Çiftçinin yeni umudu Japon Armudu

27 Eylül 2017 00:43
AĞAÇ BAŞINA ORTALAMA 30 KİLO MEYVE VERİYOR
AĞAÇ BAŞINA ORTALAMA 30 KİLO MEYVE VERİYOR
Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Ereğli’de desteklenen Japon Armudunun çiftçinin yeni umudu olduğunu belirterek, Japon Armudunun dekara 200 ağaç sığdığını ve ağaç başına ortalama 30 kilo meyve erdiğini kaydetti. (Not: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 6
EREĞLİ’Yİ ARMUTTA MERKEZ YAPACAĞIZ
EREĞLİ’Yİ ARMUTTA MERKEZ YAPACAĞIZ
Baydar, meyve yetiştirme kültürü olan Ereğli'deki çiftçileri birim alandan yüksek verim elde edebileceği, hastalık ve zararlılar yönünden kaybının olmayacağı bir meyveyle, Japon (Asya) Armudu ile tanıştırmak ve ilerleyen yıllarda Ereğli ilçesini armut konusunda üretim merkezi haline getirmek istediklerini belirtti.
2 / 6
JAPON ARMUDU DESTEKLENİYOR
JAPON ARMUDU DESTEKLENİYOR
Baydar, bu amaçla Japon Armudunun Ereğli ilçesinde, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2016 Yılı Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (TEYAP) Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.
3 / 6
JAPON ARMUDUNUN YARISI EREĞLİ’DE YETİŞİYOR
JAPON ARMUDUNUN YARISI EREĞLİ’DE YETİŞİYOR
Baydar, şunları kaydetti: “Ülke genelinde henüz 2000 dekar civarında bir sahada üretimi yapılan bu olağanüstü meyvenin, tek başına yarısını bizim üreticimiz Ereğli'de yetiştiriyor. Bu gurur tablosu göğsümüzü kabartıyor gerçekten. Şeref Doğan gibi teşkilatımızdan çıkmış bir Ziraat Mühendisi arkadaşımızın büyük emek ve yatırım yaparak kurduğu bu işletme tam bir uygulama laboratuvarıdır aslında.
4 / 6
SERTİFİKALI FİDANLAR TÜRKİYE’Nİ HER TARAFINA YAYILACAK
SERTİFİKALI FİDANLAR TÜRKİYE’Nİ HER TARAFINA YAYILACAK
Buradan yetiştirilen mavi sertifikalı elma ve Japon armudu fidanları yakın zamanda ülkenin her tarafına yayılacak ve çiftçimize hakikaten yeni bir umut kapısı açacak. Dekara 200 ağaç sığıyor ve dikkatinizi çekmek istiyorum ağaç başına ortalama 30 kilo meyve veriyor bu mükemmel ürün.
5 / 6
PAZAR SORUNU BULUNMUYOR
PAZAR SORUNU BULUNMUYOR
Özellikle ateş yanıklığı başta olmak üzere hastalıklara dirençli, ilkbahar donlarına dayanıklı, depolama avantajı çok yüksek ve pazar sorunu hiç yaşamayan Asya Armudunu mutlaka çiftçilerimize öneriyorum. Her türlü destek ve teşviklerle üreticilerimizin arkasındayız, bu başarının adresi bellidir, İl ve İlçe Müdürlüklerimizle, ZMS Tarımda Şeref Doğan'la irtibat kurmanız siz değerli üreticilerimizin yararına olacaktır. Bu başarıyı ve üreticimizi sahipleniyor, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" TARIMDAN HABER
6 / 6

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.