Tepkilerin arkasında helal kesim mi var?

Brezilya'dan yapılan besilik hayvan ithalatına karşı ortaya konulan tepkinin altında helal kesim mi yatıyor? Eylemlere katılan aktivist Luisa Mell'in instagram hesabından Türkiye'de kurban bayramında çekilmiş görüntüleri paylaşarak, “Hayvanlar acımasız ve acılı bir şekilde katlediyorlar. Hiçbir hayat bu işi hak etmiyor! Hiçbir canlı, böyle acı çekmeyi hak etmiyor!" dedi.

Tepkilerin arkasında helal kesim mi var?

Türkiye'nin Brezilya'dan yaptığı canlı hayvan ithalatı, Brezilya'da dava konusu olurken, hayvanların sağlıksız bir ortamda getirilerek zulmedildiği iddia edildi. Hayvanların gemilere yüklenmesi sırasında Brezilya'da yapılan eylemlerde kullanılan görüntüler ise dikkat çekti. Brezilyalı hayvan hakları savunucularının sosyal medya hesaplarından Türkiye'deki kurban bayramındaki hayvan kesim görüntülerini kullanmaları anlamlı bulundu. Bu görüntülerle Türkiye'de hayvanlara zulmedildiği iddia edilirken, ithalata karşı konulan tepkinin altında da 'helal kesim mi yatıyor?' sorularını gündeme getirdi.

Türkiye'nin Brezilya'dan yaptığı canlı hayvan ithalatı tartışma konusu oldu. Brezilya'dan Türkiye'ye getirilecek olan 27 bin baş besilik hayvan 'NADA' isimli gemiye bindirildi. Ancak hayvanların yola çıkışı Brezilyalı hayvan hakları savunucularının açtığı dava ile engellendi. Sorun Türkiye'nin Brezilya Büyükelçiliği ve Brezilya Tarım Bakanlığı'nın devreye girmesi ile çözüldü. Gemi yola çıktı ancak eylemler sırasında kullanılan görüntüler soru işaretlerine neden oldu.

Türkiye'de hayvanlar 'şoklama' yapılmadan kesildiği için hayvanlara eziyet edildiği iddia ediliyor. Brezilya'daki eylemlerde de Türkiye'de Kurban Bayramında çekilen görüntüler kullanıldı.

Eylemlere katılan aktivist Luisa Mell'in instagram hesabından Türkiye'de kurban bayramında çekilmiş görüntülerini paylaşarak, “Hayvanlar acımasız ve acılı bir şekilde katlediliyorlar. Hiçbir hayat bu işi hak etmiyor! Hiçbir canlı, böyle acı çekmeyi hak etmiyor!" dedi.

Diğer yandan 27 bin hayvanı getiren Göktaşlar Et Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Göktaş, hayvan refahı açısından gemide bir sorun bulunmadığını ancak Brezilya'daki kasapların et fiyatlarının stabil kalması için bu ithalata karşı çıktıklarını söyledi. Göktaş, bazı aktivistlerin de eylem sırasında Türkiye'deki Kurban Bayramı'nda çekilmiş görüntüleri kullandıklarını doğruladı.

Brezilya'daki eylemlere katılan aktivist Luisa Mell'in instagram hesabından paylaştığı işte o video...

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
26 Şubat 2018, 13:41

Dilek Atik
Ben de protesto ediyorum ve konunun İslamla en ufak bir alakası yok. Hatta, islami hassasiyeti olanların tam da karşı çıkması gereken bir durum, çünkü kendi bokunun içinde yata yata, yemlerine dışkı bulaşık şekilde getiriliyor bu ha Devamı..Ben de protesto ediyorum ve konunun İslamla en ufak bir alakası yok. Hatta, islami hassasiyeti olanların tam da karşı çıkması gereken bir durum, çünkü kendi bokunun içinde yata yata, yemlerine dışkı bulaşık şekilde getiriliyor bu hayvanlar, yani haram zaten en baştan. Bunu neden görmüyorsunuz ? Para tatlı çünkü. Çarpıtmayın. Nereden bakarsanız bakın bu canlı ticaret son bulmalı, her açıdan yanlış, her norma, her inanca karşı.
10 Şubat 2018, 19:50

Nada

Bahadir
Nada gemisi 10 gün sonra mersin e geldiğinde indirmeye başlamadan girin içini çekin kendinize çok güveniyorsanız. Ne alakası var islama fobi ile
09 Şubat 2018, 20:02

İslam düşmanlığı ne alaka?

fatih
Burada sormamız gereken soru yerli çiftçiden besiciden değil de dünyanın bir ucundan neden kurbanlık hayva ithal edip o hayvanları haftalar boyunca gemilerde hastalık pislik içinde taşıyor olduğumuz? neden yerli besiciden hayvan alınmı Devamı..Burada sormamız gereken soru yerli çiftçiden besiciden değil de dünyanın bir ucundan neden kurbanlık hayva ithal edip o hayvanları haftalar boyunca gemilerde hastalık pislik içinde taşıyor olduğumuz? neden yerli besiciden hayvan alınmıyor da sadece birilerinin oğlu para kazansın diye hem bu hayvanlara hem besicilere hem de ülkemize neden yazık ediyoruz?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