Tarım Bakanlığında ‘bıçak parası’ kaldırıldı!

24 Eylül 2017 21:18
ÜRETİCİLER BU KARARA SEVİNECEK
ÜRETİCİLER BU KARARA SEVİNECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, aşılamaya giden veteriner hekimlerin 'el emeği' adı altında üreticiden aldığı ücretin kaldırıldığını açıkladı. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 7
ÜRETİCİNİN TEPKİSİNİ ÇEKİYORDU
ÜRETİCİNİN TEPKİSİNİ ÇEKİYORDU
Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin hayvan aşılama karşılığında üreticiden aldığı el emeği ücreti kaldırıldı. Aşılamaya giden veteriner hekimler, üreticiden 0,25 kuruş ile 7 lira arasında el emeği ücreti alıyordu. Üreticinin tepkisini çeken bu uygulamaya artık son verildi.
2 / 7
GENİŞLETİLMİŞ BAKANLIK KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI
GENİŞLETİLMİŞ BAKANLIK KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü faaliyetlerin değerlendirilmesi için 'Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon' toplantısı bugün Ankara'da yapıldı. Toplantıya 81 tarım il müdürünün yanı sıra Bakanlık bürokratları da tam kadro katıldı. Yılda bir yapılan toplantının bundan sonra her ay yapılmasına karar verilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın toplantıda il müdürlerine önemli mesajlar verdiği öğrenildi.
3 / 7
MESLEĞİNDEN ÖRNEK VERDİ
MESLEĞİNDEN ÖRNEK VERDİ
Tarımdan Haber'in toplantıya katılan il müdürlerinden aldığı bilgiye göre Bakan Fakıbaba, toplantıda tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin aşılama işlemlerinden dolayı üreticiden aldıkları el emeği ücretinin kaldırıldığını açıkladı. İl Müdürlerine seslenen Fakıbaba; “Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? Almıyor. Çünkü asıl işi doktorluk. Veteriner hekimler gidiyor aşı yapıyor ve bunun karşılığında da el emeği alıyor. Böyle bir şey var mı? Sen zaten maaşını devletten alıyorsun. Bundan böyle veteriner hekimlerinin üreticiden aldığı el emeğini kaldırıyoruz" dedi.
4 / 7
İL MÜDÜRLERİNİ UYARDI: HESABINI SİZDEN SORARIM
İL MÜDÜRLERİNİ UYARDI: HESABINI SİZDEN SORARIM
İl müdürlerini de uyaran Fakıbaba, “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım" şeklinde konuştu.
5 / 7
AKÇELİ İŞLERİ DOĞRUDAN SAVCILIĞA SEVK EDECEĞİM!
AKÇELİ İŞLERİ DOĞRUDAN SAVCILIĞA SEVK EDECEĞİM!
Diğer yandan akçeli işler konusunda daha önce bürokratlara yaptığı uyarının benzerini il müdürlerine de yapan Fakıbaba, şaibeli işlerde kesinlikle teftişle uğraşmayacağını belirterek, ilgili dosyayı doğrudan savcılığa sevk edeceğini söyledi.
6 / 7
ÜRETİCİDEN ALINAN EL EMEĞİ ÜCRETİ
ÜRETİCİDEN ALINAN EL EMEĞİ ÜCRETİ
Bilindiği üzere el emeği ücreti, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile her yıl güncellenerek tarım il ve ilçe müdürlüklerine bildiriliyordu. Son yayınlanan genelgeye göre el emeği ücreti olarak; Her yaştaki koyun ve keçi türü hayvanlar için hayvan başına 25 kuruş, her yaştaki sığır cinsi hayvanlar için kuduz ve brusella aşılamaları hariç hayvan başına 75 kuruş, her yaştaki tek tırnaklı ve deve için hayvan başına 1 TL, Brusella ve kuduz aşılamalarında sığır cinsi hayvanlar için hayvan başına 1.5 TL, kuduz aşılamalarında kedi ve köpekler için hayvan başına 2.5 TL, kanatlı hayvanlar için hayvan başına 7 kuruş, ari işletmelerde sığır tüberkülozunun kontrolünde alerjik test için hayvan başına 1.5 TL, diğer hayvanlar için hayvan başına 1 TL alınıyor. TARIMDAN HABER
7 / 7

