Et ve sığır ithalatında rekor kırıldı!

03 Şubat 2018 16:39
İTHALATIN FATURASI 4.4 MİLYAR LİRA
İTHALATIN FATURASI 4.4 MİLYAR LİRA
​Hayvancılıkta yaşanan sorunların Türkiye'ye faturası ağır oldu. 2017 yılında sığır ithalatı ile et ithalatı artarken, en büyük artış ise koyun ithalatında yaşandı. Hayvan ve et ithalatı için ülkenin 4.4 milyar lira kaynağı yurt dışına gitti. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 5
DIŞ TİCARET VERİLERİNİ AÇIKLADI
DIŞ TİCARET VERİLERİNİ AÇIKLADI
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, dış ticaret verilerine dayanarak Türkiye'nin 2017 yılında yaptığı canlı hayvan ve et ithalat rakamlarını değerlendirdi.
2 / 5
SIĞIR İTHALATI 401 BİN BAŞ ARTTI
SIĞIR İTHALATI 401 BİN BAŞ ARTTI
Sığır ithalatının 2017 yılında bir önceki yıla göre 401 bin baş arttığına işaret eden Atalık, “Sığır ithalatımız 2016 yılında 494 bin baş iken, 2017 yılında 896 bin başa, ödenen miktar da 1,7 milyar TL`den, 4 milyar TL`ye yükseldi” dedi.
3 / 5
281 BİN KOYUN İTHAL EDİLDİ
281 BİN KOYUN İTHAL EDİLDİ
Sığır ithalatının yanında koyun ithalatında da korkunç bir artış yaşandı. Atalık, Türkiye'nin 2016 yılında 5 bin baş koyun ithal ederken bu rakamın 2017 yılında 281 bin başa çıktığını belirterek, koyun ithalatına ise ödenen döviz miktarının 137,7 milyon TL olduğunu vurguladı.
4 / 5
ET İTHALATI 21 TONDAN 19 BİN TONA ÇIKTI
ET İTHALATI 21 TONDAN 19 BİN TONA ÇIKTI
Diğer yandan sığır eti ithalatının da 21 tondan 19 bin tona çıktığına işaret eden Atalık, et ithalatına ise Türkiye'ye faturasının 249 bin TL'den 296.6 milyon TL'ye yükseldiğini belirtti. TARIMDANHABER
5 / 5

Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
03 Şubat 2018, 17:50

İthal hayvan

Ezineli
Hayvancılığı geliştirecek müdürler proje yapacaklarına hangi ülkeye gitsem ithalatcidan daha çok para alırım derdine düşmüş. Allah herkese yardım etsin fakir et derdinde onlar keyf peşinde...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.