Kayseri'ye 80 bin başlık besi bölgesi kuruluyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi'nin temeli atıldı. Kayseri'de hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacak olan projeyi önemsediklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum" dedi.

Kayseri'ye 80 bin başlık besi bölgesi kuruluyor

Kayseri'de hayvancılığı ileri bir noktaya taşıyacak olan Beydeğirmeni Projesi hakkında değerlendirmede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Kaç tane hayvancılıkla uğraşan aile varsa onları birleştiriyor. Birden bütün yemlerini kendisi satın alıyor. Sağlığını sağlıyor, en son pazara kendisi çıkarıyor ve kar ortağı olarak hayvancılıkla uğraşan ailelere daha fazla para kazanma imkanı sağlıyor.

Burada halkımız kazanıyor, üretici kazanıyor ve ülkemiz kazanıyor. Allah'ın izniyle bu modellerle ben şahsen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak Türkiye'nin çok ileriye gideceğine yürekten inanıyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Biz her zaman bu desteklerimizi devam ettireceğiz. Halkımızın, üreticimizin ve çiftçimizin hep emrinde olacağız. Hep onlarla beraber olacağız" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Beydeğirmeni Besi Bölgesi'nin Kayseri'nin geleceğine yapılmış en büyük yatırımlardan birisi olacağını söyledi. Yatırım miktarının 1 milyar TL'yi bulacağını ifade eden Başkan Çelik, gelecek nesillere üreten bir Kayseri bırakmak için projeler geliştirdiklerini kaydetti.

100 BAŞTAN 2 BİN BAŞA KADAR PARSEL ALANI YAPILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilde besiciliğinin arttırılması için kapsamlı bir çalışma yapılarak Beydeğirmeni bölgesinde 5,5 milyon metrekare arsa üretildiğini belirtti. Sadece ülkemizin değil Avrupa'nın en büyük besi bölgesi olacak olan Beydeğirmeni bölgesinde 100 baştan 2 bin başa kadar büyükbaş hayvan alacak şekilde parsel planı yapıldığını ifade eden Başkan Çelik, projenin yapıldığı alanda 80 bin baş hayvanın besisinin yapılacağını kaydetti.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK BESİ BÖLGESİ

Beydeğirmeni Besi Bölgesi'nde 800 adet farklı büyüklüklerde ahır parselinin yanı sıra Karantina Bölgesi, Kesimhaneler, Veteriner Üniteleri, Hayvan Pazarı, 20 MW'lık Biyogaz Tesisi, Sosyal Merkezler, Alışveriş Merkezi, Okul ve Cami'nin de olacağını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Burada yaklaşık 80 bin büyükbaş hayvanın besisi yapılacaktır. Projeyle birlikte büyükbaş hayvan sayısında Kayseri, Türkiye'nin ilk beş ilinden biri olacaktır ve toplu besi bölgesi olarak Avrupa'nın en büyük alanlarından birini oluşturacaktır.

Ayrıca 20 MW'lık biyogaz tesisi ile atıklardan elektrik üretilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Artık şehir içinde kalan ahırların bölgeye gelmesi sağlanarak, koku, hijyen gibi problemler engellenecektir. Beydeğirmeni Besi Bölgesiyle ahırını büyütmek isteyen üreticilerin arsa problemi giderilecektir. Burada kurulacak hayvan pazarı ülkemizin en büyük pazarlarından biri olacak ve bu durum ekonomik hareketlilik meydana getirecektir" dedi.

BİR MİLYAR TL'LİK YATIRIM

Beydeğirmeni Besi Bölgesi yatırımının 1 milyar TL'lik bir yatırım olacağını vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, bu yatırımın yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti. Beydeğirmeni Toplu Besi Bölgesi'nin planlamalarının tamamlandığını ve parsel satışı için ön talep toplanmaya başlandığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Gerek ilimizdeki üreticilerden gerekse de diğer illerden arsalar için yoğun talep geliyor.

Gelecek nesillere üreten bir Türkiye, üreten bir Kayseri bırakmak için projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda hazırladığımız Beydeğirmeni Besi Bölgesi projemizin temelini 16 Eylül Cumartesi günü saat 15.00'te Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'nin de katılacağı törenle atacağız. Bu önemli yatırımımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
17 Eylül 2017, 00:31

Helal olsun baskana

Murat
Tebrik ediyorum kayseri buyuksehir bld baskani ulke hayvanciliginin ithalattan kurtulmasi icin buyuk bir adim atmis.Artik bld baskanlari bunu ornek alarak koylerde kasabalarda bu tur gelir getiren ve issizligin ve koylerden gocun onune gecen guzel pr Devamı..Tebrik ediyorum kayseri buyuksehir bld baskani ulke hayvanciliginin ithalattan kurtulmasi icin buyuk bir adim atmis.Artik bld baskanlari bunu ornek alarak koylerde kasabalarda bu tur gelir getiren ve issizligin ve koylerden gocun onune gecen guzel projelere imza atmalidir.Bu projenin devamida orada sutun islenip koy ve kasabalara ozel koyluler tarafindan sut urunlerinin yapilip bolgesel kalkinmayi hizlandirmak olmalidir.
16 Eylül 2017, 22:05

Baba

Faki
Artik hayvancilik yapmiyor kimse tezek kokusu çekecegine 1400 liraya bok temizlemek daha modern geliyor ben de dahil hayvanciliga ya belediyelerin yada devletin el atmasi lazim

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