Besilik hayvan ithalatında özel sektöre 'Güney Amerika' vizesi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, besilik hayvan ithalatında uzun süredir tartışmalı olan 'ithalat yetkisinde' sınırlı da olsa politika değişikliğine gitti. Avrupa ülkelerinden yapılacak ithalatta yine tek yetkili Et ve Süt Kurumu olacak. Ancak Güney Amerika ülkelerinden yapılacak besilik hayvan ithalatında özel sektöre ithalat izni verilecek.

Besilik hayvan ithalatında özel sektöre 'Güney Amerika' vizesi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni Bakanla birlikte besilik hayvan ithalatında önemli bir politika değişikliğine gittiği ortaya çıktı. Bu karar değişikliği ile Avrupa ülkelerinden yapılacak ithalatta yine tek yetkili Et ve Süt Kurumu olacak ancak Güney Amerika ülkelerinden yapılacak ithalatta ise özel sektöre izin verilecek.

FARUK ÇELİK DÖNEMİNDE İTHALAT YETKİSİ ET VE SÜT KURUMU'NA VERİLMİŞTİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik döneminde besilik hayvan ithalatı, özel sektörden alınarak sadece Et ve Süt Kurumu yetkili kılınmıştı. Son bir yıldır besilik hayvan ithalatı Et ve Süt Kurumu aracılığıyla sıfır gümrükle yapılırken, özel sektöre ithalat izni verilmemişti.

ESKİ BAKAN ÜRETİCİ MAĞDUR OLMAYACAK DEMİŞTİ!

Besilik hayvan ithalatının tek elden yapılmasının fiyat avantajı sağlayacağı gerekçesiyle savunuluyordu. Eski Bakan Faruk Çelik, Et ve Süt Kurumu tarafından yapılacak ithalatta üreticinin kesinlikle mağdur edilmeyeceğini belirtmişti. Ancak Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı ithalatta başta taleplerin zamanında karşılanmaması olmak üzere bir çok sorun gündeme gelmişti. Bundan dolayı Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı besilik hayvan ithalatı uzun süredir tartışma konusu oluyordu.

ÖZEL SEKTÖR BEKLENTİSİ HAT SAFHAYA ÇIKMIŞTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 'Bakanın' değişmesiyle birlikte yeni süreçte besilik hayvan ithalatına yönelik nasıl bir yol izleneceği merak konusu olmaya başlamıştı. İthalatın özel sektöre açılması beklentisi de hat safhaya çıkmıştı.

GÜNEY AMERİKA ÖZEL SEKTÖRE AÇILDI

Yeni Bakan Fakıbaba'nın üreticilerden gelen talepler ve yaşanan sorunları göz önünde bulundurarak, besilik hayvan ithalatını 'Güney Amerika' şartı ile özel sektöre açtığı ortaya çıktı.

ÜRETİCİNİN BEKLEDİĞİ HABERİ 'ŞEKERLİ' DUYURDU

Çiftlik Yönetim Uzmanı Eşref Şekerli, bu konuda önemli bir bilgiyi sosyal medya hesabı üzerinden takipçileri ile paylaşarak, “Kıymetli dostlarım. Az önce aldığım bir habere göre besilik dana ithalatı özel sektöre serbest bırakıldı" dedi.

Kararın detayları hakkında da bilgi veren Şekerli, Avrupa ülkelerinden Et ve Süt Kurumu tarafından sıfır gümrükle ithalatın devam edeceğini ancak Güney Amerika'dan yapılacak ithalatın ise özel sektöre açıldığını kaydetti. Şekerli, “ 500 baş ve altı taleplerde Avrupa kıtasından sadece Et ve Süt Kurumu aracılığı ile hayvan getirilebilir iken 500 baş ve üzeri taleplerde Güney Amerika üzerinden özel sektöre izin verildi" dedi.

Bakanlığın söz konusu kararını yorumlayan Şekerli, 500 baş ve altı taleplerin Avrupa'dan Et ve Süt Kurumu aracılığıyla getiriliyor olmasının küçük üreticinin korunduğu anlamına geldiğini belirterek, “Her zaman için Avrupa hayvanî Güney Amerika hayvanından kaliteli ve iyidir uzun süreli besiye cevap verir" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 8 Adet Yorum Yapılmış.
23 Nisan 2018, 22:34

