İthal hayvanda seçim heyetlerinin ‘kriteri’ ne?

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan besilik hayvan ithalatında, yurt dışına gönderilen seçim heyetlerine yönelik tartışmalar dinmek bilmiyor. İthal edilen hayvanların kalitesi ve ırkına yönelik eleştiriler hat safhaya çıkarken, bu hayvanları seçen seçim heyetlerine yönelik soru işaretleri de giderek artıyor.

İthal hayvanda seçim heyetlerinin ‘kriteri’ ne?

2017 besilik hayvan ithalatında fiyatlar, geçtiğimiz yıllara göre düşürüldü. Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik, fiyatların düşürülmesinden dolayı Türkiye'nin ciddi bir kazancı olacağına dikkat çekmişti. Ancak ithal hayvanlarda fiyatlar düşerken, bu sefer hayvanların kalitesi ve ırkı tartışma konusu olmaya başladı. Kalite ve ırk tartışmasının yanında ithal edilen hayvanlarda ciddi ölümlerin de yaşanması Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan ithalatı sorgulatmaya başladı. Özellikle bu hayvanları belirlemek için Et ve Süt Kurumu tarafından yurt dışına gönderilen seçim heyetlerine yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

İthalatın özel sektör tarafından yapılması durumunda söz konusu hayvanların kesinlikle ithalatına izin verilmeyeceğine dikkat çekilirken, “Et ve Süt Kurumu kanalıyla yapılan tartışmalı hayvanların ithalatına nasıl izin veriyor" eleştirilerini gündeme getirdi.

BU REZALETİ DURDURUN SAYIN BAKANIM!

Çiftlik Yönetim Uzmanı ve sektörde üreticilerin yakından takip ettiği Eşref Şekerli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya seslenerek, “Bu rezaleti lütfen durdurun sayın Bakanım" dedi.

BESİCİ İSYANIN EŞİĞİNDE

Sosyal medya hesabı üzerinden ithal hayvanlarda kalite ve ırk sorununa dikkat çeken Şekerli, besicinin isyanın eşiğine geldiğini söyledi. Konuyla ilgili olarak bir video da paylaşan Şekerli, “Ucuza hayvan getireyim derken önüne geleni toplamışlar. Gelen hayvanların kulak küpelerinin hepsi yeni. Bu hayvanları özel sektör getirmiş olsaydı eminim kapıdan içeriye koymazdınız. Kim seçti bunları? Hangi kriterlere uyduğu için seçildi bu hayvanlar?" tepkisinde bulundu.

SEÇİM HEYETLERİ SORGULANMALI

Şekerli, Bakan Fakıbaba'dan seçim heyetlerini sorgulamasını talep ederken, "İthal gelen malların fiyatı uygun. Lakin kalite çok düşük. Lütfen bu hayvanları seçen heyeti sorgulayın. Yahut özel sektöre izin verin herkes kendi malını kendisi getirsin. Et ve Süt Kurumu da getirsin özel sektörde getirsin vatandaşın kimi tercih ettiğini görelim" dedi.

'UCUZ HAYVAN' YALANINA İNANMAYIN!

Şekerli, ithal besilik hayvanda 'eskiden 5 Euro'ya geliyordu şimdi daha ucuza geliyor' iddiasının da bir yalan olduğunu belirterek, Fakıbaba'nın kesinlikle bu yalana inanmaması gerektiğini söyledi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
11 Ağustos 2017, 00:00

Iyisin esref

Murat
Sonunda ozel sektore izin cikti hadi esref iyisin gelsin paraciklar
09 Ağustos 2017, 11:01

Onda bile rant var

İsimsiz
Belirli şirketler en kaliteli hayvanı seçiyor 1000-2000-3000 hayvan alanlar diğerleride az alan kişilere kalıyor olay burdan patlak veriyor bu kadar basit Eşref şekerli rantın olmadığı yer yok daha gemideyken belli has kaliteli hayvanlar Devamı..Belirli şirketler en kaliteli hayvanı seçiyor 1000-2000-3000 hayvan alanlar diğerleride az alan kişilere kalıyor olay burdan patlak veriyor bu kadar basit Eşref şekerli rantın olmadığı yer yok daha gemideyken belli has kaliteli hayvanların hangi çiftliğe gideceği kalanlar ona buna şuna az bakanlara yani :)
09 Ağustos 2017, 10:15

Bu nasıl haber

Eskiden 5 eurodan fazlasına geliyodu, bu dönem 3.70 e geldi bu fark normalmidir? Ayrıca belirli bir zaiyat oranı zaten her dönem vardı bu haber maksatlıdır.
09 Ağustos 2017, 09:47

Genetik kontrol ve ıslah

Sıgırcı
ABD de oldugu gibi genetiksel tarama ile verimlilikler belirlenerek saglıklı hayvan varlıgı artırılır. Hastalıklı biyolojik metaryellerinde ülkemize girmesi önlenir
09 Ağustos 2017, 09:47

Diplomalı

Tarım
Fakı Baba haksız alınan diploma ile il md olanları ne zaman görevden alacak?
09 Ağustos 2017, 08:57

Vay halimize

HDM
bir haftalığına 350 hayvan seçmek için avusturyaya gönderilen heyet 3 hafta sonra hayvan seçmeden döndü neden firma arpayı teklif etmişte ondan

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