Besicilikte yerli üretim desteksiz kaldı!

10 Haziran 2017 01:18
HAYVANCILIKTA BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ YAŞANIYOR!
HAYVANCILIKTA BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ YAŞANIYOR!
Besicinin yerli üretimi destek kapsamından çıkarıldı. Türkiye hayvancılıkta büyük bir çelişki yaşıyor. Bir taraftan yerli üretim teşvik edilerek Türkiye'nin hayvancılıkta ithalata bağımlılıktan kurtarılacağı belirtilirken, bir taraftan da yerli üretimi baltalayacak politikalar hayata geçiriliyor. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 8
BESİCİLİKTE İTHALAT ÖZENDİRİLECEK!
BESİCİLİKTE İTHALAT ÖZENDİRİLECEK!
Kırmızı ette yaşanan sorunu çözmek için her yıl 500 bin civarında besilik sığır ithal etmek zorunda kalan hükümet, besilik sığırda yerli üretimi teşvik eden tek bir kalemi de destek kapsamından çıkardı.
2 / 8
6 YILDIR UYGULANAN DESTEK KALDIRILDI!
6 YILDIR UYGULANAN DESTEK KALDIRILDI!
Yerli üretimi teşvik etmek, hayvan kesimlerini kayıt altına almak ve kesimde hijyeni özendirmek için 6 yıldır uygulanan besilik sığır desteği, 2017 desteklerinden çıkarıldı. Besilik sığırla ilgili başka bir destek yoktu. Bu desteğin de kaldırılmasıyla besicilik destek dışı kaldı.
3 / 8
BESİCİLER DESTEĞİN EN AZ 350 LİRA OLMASINI BEKLİYORDU!
BESİCİLER DESTEĞİN EN AZ 350 LİRA OLMASINI BEKLİYORDU!
Besiciler, 200 TL/baş olan desteğin, bu yıl en az 350 TL/baş olmasını istiyorlardı. Ancak bırakın desteğin artırılmasını tamamen kaldırılması üreticide büyük bir şok etkisi yaptı.
4 / 8
İTHAL HAYVANA DEĞİL YERLİ HAYVANA VERİLİYORDU!
İTHAL HAYVANA DEĞİL YERLİ HAYVANA VERİLİYORDU!
Bilindiği üzere besilik sığır desteği, yerli hayvana veriliyordu. İthal edilen besilik sığırlara verilmiyordu. Yurtiçinde doğan ve yetiştirilen hayvanlara verildiği için de besilik sığırda yerli üretim bizzat devlet tarafından teşvik ediliyordu. Türkiye'nin kırmızı ette ciddi bir sorun yaşadığı ve bu sorunu ithal besilik sığırla çözmeye çalıştığı bir dönemde bu destekten vazgeçilmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.
5 / 8
ERKEN KESİMİN ÖNÜNE GEÇİLİYORDU!
ERKEN KESİMİN ÖNÜNE GEÇİLİYORDU!
Besilik sığır desteği 200 kg üstü karkasa verildiğinden üreticinin erken kesime gitmesi önleniyordu. Diğer yandan yurtiçinde erkek yavruların besiye alınarak değerlendirilmesi de teşvik ediliyordu.
6 / 8
ÜRETİCİYİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK!
ÜRETİCİYİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK!
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkan Vekili Nazif Karabulut, et sorununun çözümü için atılan adımların ardından alınan kararın üreticiyi zor durumda bırakacağını, üretime zarar vereceğini söyledi.
7 / 8
TARIM BAKANLIĞI TOPU MALİYE BAKANLIĞINA ATTI!
TARIM BAKANLIĞI TOPU MALİYE BAKANLIĞINA ATTI!
Karabulut, “Bu duyumu alınca Bakanlıkla görüşmeye gittik. Konunun Maliye Bakanlığı’yla ilgili olduğunu söylediler. Belki uygulanmaz diye bekliyoruz. Sorunu çözelim derken çözümsüz hale geliyor, üretelim derken destek görmüyorsunuz” Tepkisinde bulundu.
8 / 8

