Buğdayda çiftçiyi üzen taban fiyat!

12 Temmuz 2017 23:09
2017 BUĞDAY TABAN FİYATI AÇIKLANDI
2017 BUĞDAY TABAN FİYATI AÇIKLANDI
2017 buğday taban fiyatları açıklandı. Ancak açıklanan rakam çiftçiyi tam anlamıyla hüsrana uğrattı. Makarnalık buğdayda hiçbir artış yapılmazken, ekmeklik buğdayda ise yüzde 3.2 gibi komik bir artış yapılarak 940 lira olarak açıklandı. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 11
TABAN FİYATI BAKAN ÇELİK AÇIKLADI
TABAN FİYATI BAKAN ÇELİK AÇIKLADI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 buğday taban fiyatlarını açıkladı.
2 / 11
ENFLASYONUN 3'TE 1'İ KADAR ARTIŞ YAPILDI!
ENFLASYONUN 3'TE 1'İ KADAR ARTIŞ YAPILDI!
Yıllık enflasyon yüzde 12 seviyelerinde bulunurken, buğday fiyatlarına yüzde 3,2 gibi komik bir artış yapıldı.
3 / 11
ÇİFTÇİ BİN LİRA İLE BİN 100 LİRA ARASINDA FİYAT BEKLİYORDU
ÇİFTÇİ BİN LİRA İLE BİN 100 LİRA ARASINDA FİYAT BEKLİYORDU
Çiftçi, bin lira ile bin 100 lira arasında bir taban fiyat beklerken, açıklanan rakam çiftçinin beklentisinin çok gerisinde kaldı.
4 / 11
RAKAM DÜŞÜK KALINCA AÇIKLAMAYI BAKAN YAPTI
RAKAM DÜŞÜK KALINCA AÇIKLAMAYI BAKAN YAPTI
Geçtiğimiz yıl buğday taban fiyatları Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanırken, bu yıl Bakan Çelik tarafından açıklandı. Taban fiyatının geçtiğimiz yıl olduğu gibi Başbakan tarafından açıklanmaması rakamların düşüklüğüne bağlanıyor.
5 / 11
2016 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI
2016 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI
2016 yılı makarnalık buğday 1000 lira, ekmeklik buğday 910 lira olarak açıklanmıştı.
6 / 11
2017 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI
2017 DÖNEMİ TMO ALIM FİYATLARI
2017 taban fiyatlarında makarnalık buğdayda hiç bir artış yapılmazken, ekmeklik buğday ise 910 liradan 940 liraya çıkarıldı.
7 / 11
KALİTEYE GÖRE PRİM DE DÜŞÜRÜLDÜ!
KALİTEYE GÖRE PRİM DE DÜŞÜRÜLDÜ!
Geçtiğimiz yıl açıklanan rakama ilaveten kaliteye göre yüzde 7’ye kadar pirim verilirken bu yıl bu oran yüzde 5’e düşürüldü. Bakan Çelik, 940 lira olarak açıklanan fiyatlara kaliteye göre yüzde 5’e kadar da ilave artış uygulanacağını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz yıl bu oranı yüzde 7 olarak açıklamıştı.
8 / 11
ÇİFTÇİDEN BOŞALTMA ÜCRETİ ALINMAYACAK
ÇİFTÇİDEN BOŞALTMA ÜCRETİ ALINMAYACAK
Bu yıl çiftçinin tek tesellisi TMO'nun üreticiden aldığı boşaltma ücretinde oldu. Bakan Çelik, TMO'nun ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği 6,5 liralık boşaltma ücretinin bundan sonra alınmayacağını açıkladı.
9 / 11
BAKAN ÇELİK AÇIKLANAN FİYATLARI SAVUNDU
BAKAN ÇELİK AÇIKLANAN FİYATLARI SAVUNDU
Açıklanan taban fiyatını savunan Bakan Çelik, açıklanan fiyat ile üretici maliyetine göre prim ve destekler dahil yüzde 55'lik bir artış sağlandığını iddia etti.
10 / 11
ARPADA TABAN FİYAT PİYASA ŞARTLARINA BIRAKILDI
ARPADA TABAN FİYAT PİYASA ŞARTLARINA BIRAKILDI
Diğer yandan arpa fiyatlarının üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğüne dikkat çeken Çelik, böyle bir eşik taban fiyatı açıklamaya gerek görmediklerini söyledi.
11 / 11

