Yüzde 50 mazot desteği verilmeden düşürüldü!

08 Haziran 2017 02:09
Mazot desteği verilmeden tırpanlandı!
Mazot desteği verilmeden tırpanlandı!
Hükümetin, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için en önemli vaatlerinden olan yüzde 50 mazot desteğinin daha verilmeden düşürüldüğü ortaya çıktı. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 7
Önemli bir ayrıntıya dikkat çekti
Önemli bir ayrıntıya dikkat çekti
Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşe yazısında 2017 tarım destekleri ile ilgili yaptığı analizde önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.
2 / 7
Pamuktan örnek verdi
Pamuktan örnek verdi
2017 tarım destekleri kapsamında mazotta en yüksek desteğin dekar başına 36 lira ile çeltik ve pamuğa verileceğini belirten Yıldırım, ancak bu rakamın yüzde 50'nin karşılığı olmadığının altını çizdi.
3 / 7
Bakanlığın raporu ele verdi!
Bakanlığın raporu ele verdi!
Bu iddiasını da Bakanlığın pamukla ilgili geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporu ile ortaya koyan Yıldırım, “Bakanlığın geçmiş dönemde yayınladığı maliyet raporlarında pamukta dekar başına mazot kullanımı 20-22 litre civarında olduğu ifade edildi. Bu veriye göre pamukta mazot desteğinin en az 45 lira olması gerekiyordu" dedi.
4 / 7
En fazla küçük üretici mağdur olacak!
En fazla küçük üretici mağdur olacak!
Diğer yandan arazi büyüklüğü ve kullanılan teknolojiye göre de mazot tüketiminin farklı olacağını dile getiren Yıldırım, büyük üretici için desteğin yeterli olabileceğini ancak küçük üretici için yetersiz kalacağının altını çizdi.
5 / 7
Amacına ulaşan bir destek olmayacak!
Amacına ulaşan bir destek olmayacak!
Yüzde 50 mazot desteğinin 2018 Mart-Nisan ayında ödenecek olmasının da çiftçi için ayrı bir sıkıntı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu desteğin 2018 Mart-Nisan ayında ödeneceği düşünüldüğünde amacına ulaşan bir destek olmadığı görülüyor" eleştirisinde bulundu.
6 / 7
Seçim ve referandumda kullanılmıştı!
Seçim ve referandumda kullanılmıştı!
Ali Ekber Yıldırım yazısında, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir Ödemiş'te 14 Ekim 2016'da Milli Tarım Projesi'ni açıkladığında "Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten" sözünü de hatırlattı. Bu sözün daha sonra Başbakan ve Bakan Faruk Çelik tarafından da defalarca dile getirildiğini belirten Yıldırım, seçim ve referandumda da malzeme yapıldığını anımsattı.
7 / 7

Yorumlar

Toplam 15 Adet Yorum Yapılmış.
26 Temmuz 2017, 11:50

Tarım Kredi sorgulanmalı

Serdar Arseven'in bugünkü yazısını teyit sadedinde... Hesap sorulamazlık, aymazlık, şımarıklık almış başını gidiyor. Bürokrasi, ruh ve heyecanı olmayan kişilerin elinde yerinde sayıyor. Liyakat yerini sadakate bırakmış; ehliyet Devamı..Serdar Arseven'in bugünkü yazısını teyit sadedinde... Hesap sorulamazlık, aymazlık, şımarıklık almış başını gidiyor. Bürokrasi, ruh ve heyecanı olmayan kişilerin elinde yerinde sayıyor. Liyakat yerini sadakate bırakmış; ehliyet ve emanetin yerini, teslmiyet almış. Hem de nasıl bir teslimiyet; haklı haksız, doğru yanlış denilmeksizin bir razı geliş... Neyin karşılığında peki? Layık olunmadan oturulan koltuklarda birgün daha fazla kalmanın!... Örnek: Tarım Kredi Kooperatifi... Birileri Tareks, Tarnet, Gübretaş ve Bereket Sigorta üzerinden oluşturulan cerahati patlatır umarım. Sadece yakın yandaş kadrolaşması ve 15-20 bin liralık ücretleri değil; hangi örtülü harcamaların bu kurumlara karşılatıldığını da sorgular. Suç işlenirken oradaydınız.
14 Temmuz 2017, 10:44

