Buğday üreticisi ortada kaldı!

03 Temmuz 2017 15:57
PİYASA DENGELERİ BOZULDU
PİYASA DENGELERİ BOZULDU
Buğday ve arpada gümrük vergisinin düşürülmesinin piyasa dengelerini bozduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, “Sanayici düşük gümrükle buğday ithal edeceğim diye tüccardan mal almıyor, tüccar mal elinde kalacağını düşündüğü için çiftçiden buğday almıyor" dedi. Bayraktar, bu şartlarda TMO'nun acil olarak devreye girmesi gerektiğini belirtti. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 5
BAZI BÖLGELERDE ALIM SATIM DURDU
BAZI BÖLGELERDE ALIM SATIM DURDU
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gümrük vergisinin yüzde 130'dan buğdayda yüzde 45'e, arpada yüzde 35'e düşürülmesinin psikolojik etkisiyle, çiftçi-tüccar-sanayici zincirinin koptuğunu, hububat piyasasının bozulduğunu bildirerek, “sanayici düşük gümrükle buğday ithal edeceğim diye tüccardan mal almıyor, tüccar mal elinde kalacağını düşündüğü için çiftçiden buğday almıyor. Dışarıdan giren buğday olmamasına rağmen, söylemi bile yetti; bazı bölgelerde alım satım durdu" dedi.
2 / 5
TMO BİRAN ÖNCE GÖREVİNİ YAPMALI
TMO BİRAN ÖNCE GÖREVİNİ YAPMALI
Bayraktar, yaptığı açıklamada, bu şartlarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) acil olarak, hiç beklemeden devreye girmesi, makul bir müdahale alım fiyatı açıklaması, piyasada istikrarı sağlaması zorunluluğu bulunduğunu belirtti.
3 / 5
ÇİFTÇİYE ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMESİNLER
ÇİFTÇİYE ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMESİNLER
“TMO'nun, piyasaya geç girerek, çiftçimize ölümü gösterip, sıtmaya razı etmemelidir" diyen Bayraktar, Ofis'in, çiftçinin dostu olduğunu göstermesi, alın terinin karşılığını verecek bir fiyattan alım yapması gerektiğini vurguladı. Şemsi Bayraktar, buğday ve arpa ekili alanların üçte ikisini oluşturduğunu, bunlarda yaşanacak bir olumsuzluğun Türk tarımını etkileyeceğini, acilen tedbir alınması gerektiğini bildirdi.
4 / 5
TÜCCAR ALDIĞI FİYATA SATAMIYOR
TÜCCAR ALDIĞI FİYATA SATAMIYOR
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, TZOB'u arayıp tonunu 1050-1100 liradan satın aldığı buğdayı fabrikaya 1000 liraya satamadığını söyleyip ne yapacağını soran tüccarların olduğunu açıkladı.
5 / 5

Yorumlar

Toplam 8 Adet Yorum Yapılmış.
07 Temmuz 2017, 21:21

köylü
buğdayı niye ekeyim 10 yıldır aynı fiyat alsınlar dışarıdan köylüyü kim takar
04 Temmuz 2017, 22:01

İsa kacır
Sayın tarım bakanımız çifçinin feryadını nezaman duyacaksınız neden gümrük vergisini buğday ve arpada zamansız sıfırladınız daha taban fiyat açıklamadan bu kıyak kime yapılıyor lütfen açıklayın .
04 Temmuz 2017, 14:24

Bu sene buğday neden böyle

Doruc
Her yıl hasat başlamaya yakın İthalat durdurulurken; bu sene garip bir şekilde, üretim önceki yıllara göre fazla olmasına rağmen ithalat vergileri düşürüldü.Acaba neden.Halbuki hasada yeni başlanmış,piyasa da iyi iken;olumsuz bir t Devamı..Her yıl hasat başlamaya yakın İthalat durdurulurken; bu sene garip bir şekilde, üretim önceki yıllara göre fazla olmasına rağmen ithalat vergileri düşürüldü.Acaba neden.Halbuki hasada yeni başlanmış,piyasa da iyi iken;olumsuz bir tablo yokken vergiler, düşürüldü,sıfırlandı, dendi.Kim neye göre düşürme kararı aldı.Araştırılması lazım.Sonuçta olan gariban çiftçiye,üreticiye oldu/olacak.
04 Temmuz 2017, 13:10

hüeyin
vay çiftçinin haline
04 Temmuz 2017, 00:01

Üretmeyin

isimsiz
Çalışın fabrikalarda kimse tarımda üretmesin bakalım dışarıdaki içeriye yetecekmi
03 Temmuz 2017, 22:55

Fonların düşürülmesi

Ali Öner
Eğer bir üründe yeterlilik görünürse, fiyatların aşırı yükselmesini ve ihtiyacın karşılanması için fonlar düşürülür. Hasat döneminde bu yapılmalıydı Bu üreticiyi ve üretimi olumsuz etkileyecektir. Bu karar geri çekilmel Devamı..Eğer bir üründe yeterlilik görünürse, fiyatların aşırı yükselmesini ve ihtiyacın karşılanması için fonlar düşürülür. Hasat döneminde bu yapılmalıydı Bu üreticiyi ve üretimi olumsuz etkileyecektir. Bu karar geri çekilmelidir. Ne buğdayda ve nede diğer ürünler için hasat dönemlerinde böyle kararlar alınmamalıdır. Bu çok sert ve yanlış donemde alınmış bir karardır. Vazgeçilmeli ve derhal bu görsel ve yazılı basın yoluyla duyurulmalıdır.
03 Temmuz 2017, 21:31

Bu memlekette üretmeyeceksin hırsızlık yapacan kanunlar hep hırsızın yanında
03 Temmuz 2017, 17:16

Ah

Ergun
Teksuçumuzurstımyapmak

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.