kilosunun 30 liradan yarımşar kiloluk paketler halinde satıldığını hatırlatan Yardımcı, bu 1 kilo etin 200 gramının yağ olduğunu, bunun paketin üstündeki yazıdan anlaşıldığını kaydetti. Yardımcı, "Bir kilo etten 200 gramı düşersek 800 gram eder. Yarımşar kilo olduğu için iki ayrı paketin darasını 25'şer gram olarak düşersek et 750 grama denk gelir" diye konuştu.

'SAF ET 1 KİLO DEĞİL 750 GRAM'

Ucuz etin kıyılmayıp yağ içinde görünmesi durumunda vatandaşların çoğunluğunun bu eti almayacağını söyleyen Yardımcı, kasapların kendi dükkânlarında etin üstündeki yağı bile aldığını söyledi. Yardımcı, "Vatandaş yağsız et istiyor. Bugün 750 gram eti vatandaş 1 kilo saf et diye satın alıyor. Bunu yeniden hesapladığımızda etin kilosu 30 liraya değil 38 liraya denk geliyor. Bakanlık bu ithal etten vergi almıyor. Bizden de KDV'yi almasınlar o zaman biz de 38 ile 40 liradan et satabiliriz. Böylece vatandaşı zorla yağ yedirmeye tabii tutmayız. Biz vatandaşın kaliteli ve kendi malını yemesini istiyoruz" dedi.

'38 LİRADAN SATABİLİRİZ'

İthal etin besicilik yapanları da tehdit ettiğini ifade eden Yardımcı, besicilerin işi bırakması durumunda onları geri döndürmenin çok zor olduğunu vurguladı. Yardımcı, "Bakan Bey de haklı; vatandaş ucuz et yesin. Bakan Bey üreticiye, çiftçiye destek verdi, biz kasaplara hiçbir şey vermedi. Kasapların KDV'sini kaldırsın, dışarıyla biz de rekabet edelim. KDV'yi kaldırsın vatandaşımıza eti, hem de yağsız olanı 38 liraya verelim" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
08 Ocak 2018, 21:03

Hesap

Üretici
Sayın yardımcı ,biz üreticiler olarak neyin desteğini aldık anlamadım,süt desteği ni 3 kuruş yaptılar 2017 dana kesim pirimlerini kaldırdılar 45 TL olan yem 65 TL olmuş mazot ve gübre fiyatlarını muhtemelen siz çok daha iyi biliyors Devamı..Sayın yardımcı ,biz üreticiler olarak neyin desteğini aldık anlamadım,süt desteği ni 3 kuruş yaptılar 2017 dana kesim pirimlerini kaldırdılar 45 TL olan yem 65 TL olmuş mazot ve gübre fiyatlarını muhtemelen siz çok daha iyi biliyorsunuz 27 TL olan kesim fiyatlarının 25 TL olmuş,lütfen sayın yardımcı üretici adına rica ediyorum bir hesap çıkarır misiniz, saygılarımla
08 Ocak 2018, 19:01

Yağsız et

Sallama
Yağsız etmi satıyor kasaplar. Yağlı eti satsinlar o zaman kasaplar da 30 liraya.
08 Ocak 2018, 18:04

huseyin
uc kagıt işimiz zaten
08 Ocak 2018, 18:01

kdv

kdv
neden kdv kalksın karkas etin kilosu kaç alıyorsunuz siz kasaplar kaç satıyorsunuz
08 Ocak 2018, 17:02

Haklı

Epridi
Doğru söze ne denir.
08 Ocak 2018, 16:31

Yağsız et olmaz

Halit
Kasabın sattığı ette yağlı. Bun kadar da bel altı vurulmaz. Ya kasap değil yada eşeğin aklına karpuz kabuğu

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Kooperatifler ve Birlikler HABERLERİ