zavallı çiftçiyiz
2016 makarnalık tmo fiyatı 1000 kuruş 2017 makarnalık tmo fiyatı 1000 kuruş dürüstseniz mazot farkı + enflasyon farkı verinki 2016 gerçek zamsız ulaşalım yazan:zavallı çiftçi
07 Temmuz 2017, 18:17

Tarım bakanı fatih portakali haklı çıkardı bakan göreve ilk geldiğinde bu bakan sadece konuşur icraat a gelince elinden bir şey gelmez demişti hakikaten fatih portakal çok haklı çıktı helal olsun sayın portakakala gerçekten bu adam Devamı..Tarım bakanı fatih portakali haklı çıkardı bakan göreve ilk geldiğinde bu bakan sadece konuşur icraat a gelince elinden bir şey gelmez demişti hakikaten fatih portakal çok haklı çıktı helal olsun sayın portakakala gerçekten bu adam bu ülkeyi resmen bitirdi tarım konusunda konuştuğu hiç bir konuşması bir birine gitmiyor televizyonda konuşuyor çok iyi ama uygulamada maalesef,bu bakan mı çıkı konuştu diyorsun yani tarım la uğraşanlar bu aralarda resmen bir futbol topu gibi oynatılıyor
14 Haziran 2017, 23:30

Bu sefer tamam

Mustafa
16 nisandan sonra herşey güzel olacak
14 Haziran 2017, 23:29

Ver mehteri

Mustafa
DİRİLİS dizisi final yaptı dizi için trilyonlar akti
14 Haziran 2017, 21:10

Kardeşim şirketleşme sistemi

Şirketleşme sistemi
Arkadaşlar şirketleşme sistemi var anlayın bunu artık devlet yurt dışından yer kiraladı kimini özel sektöre devretti kimisinide Tigem ben ekicem dedi ve bu ürünler bu ülkeye giriyor ve buradanda başka ülkelerede satılıyor ama şirke Devamı..Arkadaşlar şirketleşme sistemi var anlayın bunu artık devlet yurt dışından yer kiraladı kimini özel sektöre devretti kimisinide Tigem ben ekicem dedi ve bu ürünler bu ülkeye giriyor ve buradanda başka ülkelerede satılıyor ama şirketler Türkiye'de yani devlet 3 dünya ülkelerini bir nevi sömürme sistemi yaptı kısacası Amerika'nın nasıl bugün dünya devletlerini sömürüyorsa devlet de bugün üretimde diğer ülkeleri sömürgeye aldı he bu gelirler çiftçimizin cebine girmiyor ayrı konu ama bu ürünleri yurt dışına satan şirketler büyüyor yani buda şu demek oluyor birilerinin cepleri dolarak türkiye büyüdü gösteriliyor halbuki maddiyata kazanan sadece şirketler kısacası anlayın bunu artık kapitalist sisteme ve küresel ekonomiye merhaba diyebilirsiniz
09 Haziran 2017, 14:25

bu m uda

ciftci
kamu oyu araştırması bilmemne reisi al başa bu millet bu ak partiyi ilk seçimde üçüncü parti yapmazsa adımı degistirecem
09 Haziran 2017, 11:23

çıftçi ırgat
böyle saf köylüyü kandırın nasıl olsa onlar topragın efendileri
08 Haziran 2017, 23:07

guven

abdullah
Allah aşkina çifciyle dalga geçmeyin artik yeter .onlarin ahini almayin.Allah çifciyle berabardir
08 Haziran 2017, 16:17

Çiftçi
Hep kandırmaca ne konuştu başbakan ne verdiler üreticiye yüzde elliymiş hah

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.