Yorumlar

Toplam 31 Adet Yorum Yapılmış.
14 Temmuz 2017, 13:46

cahillik

tokatlı
makul fiyat küresel rekabetten söz eden karakterler küresel pazarda mazot gübre girdilerden haberiniz varmı.?aklını kiraya veren insanlar yüzünden bunlar başımıza geliyor.her geçen yıl dışa bagımlılık artıyor.Allah bu sıcakta ço Devamı..makul fiyat küresel rekabetten söz eden karakterler küresel pazarda mazot gübre girdilerden haberiniz varmı.?aklını kiraya veren insanlar yüzünden bunlar başımıza geliyor.her geçen yıl dışa bagımlılık artıyor.Allah bu sıcakta çoluguyla çocuguyla rızkını arıyan çiftçimize yardım etsin
14 Temmuz 2017, 08:44

Berke
Buday rumuzlu kardeş dışarıda ucuzmuş madem getiriver bi zahmet sen işi biliyon madem sen hiç bir depo mazot koydunmu depoya işi bilmeden konuşma
13 Temmuz 2017, 22:19

köylü
940 tl çok oldu devlet batar
13 Temmuz 2017, 18:26

Bakan

Ekin
Bu tarım bakanı tam çiftçilere layık bir bakan. Kendisini tebrik ediyorum. Bu gibi bakanlarımız arttıkça Ak Parti'nin oyları sürekli olarak yükselecektir.
13 Temmuz 2017, 17:49

Emek gaspı

Trakya
Çiftçi bu ülkenin vatandaşı değilmi işçiye memura emekliye enflasyon a göre fark verilirken çiftçiye bu ayırımcılık neden.
13 Temmuz 2017, 16:57

Tohum

Yozgat li
Tohum fiyatını da gubreyide indir o zaman bakan bey yoksa bırak bu işi
13 Temmuz 2017, 16:37

Niye şaşırıyorsunuz

Cengizhan
Tarımın T sinden anlamayan bir bakan, bir bakan yardımcımız, müsteşarımız olduğuna göre niye şaşırıyorsunuz. Bakanlığın içine ettiler. Liyakatın L si yok. Ne kadar iş bilmezvarsa bakanlıkta yönetici olmuş. Bu kadrodan nebeklen Devamı..Tarımın T sinden anlamayan bir bakan, bir bakan yardımcımız, müsteşarımız olduğuna göre niye şaşırıyorsunuz. Bakanlığın içine ettiler. Liyakatın L si yok. Ne kadar iş bilmezvarsa bakanlıkta yönetici olmuş. Bu kadrodan nebeklenirdiki.
13 Temmuz 2017, 16:20

Açık söylüyorum

İsimsiz
Herkese açık açık söylüyorum kendi yiyeceğiniz kadar ekin biçin satmaya uğraşmayın hiç bir tüccara mal herşeyi dışardan getiremez sanayicileri batıralım o zaman daha iyi bu bence :) ve herşeyi getiremeyeceklerini anlıyacaklardır Devamı..Herkese açık açık söylüyorum kendi yiyeceğiniz kadar ekin biçin satmaya uğraşmayın hiç bir tüccara mal herşeyi dışardan getiremez sanayicileri batıralım o zaman daha iyi bu bence :) ve herşeyi getiremeyeceklerini anlıyacaklardır o zamanda Bu tarımın önemini anlar Türkiye ve dünya
13 Temmuz 2017, 14:07

BUGDAY

UĞUR TAMER
GELECEK YIL BUGDAY EKİM ALANLARI YARIYA DÜŞECEK ,DAHA FAZLA İTHALAT YAPILMAK ZORUNDA KALINACAK...
13 Temmuz 2017, 12:23

Ramazan
Bu bakan başımızda durduğu müddetçe ağzımıza sığacak

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.