Aksaray’da STK’lar et ithalatını protesto etti

Aksaray'da, sivil toplum örgütleri Canlı Hayvan Pazarı'nda bir araya gelerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "kasaplık, karkas et ve kemiksiz et ithalatı" projesini protesto edip, tepkilerini gösterdi.

Aksaray’da STK’lar et ithalatını protesto etti

Protesto esnasında açıklama yapan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin yedinci ve Avrupa'da birinci olduğu için övündüklerini belirterek, “Ancak tarım ülkesi olan Türkiye, şuanda dünyanın her yerinden et ve hayvan ithalatı yapmaktadır. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz" ifadelerini kullandı.

BİZ İNADINA ÜRETECEĞİZ

Besi ithalatında sayının 700 bine yaklaştığını söyleyen Özkök, “Kasaplık, karkas et ve kemiksiz et ithalatı projesi yanlış bir projedir. Güney Amerika'dan ve Avrupa'dan besilik dana ithalatı ile biz üreticiler yem girdileri ve maliyetlerin çok yüksek olmasına rağmen bizim işimiz diyerek çalışıyoruz. Biz inadına üreteceğiz. Biz Devletimizin yanındayız “ diye konuştu.

İTHAL ET KAFAMIZI KARIŞTIRDI

“Devletimizin şuanda yaptığı et ithalatı ile kafamız karıştı" diyen Özkök, şunları kaydetti: “Devlet üreticisi ile rekabet ederse biz üreticiler Devletimize bizlere asgari ücretli bir iş bulduklarında üretimden çekiliriz. Devlet ticaret yapacaksa eti getirenler samanı, yemi, mazotu da getirsin herkes rahatlasın. Avrupa'nın muhtelif ülkelerinden ne olduğu, hangi hayvana ait olduğu belli olmayan, etlerin Türkiye'deki büyük marketler zincirine vermesi aynı zamanda kasap esnafını ve yerli marketleri de zarara uğratacağı göz önüne alınmalıdır."

TARIMDAN HABER




Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;



Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.