Yorumlar

Toplam 142 Adet Yorum Yapılmış.
08 Ocak 2018, 01:36

pıçak parası

vet sağ tek.
Sağlık bakanlığının başına Veteriner Hekim bir bakan atansa nasıl olur acaba
05 Ocak 2018, 10:24

ek hizmet

veteriner hekim
Devlette çalışan doktorlar klinik açmadığı için maaşına ek ödeme yapılıyor. Bizimde klinik açmamız engellendi ama bize doktorlar gibi ek ödeme almıyoruz.Bu konu çok abartılıyor sanki altımıza son model araba alacak para biriktir Devamı..Devlette çalışan doktorlar klinik açmadığı için maaşına ek ödeme yapılıyor. Bizimde klinik açmamız engellendi ama bize doktorlar gibi ek ödeme almıyoruz.Bu konu çok abartılıyor sanki altımıza son model araba alacak para biriktirmiş gibi.Bizler dağın başında traktörün üstünde ölüm tehlikesine rağmen aşı ve küpe yapıyoruz.Öğle yemeği bile yemiyoruz zaten dağ başında istesen de nerede yiyeceksin.. Tarım Bakanlığının iç yüzünü bilmeden olumsuz yorum yapan kişilere söylüyorum bilgisayar başında viski yudumlarken yorum yapmak kolaydır,ve hepinizin işsiz güçsüz ve bir amacı olmayan kişiler olduğunuz zaten yorumlarınız dan belli.Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın bence.
29 Aralık 2017, 00:13

Akılları kirada

Vet Sağ Tek
Sayın Bakana bu aklı kim verdiyse artık. Koskocaman adamsın sağdan soldan duyduklarınla yaptığın işe bak. Bir de bunu destekleyen çiftçilerimiz var,sizin kahrınızı onlar değil yavrum biz çektik. Destek alın diye yalvara yalvara küp Devamı..Sayın Bakana bu aklı kim verdiyse artık. Koskocaman adamsın sağdan soldan duyduklarınla yaptığın işe bak. Bir de bunu destekleyen çiftçilerimiz var,sizin kahrınızı onlar değil yavrum biz çektik. Destek alın diye yalvara yalvara küpe taktık aşı yaptık. Kundaktaki bebek gibi zapteedemeyen çiftçinin hayvanı için tutanağımı tutar aşısız küpesiz çıkarım. Nedeni olmayan hareketin bedeli olur. Devlet hayvanına destek verirken oleeey,devletin memuru 75 Krş alınca battık. Bu ülkede hayvancılık,aklı üç kağıttan başka birşeye çalışmayan,hiç birşeye kafası basmayan çiftçiler yüzünden bu halde. Hayvanları daireye bekleriz,doktora giden hastalar gibi...
28 Aralık 2017, 16:49

sistem çoker

omer
Asi parasinin kalkmasi demek sistemin cokmesi demektir.veterinerler baska kurumlara kayar kpss den rekor puan almis veteriner olarak aninda duz memur olurum
26 Aralık 2017, 00:43

Kayıtsız kalamadim

Hayvansız ilçe
Doğuda çalıştım el emeği aldım bunu aşı yaptığım için aldım maaş aldım bunu ise daire işleri ayrıca hayvan hareketlerini kontrol vs birçok işten dolayı aldım. Şuan batıda görev yapıyorum ilçede 1000 büyükbaş var el emeğ Devamı..Doğuda çalıştım el emeği aldım bunu aşı yaptığım için aldım maaş aldım bunu ise daire işleri ayrıca hayvan hareketlerini kontrol vs birçok işten dolayı aldım. Şuan batıda görev yapıyorum ilçede 1000 büyükbaş var el emeği kaldırılmasına karşıyım. Bana bı getirisi yok ama karşıyım.bende aynı parayı alırsam ahırdan çıkmayan v.h. de aynı parayı alirsa adalet mi bu. Ayrıca doğuda çalışırken Z. M ve V. H kardeş gibi gecinirdik ne oluyor bu çekemezlik yapanlara anlamıyorum. Orda Z. M arkadaşlar bu el emeği az bile sizin çalışmanıza derlerdi. Oralarda işte coktu onlarda yoğundu ama bu batıda kafalarını kurumdan çıkarmadan görev kağıdı doldurup maaşa gelen ek parayı alan toplam 500 dosyayı 4 kişi yapamayan Z. M gördüm ki bu fesatlık yapanlar onlar.
24 Aralık 2017, 18:53

Mahmut sayan
Bekara karı boşamak kolaydır kaldırın sonuçlarını hep beraber görürüz
20 Aralık 2017, 20:29

Veterinerlerin suçu ne?

