Gözet'ten Şeker Uyarısı: Hayvancılık da böyle bitti

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Et-Balık Kurumu'nun özelleştirilmesinin ardından yaşananlardan dersler çıkartılması gerektiğini belirten Gözet, "Et-Balık Kurumu'nu özelleştirdik, et ithal eder duruma geldik. Şeker fabrikalarını özelleştirince de şeker ithal eder hala gelmeyelim" dedi.

Gözet'ten Şeker Uyarısı: Hayvancılık da böyle bitti

'Et-Balık Kurumu'nu sattık, et ithal eder duruma geldik. Şeker fabrikalarını özelleştirince de aynı duruma düşmeyelim. Sonumuz aynı olmasın.'

Talat Gözet yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye geçmişte kötü bir tecrübe yaşadı ve bugün bedelini ağır bir şekilde ödüyoruz. Biliyorsunuz ülkemiz hayvancılığını-besiciliğini ayakta tutan destekeyen, organize eden Et Balık Kurumumuz vardı (Yeni adıyla Et-Süt Kurumu). Bu kurumun 30 civarında mezbahanesi bulunuyordu. 1953 ile 1987 yılları arasında kurulan bu tesislerde vatandaşın, çiftçinin hayvanları satın alınıp kesiliyor ete çevriliyordu. Besicilikle uğraşan vatandaş bu kuruma güvenip hayvanını yetiştirip besliyordu ve diyordu ki 'Et-Balık Kurumu bizim hayvanlarımızı alır ve paramızı öder.'

Buna güveniyordu vatandaş. Bu güvenden dolayıda hayvancılığımız büyüyor ve et üretimimiz her yıl artıyordu ve bugün yaşadığımız et ithalatı konusu felan gündeme bile gelmiyordu. Çünkü hayvan sayımız, et üretimimiz yeterliydi.

FİLM NEREDE KOPTU?

İşte ne zamanki bu mezbahaneler, tesisler özelleştirilmeye başlandı ve o tesislerin yerlerine AVM'ler ve rezidanslar dikilmeye başlandı işte film orada koptu. 'Devletim yetiştirdiğim hayvanı benden alır paramı öder' diyen vatandaş bu tesislerin satılması ile güvensizliğe kapılarak hayvancılıktan çekilmeye başladı ve şehirlere göç etti. Son yıllarda yaşadığımız et ithalatı, canlı hayvan ithalatı yapmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi budur. Şimdi de çiftçi yeniden hayvan üretmeye başlasın et üretimimiz artsın diye teşvikler, destekler açıklıyor Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı.

İşte et üretiminde, hayvancılıkta yaşadığımız bu kötü tecrübeleri göz önüne alarak şeker fabrikalarını ya özelleştirmekten vazgeçelim ya da buraların satış şartı o fabrikalarda şeker üretimine devam etmesi olsun. Ayrıca şeker fabrikalarının etrafında hayvancılık-besicilik gelişmiştir. Neden mi? Çünkü bu fabrikaların olduğu yerlerde artıkları- küspeleri hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Doğal olarak yemin ucuz olması nedeniyle o bölgelerde hayvancılık yapılıyor.

SONUMUZ AYNI OLMASIN

Ortada yaşanan kötü bir tecrübe ve bedeli ağır ödenen bir durum varken bu şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde neden ısrar ediliyor anlayamıyoruz. Mezbahaneleri AVM yaptık et ithal eder hale geldik. Bu fabrikaları da kapatıp şeker mi ithal edeceğiz? Ya da şeker yerine kimyasal-yapay şeker yiyip sağlımızın bozulmasına göz mü yumacağız? Talat Gözet olarak diyorum ki şeker fabrikalarının özelleştirme gayretinde olanlar Et-Balık Kurumu tesislerinin özelleştirme sürecini bir kez daha incelesinler. Belki yanlıştan dönerler!"

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
06 Mart 2018, 16:35

ARI KOVANINA ÇOMAK SOKMAK

VATANDAŞ
Maalesef biz hep yaşayarak görüyoruz. Neden çünkü siyaset ve para yanyana yürüyor, özelleşen kurumları kimlerin aldığı belli, siyasilerin yanlarında duranlarda. Sonradan ah vah edip durumları düzeltmeye, sistemler yapmaya, hizaya sok Devamı..Maalesef biz hep yaşayarak görüyoruz. Neden çünkü siyaset ve para yanyana yürüyor, özelleşen kurumları kimlerin aldığı belli, siyasilerin yanlarında duranlarda. Sonradan ah vah edip durumları düzeltmeye, sistemler yapmaya, hizaya sokamaya, çalışılıyor ama içinde bulunduğumuz durum gösteriyor ki kısır bir döngü işte bizim gibi bu sistemde çalışanlar sorunları görüyor ama kimse kovana çomak sokamıyor çünkü herkes korkuyor maalesef ... Sonrasında o küçük şirketcikler devlete kafa tutuyor. Çünkü artık onlar devler.
06 Mart 2018, 01:07

Ya devlet başa,Ya kuzgun leşe.

Mehmet Mercan
2000 lı yıllar önce sinde deyiliz. Hamdolsun. Önceleri devlet içinde çete,devletimizi güya; yönetenler de çete babasiydi. Zora gelemezlerdi. Ama şimdilerde öyle mi: Hamdolsun başımızda millet-i için silahını pusatini kuşa Devamı..2000 lı yıllar önce sinde deyiliz. Hamdolsun. Önceleri devlet içinde çete,devletimizi güya; yönetenler de çete babasiydi. Zora gelemezlerdi. Ama şimdilerde öyle mi: Hamdolsun başımızda millet-i için silahını pusatini kuşanmış hertürlü menfaatimizi kollayip gozeten bir serden gectilerimiz var. Allah'a güvendik Reisimize güvenip beklerimizi verdikten sonra, Dana altinda buzağı aramanın alem-i yok. Ne yaparlarsa yapsınlar güveniyoruz. Tek yapacağımız. Güven mek Ve dualarımızla destek vermektir. Maval okumaya ve kafa karistiranlara öyle bir Bakış atalım ki seslerini kessinler. Yada ülkemizi terketsinler.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Kooperatifler ve Birlikler HABERLERİ