Recep Konuk pancar çiftçisinin tam mutabakatıyla yeniden seçildi

17 Eylül 2017 00:44
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin dün yapılan genel kurulunda Recep Konuk, pancar çiftçinin tam mutabakatıyla yeniden başkanlığa seçildi. (Not: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 10
SON YILLARIN EN YÜKSEK KATILIMI OLDU
SON YILLARIN EN YÜKSEK KATILIMI OLDU
Çiftçinin yoğun talebi ve üreticide oluşan mutabakat üzerine, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un tek aday olarak girdiği Genel Kurul son yılların en yüksek katılımıyla yapıldı.
2 / 10
CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN MESAJ GÖNDERDİ
CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN MESAJ GÖNDERDİ
Genel Kurula Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım da birer mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurulda iki kez okunan ve yoğun alkış alan mesajında “üretimde verimliliğin artırılması, üyelerinin gelirinin artırılması, haklarının korunması, ülkemizin tarımsal kalkınma hedeflerine ulaşması hususlarında önemle görev üstlenen” Konya Pancar Ekicileri Kooperatifine başarılar dilerken, Başbakan Binali Yıldırım ise gönderdiği mesajda 2023 Hedefleri çerçevesinde dışa bağımlığını asgari ölçüde tutan ekonomiyi tesis hedeflediklerini belirterek bu yüksek ideale üreticilerin yaptıkları üretimle katkı verdiklerini vurgulayarak “biz de hükümet olarak, dün olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vereceğiz” dedi.
3 / 10
GENEL KURULA BİNLERCE ÇİFTÇİ KATILDI
GENEL KURULA BİNLERCE ÇİFTÇİ KATILDI
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 65. Seçimli Olağan Genel Kurulu, yoğun bir katılımla, Konya Şeker Merkez Kampüsünde gerçekleştirildi. Kooperatif gündeminin yanı sıra tarım sektörünün geleceğinin de konuşulduğu Genel Kurula binlerce üretici, çok sayıda belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Genel Kurul’da çok sayıda siyasi ve sivil toplum kuruluşu ile iş dünyasından mesaj gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın gönderdikleri mesajlar okundu.
4 / 10
ÇİFTÇİYE HİZMETTE 21 YILIM GEÇTİ
ÇİFTÇİYE HİZMETTE 21 YILIM GEÇTİ
18 yıldır Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde emanetin hakkını vererek taşımaya çalıştığını söyleyen Başkan Recep Konuk, Çumra Belediye Başkanlığı görevini yürütürken de 3 yıl boyunca gece gündüz Çumra Şeker projesini hazırlamak, izin ve ruhsatları çıkarmak için çalıştığını, toplamda 21 yıldır kuruma ve çiftçiye hizmet ettiğini, ömrünün yaklaşık üçte birini üreticiye vakfettiğini söyledi.
5 / 10
ÇİFTÇİNİN NE YAPABİLECEĞİNİ GELİN KONYA’DA GÖRÜN
ÇİFTÇİNİN NE YAPABİLECEĞİNİ GELİN KONYA’DA GÖRÜN
“18 yıl önce geçtiğiniz yollarda Konya Şeker’e ait bir iz, bir tesis, bir fabrika görüyor muydunuz?” şeklinde konuşan Konuk, “Şimdi Kulu’dan yola çıkan bir kardeşim önce ağaçları görüyor. Kendi üretimini korumak için diktiği, doğal iklimleme ile tarladaki üretimini sürdürebilmesinin teminatı olan ve olacak ağaçları görüyor. Sonra Cihanbeyli’deki Panplast Tesislerini. Sonra daha çok ayçiçeği üretmesini sağlayan Hamyağ Fabrikasını. Hemen yanındaki Tohum Üretim ve İşleme Tesisini. Seydişehir’den, Beyşehir’den, Çumra’dan, Cihanbeyli’den, Altınekin’den nereden gelirseniz gelin bu şehrin yollarında mutlaka ama mutlaka sizin yaptığınız bir eser, bu ovaya diktiğiniz bir nişane var.
