2017’nin ilk hayvan ithalatı Romanya’dan

Besilik sığır ithalatı kapsamında 2017'nin ilk ithal hayvanları Romanya'dan geldi. Et ve Süt Kurumu'nun aracılığıyla Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği'nin (TÜKETBİR) üyelerine dağıtılmak üzere Romanya'dan gelen 2 bin besilik sığır, dün Kocaeli Limanı'na giriş yaptı. Limana gelen besilik sığırlar, buradan TÜKETBİR üyelerine dağıtıldı.

2017’nin ilk hayvan ithalatı Romanya’dan

ÖZEL HABER

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu Kararı ile Et ve Süt Kurumu'na 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için yetki verildi. Bu yetki kapsamında ilk ithal hayvanlar dün Türkiye'ye giriş yaptı. Romanya'dan gelen ithal besilik sığırlar, TÜKETBİR aracılığıyla küçük üreticiye dağıtıldı.

FİYATLAR CANLIDA 6-7 LİRA UCUZLADI

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç, ithal edilen hayvanların çok kaliteli olduğunu belirterek, üreticilerin memnun olduğunu söyledi. Devlet eliyle yapılmadan önce bu hayvanların 5,5, 6 Euro'dan ithal edildiğini hatırlatan Tunç, bu yıl ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in girişimleri sonucunda 3.70 Euro'ya ithal edildiğini bildirdi. Üreticiye ise hayvanların 4 Euro'dan verildiğini dile getiren Tunç, “Üreticinin yaklaşık 1,5, 2 Euro kazanımı oldu. Bu da canlıda kilogram başına hayvanların 6-7 lira ucuzlaması demek. İthal edilecek hayvanlar bu kalitede gelmeye devam ederse inşallah bir daha et fiyatlarını konuşmayacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Çelik'e teşekkür eden Tunç, bu yıl yapılacak ithalattan 17 bininin TÜKETBİR üyelerine verileceğini bildirdi. Romanya'dan ithal edilen 2 bin hayvan, 'şarole' ve 'limuzin' cinsi hayvanlardan oluşuyor.
Yorumlar

Toplam 7 Adet Yorum Yapılmış.
07 Aralık 2017, 12:40

Hasan
İrlanda'nda gelen ithal hayvanlar hangi ırklardan bilgisi olan var mı
20 Eylül 2017, 22:52

Hayvan

Osman
Devlet ithaçl etsin o parayı ruslar romanlar avrupalılar yesin paranızı anlamadıgım şu ithal edecegin parayı ciftcisine verse ciftcisi de üretimi fazla yapar 1 ithal 2 ithal ne zamana kadar ithal edecek yazık günah bu para hepimizin admin Devamı..Devlet ithaçl etsin o parayı ruslar romanlar avrupalılar yesin paranızı anlamadıgım şu ithal edecegin parayı ciftcisine verse ciftcisi de üretimi fazla yapar 1 ithal 2 ithal ne zamana kadar ithal edecek yazık günah bu para hepimizin admin yüzümüzü bu şekilde güldürmeyin başada koymuşsunuz resmi..!!
04 Ağustos 2017, 15:13

Sss

Gökhan
Türkiye de hayvan bitmedi tabiki ancak % 300 kar etmek için gözünü bile kırpmayan sahtekarlar var. Devletin ithal hayvan getirmesini destekliyorum
09 Haziran 2017, 23:55

Romanya dana koyun

Adem
Romanya'da Bütün kesimhaneler biliyorum.05343048181
08 Mart 2017, 21:41

Akilli olalim

yadigar
eger turkiyede hayvan yeterli olsaydi avrupadaku gibi kilo 1 euro olurdu bol gelsinki ucuzlaein
06 Mart 2017, 21:57

Yalan haber mi

İsimsiz
Beyler ben alım ılk partideki mallardan şerole limuzin değil hrpsi simental içlerinde 100 adet de 2 tane şarole 4-5 tane limuzin var 9-10 tane angus diğeri simental ve kırması. Burdaki haberi görüp aldanmayın şarole ve limuzin değil sim Devamı..Beyler ben alım ılk partideki mallardan şerole limuzin değil hrpsi simental içlerinde 100 adet de 2 tane şarole 4-5 tane limuzin var 9-10 tane angus diğeri simental ve kırması. Burdaki haberi görüp aldanmayın şarole ve limuzin değil simental
06 Mart 2017, 19:54

hayvan

mustafa
Türkiye de mal bittimide ramanyadan getiriyonuz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Hayvancılık HABERLERİ