Bin 800 koyundan 3 bin kuzu bekleniyor!

Amasya'da yer alan Bafra ırkı koyun yetiştiriciliği yapılan TİGEM'in Gökhöyük İşletmesinde gerçekleştirilen koç katımları sonucu kuzu doğumları Şubat ayında başladı.

Bin 800 koyundan 3 bin kuzu bekleniyor!

TİGEM tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada Gökhöyük işletmesinde kuzulama dönemi sonucunda bin 800 ana baş koyundan yaklaşık 3 bin baş kuzu beklenildiği belirtildi.

BAFRA KOYUNUNUN ÖZELLİKLERİ

Sakız koyununun Karayaka koyunlarıyla melezlenmesi sonucu oluşan Bafra koyunu, yüzde 75 Sakız ve yüzde 25 Karayaka kanı taşır. Vücut rengi beyaz ve yapağı ile örtülüdür. Ağız, göz etrafı ve kulaklarda siyah lekelere rastlanır. Ortalama canlı ağırlık 62 kg, cidago yüksekliği 68 cm, vücut uzunluğu 71 cm'dir.

BAFRA KOYUNUNUN FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Kirli gömlek ağırlığı: 2,2 kg

Canlı ağırlık (koyunlar): 60 kg

Canlı ağırlık (koçlar): 70 kg

Döl verimi : % 178


Türkiye Yerli Koyun Irkları için tıklayın...


TARIMDANHABER


Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