Türkiye’de kaç tane kurbanlık hayvan var?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de, 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurbanlık hayvan bulunduğu belirtildi.

Türkiye’de kaç tane kurbanlık hayvan var?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de toplam 117 ruhsatlı hayvan pazarı ve 18 hayvan borsası olmak üzere, toplam 135 ruhsatlı hayvan satış noktası bulunuyor. Toplam 59 ilde hayvan pazarı, 15 ilde de hayvan borsası faaliyet gösteriyor. Türkiye'de geçen yıl Kurban Bayramı'nda 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş kesimi gerçekleşirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, bu yıl için 1 milyon 150 bini büyükbaş, 4 milyonu küçükbaş olmak üzere kurbanlık hayvan şartlarına haiz toplam 5 milyon 150 bin hayvan varlığı tespit edildi.

Öte yandan geçen yıl itibarıyla Türkiye'de büyükbaş varlığı 14 milyon 222 bin 228, küçükbaş varlığı da 41 milyon 329 bin 232 olarak belirlendi.

Kaynak: DünyaYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
06 Nisan 2018, 03:01

Türkiye

Kasap
Bu bilgi tamamen yanlıştır
12 Ağustos 2017, 12:40

Toplam rakam bu

Vet
Haber yanlış bence. Küçükbaş la büyükbaş hayvani toplamak elmayla armudu toplamaya benziyor. 4 milyon küçükbaş 1 milyon büyükbaş kurbanlık hayvan var yazilmasi gerekirdi. Haberin içeriğinde yazıyor ancak başlık yanlış olmuş. Devamı..Haber yanlış bence. Küçükbaş la büyükbaş hayvani toplamak elmayla armudu toplamaya benziyor. 4 milyon küçükbaş 1 milyon büyükbaş kurbanlık hayvan var yazilmasi gerekirdi. Haberin içeriğinde yazıyor ancak başlık yanlış olmuş.
12 Ağustos 2017, 12:12

Kurbanlik hayvan sayısı

Vet
Bu sayılar il Müdürlükleri tarafından bildirilen rakamlar. Il müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimler tek tek bütün ahirlari agillari geziyorlar.
11 Ağustos 2017, 20:47

Vardır ahır, ağıl görmemiş kravatlı beyler dediyse vardır. 5 milyon ne demek biliyor musun 5 e saymayan şahıs?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