Bakan'dan 2018 yılı için destek sözü

Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan 200 baş hayvana kadar 250 TL destekleme ve yurt dışından ithal edilen erkek sığır fon oranının yüzde 10'dan sıfıra düşmesi sözü aldı.

Bakan'dan 2018 yılı için destek sözü

Aydın Denge gazetesine bir açıklamada bulunan Başkan Altan Bilgen, Aydın'daki hayvancılık ve et sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Birliğin 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Başkan Altan Bilgen, örgütlü 2 bin 202 ve örgütsüz 10 bin üretici kaydının bulunduğunu söyledi.

Bilgen açıklamasında; “Kırmızı Et Üretici Birlikleri Besicilik sektörü açısından Ulusal Et kayıt sistemi geliştirerek, üretim planlaması yapabilmeyi, üreticilerin tüm besi varlığı bilgilerinin sisteme kaydı sağlanarak bölgemizde ve ülkemizde özellikle hayvansal üretim ve hayvan varlığı ile ilgili veri elde etme sıkıntısının önüne geçilebilmesi ve politika belirlemede bu verilerin karar vericilere sunulabilinmesini amaçlamıştır." dedi.

2017 yılını da değerlendiren Birlik Başkanı Bilgen “2017 yılı Kırmızı Et Sektörü açısından oldukça sıkıntılı geçmiştir. Ülkemizin Tarım Politikası gereği Karkas ve Lop et ithalatı besicimizi üretimden küstürmüştür. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasına rağmen ithalat sebebiyle fiyatların çok hızlı düşmesi de besicimizi olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanı sıra 6 yıldır uygulanan Besilik Erkek Sığır Desteği 2017 yılında verilmemiştir.

Bütün Tarım ve Hayvancılık sektörü desteklenirken Kırmızı Et üreten sektörün desteklenmemesi besicimizi zor durumda bırakmış olup ithalat kelimesi bile üreticimizi irite etmeye yetmektedir. Besilik Erkek Sığır Desteği verimlilik ve hijyeni hedefleyen belli bir karkas ağırlığı üzerinden Bakanlıktan ruhsatlı mezbaha ve kesimhanelerde kesime özendiren doğru ve yararlı bir destektir. Besilik Erkek Sığır Desteği belli şartlarda verilmesinden dolayı halk sağlığını korunması, kaçak kesimin önüne geçilmesi, verilerin sağlıklı şekilde toplanması, hijyenik et üretiminin sağlanmasına vesile olmaktaydı. Yerli üretimin desteklenmesi sonucunda üretim artacağının ve et fiyatlarının zaman içinde kendiliğinden düşeceğinin görüşünü savunmaya ısrarla devam etmekteyiz." sözleriyle ifade etti.

2018 YILI İÇİN FAKIBABA'DAN SÖZ ALDIK

Bakan Eşref Fakıbaba'dan 2018 yılı için destek sözü aldıklarını söyleyen Bilgen; “ Besilik Erkek Sığır Desteğinin devam etmesi gerektiğini anlatmak adına sosyal medya üzerinden, yerel ve ulusal basın aracılığıyla, birebir, yazılı ve sözlü görüşmelerim ile oldukça önemli yol kat ettiğimizi belirtmek isterim. Gıda, Tarım, Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'ya Aydın'da 2 günlük Tarım sektörünün çeşitli paydaşlarıyla yaptığı ziyaretinde eşlik ettim.

Kendilerine Hayvancılık, Kırmızı Et sektörü özellikle Besicimizin zor durumda olduğunu, küçük aile işletmelerinin kapanmak üzere olduğunu birebir görüşmelerim ile üreticilerimizin sorunlarını çözüm önerilerim ile sunma şansım oldu. Besilik Erkek Sığır Desteği sözünü kendilerinden aldım. İlimize yaptığı gezi sonrası Sayın Bakanımızın kendisi ve danışmanı ile istişarelerim halen devam etmekte olup 2018 Yılında verilecek Besilik Erkek Sığır Desteği için çabalarımızın sonuçsuz kalmadığını belirtmek isterim. Birliğimiz aracılığıyla Güney Amerika ve Avrupa Ülkelerinden üyelerimize gelecek olan Besilik ithal Sığırlardaki yüzde 10'luk Gümrük Vergisi kaldırılmış olup, 2018 Yılında Besilik Erkek Sığır Desteğimizin devam edeceğini ve 200 başa kadar hayvan başı 250 TL olacağını müjdelemek isterim." dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Kooperatifler ve Birlikler HABERLERİ