Dvlt çiftçisine kurşun sika mi

Tc evladi
Turkiyede önünü goremiyen tek meslek sahibi çiftçi ital kesimlik canli hayvan getiren bir hükümet nasıl çiftçinin önünü görmesini bekliyor. .siz hayvancilik yapın ama para kazanacağını zaman ben ital getiririm nasıl bir mantık bu Devamı..Turkiyede önünü goremiyen tek meslek sahibi çiftçi ital kesimlik canli hayvan getiren bir hükümet nasıl çiftçinin önünü görmesini bekliyor. .siz hayvancilik yapın ama para kazanacağını zaman ben ital getiririm nasıl bir mantık bu resmen iiiissssyaaaaan ediyoruz kardeşim mmm sesimizi duyun artık böyle bir yönetim şekli olamaz ....sen ital getiren de kim ..beşlik hayvan alıp bakma işi yapar korkar adam bu işe gir meye be yahu. .. nasıl mantık bu arkadaş. ...
24 Kasım 2017, 19:35

Uğur kökcü
Anlaşılan o ki bu işte Yeni bir sürece girildi. Tamamen ithalata dayalı bir hayvancılık politikası uygulanıyor. Her ne kadar tarım bakanı besicileri koruyacağız dese de bana inandırıcı gelmiyor. Zira önceki bakan Faruk Çelik te ge Devamı..Anlaşılan o ki bu işte Yeni bir sürece girildi. Tamamen ithalata dayalı bir hayvancılık politikası uygulanıyor. Her ne kadar tarım bakanı besicileri koruyacağız dese de bana inandırıcı gelmiyor. Zira önceki bakan Faruk Çelik te geçen yıl besiciler korkmasin ahırlarını doldursun demişti. Arkamızda devlet var dedik güvendik doldurduk. Sonuç hüsran Allah sonumuzu hayır getirsin. Deneme yanılma yöntemiyle gidebildiğimiz kadar gidiyoruz . İnşaallah Birgün birileri çıkıpta yanıldık biz bu ülke hayvancılığına ihanet ettik demezler.
13 Ağustos 2017, 18:34

Yanlışşşş

nalbur
ESK taleplere yetişemiyor. çifliğim boş kalmasın diyen besici şimdi özel şirketlerden talep edecek. Besici üç lira kazanırken hicazi, namet, göktaş vs milyonları vuracak.
11 Ağustos 2017, 21:27

Ulan bakıyorum hep besi

İsimsiz
Bakıyorumda herkes besiye yükleniyor hiç gebe düve alan Yok görmedim böyle olursa ne doların önüne geçeriz nede Euro'nun :) Onuda geç krizede girebiliriz :) bakıyorsun herkes Avrupa arabalarda Avrupa traktörlerde hayvanda Avrupadan yani Devamı..Bakıyorumda herkes besiye yükleniyor hiç gebe düve alan Yok görmedim böyle olursa ne doların önüne geçeriz nede Euro'nun :) Onuda geç krizede girebiliriz :) bakıyorsun herkes Avrupa arabalarda Avrupa traktörlerde hayvanda Avrupadan yani çekilen kredilerin parası hep Avrupa'da hal böyle olunca bu ülkenin batması normaldir :) alın alın sürekli besi hayvanı alın elin gavuru parasına nasıl değer katıyor araba traktör besi hayvanı birde yem gelcek ohh mis Avrupa bizi kıskanıyor sözde nah kıskanıyor Avrupa'nın işine geliyor adamlar daha ihracata vergi istiyoruz dedimi o zaman görürüm ben bizim ülkenin halini
11 Ağustos 2017, 20:11

İTHAL

Edirne
Kurban bayramında sonra Besiciyi zor günler bekliyor yine inek kıyımı başlar
10 Ağustos 2017, 13:30

OHAL de bir KHK ile tarım ve hayvancılığı, köyde yaşamayı yasaklasalarda bizde kurtulsak bu dertten.
10 Ağustos 2017, 12:00

İTHALAT

mehmet
Güney Amerikadan yapılacak ithalatın 500 baş üstü için özel sektöre açılması ülke adına et sektöründe kıyım yaratır keza 3.7 dolar olan ESK alım şartname fiyatı şimdi özel alıcılar için yapılacak sözleşmelerde 4.2-4.4 ar Devamı..Güney Amerikadan yapılacak ithalatın 500 baş üstü için özel sektöre açılması ülke adına et sektöründe kıyım yaratır keza 3.7 dolar olan ESK alım şartname fiyatı şimdi özel alıcılar için yapılacak sözleşmelerde 4.2-4.4 aralıgında gerçekleşecek bu rakama navlum gümrük ve vergi eklenince işletmeye maliyet 4.7-4.9 dolar arasında şekillenir. Şekerli Eşref beye burdan selamlar analiz yapmak için birikim sahibi olmak gerekir bence siz ticaretinizle ilgilenin
10 Ağustos 2017, 11:16

Yazık

Aynı ülkeye birden fazla firma girerse fiyatlar ne olacak merak ediyorum, hayvancılık politikası çok yanlış spekülatörlerin istediği oldu f çeliği arıcaz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