Hayvancılıkta embriyo transferine son verildi!

Bundan iki yıl önce hayvancılıkta büyük bir umut olarak başlatılan embriyo transferine son verildi. TİGEM, eski Bakanlardan Faruk Çelik döneminde görkemli bir programla başlatılan embriyo transferine son verdi. Embriyo transferine son verilmesine gerekçe olarak, yüksek maliyetine karşılık istenen sonucun alınamaması gösterildi.

Hayvancılıkta embriyo transferine son verildi!

Embriyo Transferi ile Üstün Vasıflı Damızlık Sığır Üretim Projesi, yüksek maliyetine karşılık istenen sonucun alınamamasından dolayı durduruldu. 2017'nin başında başlatılan projeyle ilgili olarak dönemin Bakanı Faruk Çelik, damızlık yetiştiriciliğinde embriyo transferiyle ilgili yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, bu çalışma ile ülkenin ihtiyaç duyduğu hayvan varlığını temin etme konusunda önemli bir adım atıldığını belirtmişti. TİGEM'in taze ve dondurulmuş embriyo üretim merkezi haline getirileceğini belirten Çelik, projenin önemini şu şekilde özetlemişti:

"Halen TİGEM'in faal 17 işletmesinin 12'sinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Buralarda simental, siyah alaca, esmer, jersey ve limuzin ırklarından oluşan toplam 32 bin baş hayvan varlığıyla damızlık yetiştiriliyor. Damızlık yetiştiriciliğinde embriyo transferiyle yeni bir dönem başlatıyoruz. TİGEM'in 6 işletmesinde çeşitli ırklardan 15 bin baş, taşıyıcı anne adayı kombine veya etçi ırklardan elde edilen embriyoların nakliyle gebe bırakılacak. Bunlardan kombine simental ırkı damızlık elde ederek hayvan varlığımızı artıracağız. TİGEM, bu projeyle taze ve dondurulmuş embriyo üretim merkezi haline gelecek. TİGEM, ilerleyen dönemlerde hayvan üreticilerimize ıslah amaçlı hizmet de sağlayacak"

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 10 Adet Yorum Yapılmış.
16 Ekim 2018, 10:56

doğrular ve gerçekler

Truest
Embriyo transferi tüm dünyada yapılan genetik ilerleme için olmazsa olmazlardandır. Tüm dünya bu işi başarırken TİGEM neden başaramadı acaba? Embriyo transferi ekipleri bildiğim kadarı ile konunun uzmanı kişiler. Embriye transferi ya Devamı..Embriyo transferi tüm dünyada yapılan genetik ilerleme için olmazsa olmazlardandır. Tüm dünya bu işi başarırken TİGEM neden başaramadı acaba? Embriyo transferi ekipleri bildiğim kadarı ile konunun uzmanı kişiler. Embriye transferi yapacağın işletmeler öncelikle sorunsuz olmalı. Başarısız deniyorsa asıl başarısız olan Tigem işletmeleri ve hayvanların durumudur. Aynı başarısızlığı bu kararla yöneticiler göstermişlerdir. Önce kendi işletmelerlinizi düzeltin, hastalıkları temizleyin, işletme koşullarını düzeltin. Karacabey'de hayvanlarda brucella dedikodusu var. Muhtemelen diğer işletmelerde de sorunlar vardır. Kendi içindeki yanlışları görmeden maliyet diyerek işten sıyrılmaya kalkışmak çok iyi bir yalandır.
11 Ekim 2018, 09:16

Embrio ve ithal etçil anaçlar.

Rizeli 53
Embriyo transferi TİGEM işletmelerinde yapılması normal değil mi, masrafa gerek olmadan kolaylıkla yapılır ve yapılmalıdır. Dondurulmuş ülke geneli hatalı idi. Avrupa'dan getirip etçil anaç işletme kurulması için dağıtılan pr Devamı.. Embriyo transferi TİGEM işletmelerinde yapılması normal değil mi, masrafa gerek olmadan kolaylıkla yapılır ve yapılmalıdır. Dondurulmuş ülke geneli hatalı idi. Avrupa'dan getirip etçil anaç işletme kurulması için dağıtılan projede, çaktırmadan rafa kalkmış, İnfertilite nedeni ile sonlandırılıyor. Yazıktır onları orman kıyılarında tabii tohumlama olacak bir işletmeye alsalar orada çoğalır ,hayvanat bahçesi gibi seyredilirler. O fikri verenleri de soruşturmak lazım.
10 Ekim 2018, 23:13

