Şeker pancarının ve çiftçinin ölüm fermanı görücüye çıktı!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan, Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı Taslağı'ndan Cargill ve Ülker'e büyük bir kota kıyağı çıktı. Taslak, görücüye çıktığı şekliyle tasarılaşırsa, nişasta bazlı şekerlerin kotası tamamen kaldırılıyor. Bu durum dolaylı yoldan şeker pancarının ekiminin Türkiye'de yasaklanması anlamına geliyor.


Şeker pancarının ve çiftçinin ölüm fermanı görücüye çıktı!

Devlet kendi içindeki 'Paralel Yapıyı' temizlemeye çalıştığı bir dönemde şeker pancarının 'paraleli' olan ve 'okyanus ötesini' temsil eden nişasta bazlı şekerlerin kotasını tamamen kaldırıyor. Şeker pancarında uygulanan kotadan dolayı çiftçi, istediği kadar üretim yapamazken, ABD'nin gıda devi Cargill Türkiye'de artık kotasız üretim yapacak.

KAMUOYUNDAN SAKLANAN ŞEKER ANKETİ! TIKLAYIN

Yerli üretime ve çiftçiye büyük bir darbe vurulmaya hazırlanılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarı Taslağı'ndan ABD'nin Türkiye'deki tartışmalı gıda şirketi olan Cargill'e büyük bir kota kıyağı çıktı. Görücüye çıkan tasarı taslağında, nişasta bazlı şekerlerin kotasının tamamen kaldırılması amaçlanıyor.

HALK NİSAŞTA BAZLI ŞEKERLERE MAHKUM BIRAKILACAK!

NBŞ kotasının kaldırılmasıyla birlikte Cargill başta olmak üzere 5 tane NBŞ firması, şeker piyasasını tamamen ele geçirecek. Kotalardan dolayı zaten zor durumda bulunan pancar çiftçisi, kısa sürede üretimden elini çekecek. Halk ise 'doğal' olarak görmediği, kimyasal müdahalelerle yapılan nişasta bazlı şekerlere mahkûm bırakılacak.

BAKANLIK KİME HİZMET EDİYOR?

Türkiye, hain darbe girişimin yaralarını sarmaya çalıştığı bir dönemde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 'yangından mal kaçırırcasına' pancar çiftçisini yok edecek, buna karşılık ABD'li şirkete kotasız üretim hakkı getirecek bir kararı taslağa koyması dikkat çekti. Pancar çiftçisi için ölüm fermanı anlamına gelen taslak görücüye çıkmadan önce Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği'nin (NÜD) 33'üncü dereceden mason olan Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz ve Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, Bakan Faruk Özlü ile görüşmüştü. Cargill'e kota kıyağı getiren taslağın da bu görüşmenin ardından görüşe açılması manidar bulundu.

KAMUOYU VE SİYASET YANILTILIYOR!

Şeker Kurumu, NÜD, ŞEMAD, Adana Çiftçiler Birliği ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Derneği'nin nişasta bazlı şekerler konusunda kamuoyunu ve siyasileri yanılttıkları Sayıştay raporları ile belgelenmesine rağmen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu birlik ve derneklerin taleplerini taslağa koyması düşündürücü bulundu.

ŞEKER PANCARI İLE NBŞ ARASINDAKİ 7 FARK! TIKLAYIN

KARLARI KATLANACAK!

Sözde üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırma hedefiyle hazırlanan tasarı taslağında amaçlanan hedef gerçekleşirse, pancar üretiminde Avrupa'da sayılı ülkeler arasında bulunan Türkiye, bu ürünün üretiminden elini çekecek. ABD'nin küresel şirketi Cargill ile birlikte 5 NBŞ firması, şeker piyasasını tamamen ele geçirecek ve yapacakları kotasız üretimle müthiş kar elde edecekler. Halk ise sağlıksız bulduğu nişasta bazlı şekerleri tüketmeye mahkûm bırakılacak.

ŞEKER PANCARI DİLE GELMİŞ, BAKIN NELER ANLATIYOR! TIKLAYIN

SON 14 YILDA TÜRKİYE 5.3 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ!