Veteriner kadın
Bu kadar saçma bir şey olamaz. Abicim biz 5 yıl okuyoruz boru degil ne zorluklarla, hakettigimiz dışında kimseden para istemiyoruz. Bizde doktoruz ama insan doktorları devlette en az 10 bin alırken bizim aldıgımız para 4 5 bin. Bu kadar da Devamı..Bu kadar saçma bir şey olamaz. Abicim biz 5 yıl okuyoruz boru degil ne zorluklarla, hakettigimiz dışında kimseden para istemiyoruz. Bizde doktoruz ama insan doktorları devlette en az 10 bin alırken bizim aldıgımız para 4 5 bin. Bu kadar da abartmayın isterseniz bizim farkımız ne onlardan? Bizde doktoruz onlarda. Buna bile karışıyolar ozaman maaşımızı arttırsınlar böyle bir saçmalık olamaz. Kimseden fazlasını istedigimiz yok sadece herkes kendisini düşünüyor, kimse bu işi yapan insanları düşünmüyor.
15 Kasım 2017, 23:07

Adil
Bakanın ağzına sağlık, o zaman Veteriner Hekim ve Yardımcı sağlık personeli hangi hizmetleri için maaş alıyor. Aşı yapmayacaksın da ne yapacaksın? Ziraat mühendisi ve teknisyeni çiftçiden para alamıyorsa onlar da alamamalı aksi Devamı..Bakanın ağzına sağlık, o zaman Veteriner Hekim ve Yardımcı sağlık personeli hangi hizmetleri için maaş alıyor. Aşı yapmayacaksın da ne yapacaksın? Ziraat mühendisi ve teknisyeni çiftçiden para alamıyorsa onlar da alamamalı aksi halde devlet imkanlarıyla hovardaca bir zenginleşme furyası sözkonusu.
29 Eylül 2017, 20:00

Dünyanın En Zor Mesleği

Baytarcan
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaldırılarak yerine Tarım Bakanlığı(Bakan olma şartı ziraat mühendisi), Hayvancılık Bakanlığı(Bakan olma şartı veteriner hekim), Gıda Bakanlığı(şart gıda mühendisi) kurulmalı ki ü Devamı..Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaldırılarak yerine Tarım Bakanlığı(Bakan olma şartı ziraat mühendisi), Hayvancılık Bakanlığı(Bakan olma şartı veteriner hekim), Gıda Bakanlığı(şart gıda mühendisi) kurulmalı ki ülke bu 3 alanda da gelişebilsin. Bu üç önemli Bakanlığı tek bakanlıkta toplayıp da bakanlığına da tıp doktorunu getirirsen zaten kötü olan durumu daha da kötüleştirirsin. Ülkenin bu üç önemli sektöründe bu kadar sorun varken tutup gülünç bir konuyu gündeme getirmek gayet düşündürücü. Dışarıya deli gibi tahıl ve hayvan satması gereken Türkiye bunları ithal ediyorsa bunun nedeni işten anlamayanların olmaması gereken yerde olmasından kaynaklanıyor. Lafım bu alakasız ilk icraata şakşak tutanlara da...
29 Eylül 2017, 19:47

Dünyanın En Zor Mesleği

Baytarcan
Avrupa da bir veteriner hekim 5000€, ABD de ise 6000$ alırken, Sayın bakanımız kendisi 18000+ödenekler maaş alırken 3900 lira alan hekimin maaşını mı çok görüyor ki uygulama ücretini (El emeği diyen cahillere ithafen) kaldıracakmı Devamı..Avrupa da bir veteriner hekim 5000€, ABD de ise 6000$ alırken, Sayın bakanımız kendisi 18000+ödenekler maaş alırken 3900 lira alan hekimin maaşını mı çok görüyor ki uygulama ücretini (El emeği diyen cahillere ithafen) kaldıracakmış. Sahada yeriştiricinin iş bilmemezliğiyle ayrı, hayvanıyla ayrı, bıktıran aynı yere çıkan soruları ile ayrı uğraşıyoruz. Sorun 75 kuruş ise almayın helali hoş olsun ama sorun zaten yerlerde olan hayvancılığı bitirmek ise bu karardan sonra zaten hekim aşı ya da küpe yapacağı hayvan bulamayacak.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.