Yorumlar

Toplam 15 Adet Yorum Yapılmış.
18 Haziran 2017, 01:06

Yoneticiler

Selami
Tkdk kurum baskani ve ekibinin kime hizmet etigi arastirilmali bence ulke icinmi abyemi
18 Haziran 2017, 00:55

Tkdk

Furkan
Bakan bey tkdk kurum baskani ve ekibi 50 milyon euroyu avrupa birligine iade eti jendi egosunu tatmin etmek didinda bi is yapmayan bu gibi insanlar oldukca ulkeyi batirirsiniz umarim dikate alinir bu yorum
14 Haziran 2017, 14:15

Murat

Çobanoğlu
Bu bakan hem tarımın hem hayvancılığın hem çiftçinin hem köylünün hem de memleketin ... Reis bu işi bitirsin artık
12 Haziran 2017, 19:23

Bırakın

Arif
Tarım bakanı SSK yı bitirdi sıra sıra çiftçi köylüye geldi Nevşehir de söz verdin seçimden önce TMO buğday gibi patates alacak diye şeçim bitti yalan oldu bu unutma bakan sandık var yine
12 Haziran 2017, 11:49

Milli tarım

Jericho
Genç çiftçi diye getirdi millete dağıttılar. Adamlar hayvanları bir ay sonra kestirdi denetleme mekanizması sıfır. Tarım Bakanlığı işleri iyice şaşırttı dün söz verdiğini bugün inkar eder oldu. Milli tarım projesi diye meydanl Devamı..Genç çiftçi diye getirdi millete dağıttılar. Adamlar hayvanları bir ay sonra kestirdi denetleme mekanizması sıfır. Tarım Bakanlığı işleri iyice şaşırttı dün söz verdiğini bugün inkar eder oldu. Milli tarım projesi diye meydanlarda bağırıyorsun. Milli hayvana destekleme vermiyorsun .Her zaman söylemişimdir emeğinin karşılıgını alamayan tek kesim çiftçi dır
11 Haziran 2017, 22:27

İtal bakan

Ali
Bence bakan efendi yerli üretimi deyil cifciyi bitir olsun bitsin ondansonra ülke ekonomisini o ithalat yaplanlar kurtarir
11 Haziran 2017, 18:55

hangileri yerli

sıgırcı
ülkemizdeki siyah alaca, yerlimi yabancımı sayılıyor
11 Haziran 2017, 09:23

Ne gerek

Gazi
Ne gerek ki desteğe nasılsa herşey ital müslüman olmayan ülkeler leşler gönderiyor buna dur diyende yok bakan bırak git hayvan sıkıntı yok dedin 22 milyon küpeli hayvan dedin yarın çıkışta sende kandırıldım dersin bu ülke alış Devamı..Ne gerek ki desteğe nasılsa herşey ital müslüman olmayan ülkeler leşler gönderiyor buna dur diyende yok bakan bırak git hayvan sıkıntı yok dedin 22 milyon küpeli hayvan dedin yarın çıkışta sende kandırıldım dersin bu ülke alıştı bu söze nasılsa
11 Haziran 2017, 09:19

Vatandaş

Cahit
Vatandaşın oyunu ayıp yandaş yoldaşı zengin edip rant saglıyana kadar milli tarım destek gibi vaat projeler açıklayıp alacagını alıp sonra yüzüne bakmayan bir ülkede yaşıyoruz TMO niye açıklama Yapmıyor ESK neden.ete çare bulam Devamı..Vatandaşın oyunu ayıp yandaş yoldaşı zengin edip rant saglıyana kadar milli tarım destek gibi vaat projeler açıklayıp alacagını alıp sonra yüzüne bakmayan bir ülkede yaşıyoruz TMO niye açıklama Yapmıyor ESK neden.ete çare bulamıyor çünki bunları yok etme planına var
10 Haziran 2017, 16:48

Tarım kaldımıki

Serdar
Ülkede ne tarım nede hayvancılık kaldı ital oldu herşey milli tarım projesi göstermelik seçim içinmiş belli oldu yazık bu ülkeye

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.