İflas eden çiftçinin patates isyanı: 20 kuruşken neredeydiniz?

Nevşehir'de CT Haber'in sokak röportajında 60 yaşındaki bir çiftçinin depo baskınlarına gösterdiği tepki dikkat çekti. Patates fiyatlarının iki yıl önce 20 kuruşken hükümetin çiftçinin yanında olmadığını ve zarar ettiği için üretimden çekildiğine vurgu yapan çiftçi, şimdi ise fiyatların artmasından dolayı depo baskınları yapılmasını eleştirdi.

İflas eden çiftçinin patates isyanı: 20 kuruşken neredeydiniz?

“Patates iki yıl önce 20 kuruştu. Sayın Başbakanımız ağzını açıp da iki kelime konuşmadı. Cumhurbaşkanı da konuşmadı. Hiç biri konuşmadı. 20 kuruş çiftçi iflas etti. Şimdi patates 3 lira oldu 'ben depoya gideceğim, ben depoya bakacağım' önce neredeydin 20 kuruşken?” tepkisinde bulunan çiftçi, pazar yerlerindeki belediyelerin pazarcı esnafından aldığı yüksek kiralara dikkat çekti.

Depolara baskın yapılırken, pazar yerlerindeki tezgâhlardan alınan yüksek kiraların üzerine neden gidilmediğini soran çiftçi, “Ankara'da, İstanbul'da pazarcılara 5 metre tahtayı 70, 80 bin liraya satıyorlar. Niye haberleri olmuyor ondan? Gelip depoları kontrol edeceklerine gitsinler pazar tahtalarını kontrol etsinler” dedi.

Kendisinin 60 yaşında olduğunu ve iflas ettiği için üretim yapmadığını, şu anda ise başkasının yanında çalıştığını dile getiren çiftçi, “Yazık değil mi bana? Patates para etmezken 'sen bunu kaça ekiyorsun, kaça dikiyorsun diye niye sormadılar?” diyerek tepki gösterdi.

Sosyal medyada paylaşılan CT Haber'in sokak röportajında konuşan çiftçinin videosu için tıklayın...

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
10 Şubat 2019, 14:02

Ah emmi

Bakanlık personeli tarımcı değilki üretirken gelsin. Bildiğini yapıyor kızma emmi. Sen elindeki toprağın kaldığına bak. Örneği yozgatta var. Çiftçi şirkete vermiş bazı çocukları askeri ücret çalışıyor. Kendi tarlasına ile Devamı..Bakanlık personeli tarımcı değilki üretirken gelsin. Bildiğini yapıyor kızma emmi. Sen elindeki toprağın kaldığına bak. Örneği yozgatta var. Çiftçi şirkete vermiş bazı çocukları askeri ücret çalışıyor. Kendi tarlasına ile gidemiyor. Tüketici olmuş dizine vuruyor
09 Şubat 2019, 20:38

Yok olan çiftçi

Naim
Yirmi kuruşken pazarda bir buçuk ne farkı var
09 Şubat 2019, 19:38

Irfan
Ürün ucuz olunca da mudahale edilmeli ve çiftçi koruma altına alınmalı. Devletimiz aynı zamanda korumacilikta yapmalı. Pazarda alınan tezgah kiralarida ilk defa gündeme gelmesi onemli
09 Şubat 2019, 10:08

FETTAH
yönetenlerin bu kadar fiyatı ucuzlatacagız cabası boşa çünki., çiftçinin girdileri ve faizler cok yüksek, bu iş süregeldigi icin. çiftçi borclu hemde gırtlagına kadar,kar edemedigi için borclandı tarla vs ne varsa satıp bırakıyor Devamı..yönetenlerin bu kadar fiyatı ucuzlatacagız cabası boşa çünki., çiftçinin girdileri ve faizler cok yüksek, bu iş süregeldigi icin. çiftçi borclu hemde gırtlagına kadar,kar edemedigi için borclandı tarla vs ne varsa satıp bırakıyor.onon için açil cözüm lazım çiftçi ekebilir hale gelecek çiftçiyi hor görmeyeceksin dinleyip sorunlarına care bulunması lazım
09 Şubat 2019, 05:08

ç
helal olsun dogru bu işde uygulanan yanlış şeyler çiftçiyi üreticiyi bitirdi.türkiyede 5 milyon çiftçi ,üretici aynı durumda yönetenlerin çiftçiyi acil olarak rahatlatacak önlemler alması lazım
09 Şubat 2019, 01:32

Sonuç bu

Üretici
Durumu çok güzel özetlemiş .üretici toplumdan tüketici topluma geçiş hikayesi bugün boyle de ya yarın?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Güncel HABERLERİ