Kıyamet alameti nedir

TİGEM deki bu idare biçimi yani işi ehline verme işi kıyamet alameti mi diye düşünürsek TİGEM için kıyamet alameti. Mimarım, imam kardeşim, polis kardeşim, açık öğretimci ne dersiniz.
10 Ekim 2018, 22:27

Çokmu aradınız

Arkadaş tarımı bilen kahrını çeken çoğu zaman bakanlığa bile rehberlik eden. TİGEM in öz evlatları atıl hale getiriliyor. Ama tarımı bilmeyen adamlar başkan şb mdrü... Ediliyor. Nasıl iş. Üretecek işi bilen adamlar iş başına Devamı..Arkadaş tarımı bilen kahrını çeken çoğu zaman bakanlığa bile rehberlik eden. TİGEM in öz evlatları atıl hale getiriliyor. Ama tarımı bilmeyen adamlar başkan şb mdrü... Ediliyor. Nasıl iş. Üretecek işi bilen adamlar iş başına gelmeli. Bende dua ediyorum bak. Allahı ülkemizi milletimizi çiftçimizi kurumumuz iş bilmezlere koru. Amiiiiin Bende başkan olurmuyumki
10 Ekim 2018, 22:20

Fabrika ayarı

TİGEM de yabancı maddeler sellektörde temizlenir. Öz evlatlarına yani fabrika ayarlarına dönerse düze çıkar.
10 Ekim 2018, 14:10

Projeci Bayat

Özbayat Bayat
Embriyo transferi nasıl başladı biliyor musunuz? F.Ç. özbayatı alacak iken aklına böyle bir proje geldi. Hemen bakana ulaştırdı. Bakan da süksesi yüksek görünen bu projeye atladı. Sonra dünyanın parasıyla proje başlatıldı. Bayat Devamı..Embriyo transferi nasıl başladı biliyor musunuz? F.Ç. özbayatı alacak iken aklına böyle bir proje geldi. Hemen bakana ulaştırdı. Bakan da süksesi yüksek görünen bu projeye atladı. Sonra dünyanın parasıyla proje başlatıldı. Bayatlayan özbayat yerinde kaldı. Milyonlar çöpe gitti. Proje sonucu hayvanlar kesime gitti. Bu dünyada hesap sorulmuyor zaten. Ama Allah'ın Adaleti her zaman her yerde olacaktır.
10 Ekim 2018, 09:30

Ah TİGEM

Kuruma gelen polis mimar İlahiyatçı açık öğretim mezunu başkanlar getirildi ya. Ne tarım projeleri hazırlarlar. Hele o İlahiyatçı arkadaş Tarım okuyormuş. Yerine geldiği adamın kitabını okur öğrenir ve sonra ülkeye tarım proje Devamı..Kuruma gelen polis mimar İlahiyatçı açık öğretim mezunu başkanlar getirildi ya. Ne tarım projeleri hazırlarlar. Hele o İlahiyatçı arkadaş Tarım okuyormuş. Yerine geldiği adamın kitabını okur öğrenir ve sonra ülkeye tarım projesi hazırlar. TİGEM de artık projeler manevi güvenlikli eğitime açık imar projeleri sağlamdır. Ama tarımsal olup olmadığı tartışılır.
09 Ekim 2018, 20:31

Raf ömrü

Rafa kaldırmak yetermi? Zarara uğratanlardan hesap sorulmayacakml? Aslında F. Ç. Nin bütün icraatlarını ve ekibini rafa kaldırmak lazım tarım belki nefes alır.
09 Ekim 2018, 19:53

Sadece hatırlatma

Tigemli
İyi ve gerçekçi proje yapan kişileri kurumdan bir şekilde ayrıldı.Nedenide yapılan haksız baskı ve adaletsizce makamların eğil olmayanlara peşkeş çekilmesidir. Meydan boş bayan ve onun gibilere kaldı. Yazık..
09 Ekim 2018, 19:43

Yola devam.

Faruk çeliğin atadığı gereksiz hısım akraba ve hemşerilere de son verilse iyi olacak. Makam maaşı alıp hiç bir işe yatamıyorlar. Geldikleri yere iade edilmelerini ve bir işe yarıyorlarsa orada değerlendirilmelerini bekliyoruz. Zarar Devamı..Faruk çeliğin atadığı gereksiz hısım akraba ve hemşerilere de son verilse iyi olacak. Makam maaşı alıp hiç bir işe yatamıyorlar. Geldikleri yere iade edilmelerini ve bir işe yarıyorlarsa orada değerlendirilmelerini bekliyoruz. Zarar verdikleri yeter.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