Son 14 yılda nişasta bazlı şekerlere uygulanan yüksek kotadan dolayı 407 bin hektar alanda 22 milyon ton pancar ekimi yapılamadı. Yapılan hesaplamalara göre 75 bin tarım işçisi işsiz kalırken, yan sektörlerle birlikte Türkiye'nin toplam kaybı 5,3 milyar doları buldu. Nişasta bazlı şekerlerin kotasız üretilmesi durumunda ise Türkiye'nin zararının korkunç boyutlara ulaşması bekleniyor.

KAYNAK: MİLLİ GAZETEHalkın bilmediği izoglikoz üzerinden; ŞEKER VURGUNU! TIKLAYIN
CARGİLL'DEN KOTA KIYAĞI İLE İLGİLİ MANİDAR SAVUNMA! TIKLAYIN

CARGİLL'İN ÇIKARI MİLLİ ÇIKARIMIZ MI? TIKLAYIN
CARGİLL'DE 'ŞEKER GİBİ KIYAK' TEDİRGİNLİĞİ! TIKLAYINO HABER TIKLANMA REKORU KIRDI TIKLAYIN


HABERE YORUM YAPABİLİR VEYA YAPILAN YORUMLARI OKUYABİLİRSİNİZ... DEVAMDA


Başbakan Binali Yıldırım, 2016 pancar taban fiyatlarını açıkladı


İlgili HaberlerYorumlar

Toplam 67 Adet Yorum Yapılmış.
02 Ocak 2018, 19:08

çitci

şevki
çiftciyi yok ettiniz allahda siziyok etsin
29 Mart 2017, 21:45

betduaaaa

irfan
Allah terslerini cevirsin işleri rast gelmesin
13 Mart 2017, 18:26

Ali
Ne bekliyordunuz?
11 Mart 2017, 17:30

Sular bitiyo pancarlıda bitiriyorlar zenginin zaten kotası var inşalah ben ekiciyim pancarı hiç ektirmezler
11 Mart 2017, 01:14

????

Zehaber
Durmak yok yola devam........
09 Mart 2017, 22:53

Çiftçi
Daha bunlar en iyi günlerimiz
08 Mart 2017, 11:55

08.07.2107

tacettin
lütfen pancar üreticilerini yok etmeyelim kanserojen şekerdin kaçınalım dışarı bağlı olmayalım sayın büyüklerimizin dikkatine
08 Mart 2017, 11:47

evet dışarıya bağlı olmak istemiyoruz ve kanserojen şekerleri yemek istemiyoruz sağlığımızdan olmayalım lütfen böyle bir şeye fırsat vermeyelim sayın büyüklerimiz pancar üreticisini yok etmeyelim
20 Ocak 2017, 16:32

zaten zenginlrr pancar ekmiyo kota satın alıp 200 yt pancarı 130 yt alıyo ğariban çifçilerden ğerçek ekenin fazla kotası olmadıdan tefecin kucana mejbur kalıyo gerçek kardeşim ölç adamın tarlası ona göre kota ver 4 zengi Devamı..zaten zenginlrr pancar ekmiyo kota satın alıp 200 yt pancarı 130 yt alıyo ğariban çifçilerden ğerçek ekenin fazla kotası olmadıdan tefecin kucana mejbur kalıyo gerçek kardeşim ölç adamın tarlası ona göre kota ver 4 zengini tefeciyi ortan kaldır artı adam pancarekmiyo 50000 kotası var kantarın başınaotuyo 130 yt peşin işçiye mozo sıkışan dan pancar alıyo bu adeletmi ğerçek ekicinin kotası olsa avansla işini görecek yazık bu ülke ki dur diyecek
09 Kasım 2016, 14:39

Bülent
kimseyi kınamıyorum ne bürokratı ne tüccarı bilime inanıyorum ve onların ürettiği sağlıksız ürünleri tüketmeme hakkımı sonuna kadar kullanacağım gerekiyorsa pancarı pazardan alıp yerim yaşasın benim köylüm

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Gıda HABERLERİ