6 / 10
PANAGRO OLDUĞU İÇİN SÜTÜN FİYATI DÜŞMEDİ
PANAGRO OLDUĞU İÇİN SÜTÜN FİYATI DÜŞMEDİ
Çiftçilere “buğdayın fiyatı düştü diye ekmeğin, makarnanın, bisküvinin, kekin fiyatının düştüğünü gördünüz mü? diye soran Başkan Recep Konuk, “üreticinin malının fiyatı ne zaman düşmez, üretici kendi ürününü işleyecek tesislere sahip olursa, ürünün değeri düşmez” dedi. Panagro’nun günlük 860 ton süt işlediğini söyleyen Başkan Recep Konuk, Panagro olduğu için sütün fiyatının düşmediğini belirtti.
7 / 10
KONYA ŞEKER BATMIYOR AMA YAPTIKLARIMIZ BİRİLERİNE BATIYOR
KONYA ŞEKER BATMIYOR AMA YAPTIKLARIMIZ BİRİLERİNE BATIYOR
“Yoklukla mertlik olmaz” diyen Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in kendi başkanlığı döneminde 3.8 milyar yatırım yaptığını ve Torku’nun marka değerinin 720 milyon dolar olduğunu söyledi. 2003 yılında Çumra Şeker’in temelini attığından beri her yıl Konya Şeker batıyor söylentilerinin çıkarıldığını ifade eden Konuk, “her yatırımda bu iddia ısıtılıp, ısıtılıp piyasaya sürülüyor. Bu sene 3 tane yatırım yapıldı. Un Fabrikası, Meyve Suyu Üretim Tesisi, Bulgur Fabrikası… Batan bir kurum nasıl yatırım yapar. Biz her yeni üretim alanına girdikçe birilerinin ayağına bastıkça, ayağına bastıklarımız, batıyor, yalanına sarıldı. Konya Şeker batmıyor ama yaptıklarımız birilerine batıyor” dedi.
8 / 10
KOLTUKTAN KENDİ RIZAMLA KALKMAK İSTEDİM AYAĞA KALKTINIZ
KOLTUKTAN KENDİ RIZAMLA KALKMAK İSTEDİM AYAĞA KALKTINIZ
Konuşmasının sonunda üreticiler tarafından verilen kasketi takan Konuk, “Bana bir fabrika teslim ettiniz üzerine 45 tane daha üretim tesisi ilave ettim. Koltuktan kendi rızamla kalkmak istedim, siz ayağa kalktınız olmaz dediniz. Sayın Cumhurbaşkanımız sizin malınıza, mülkünüze zeval gelirse vebali sendedir diye uyardı. STK’lar, Torku ile sağlıklı ürüne kavuşan tüketiciler bu karara onay vermedi. Ben de herkesle konuştum, herkesi dinledim, herkese danıştım ve tekrar düşündüm. Yaşananları değerlendirdim. Türkiye’de birçok kooperatifin başına gelenlerden ürktüm. Bir delik açıp sızmak isteyenlerin geçebileceği bir deliğin, boşluğun oluşmasından ve bunun vebalinden korktum. Ve bana teslim ettiğiniz altın yumurtlayan tek tavuktan 45 altın yumurtlayan tavuk ürettiğim gibi yeni altın yumurtlayan tavuklar üretmek için karşınıza bu defa da emanete talip olarak çıktım. Takdir sizin. Karar sizin” dedi.
9 / 10
MUTABAKATLA YENİDEN SEÇİLDİ
MUTABAKATLA YENİDEN SEÇİLDİ
Genel Başkan Recep Konuk’un konuşmasından sonra geçilen seçimlerde, tek aday olmasına rağmen, Genel Kurul’a bazıları 200 km mesafeden gelen binlerce üretici katılırken Başkan Konuk, yeniden Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına mutabakatla seçildi.
10 / 10

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.