3 yılda 6.5 milyon dekar tarım arazisi bölünmekten kurtarıldı

30 Ağustos 2017 21:53
TARIM ARAZİLERİ DEVİR TAKİP SİSTEMİ KURULDU
TARIM ARAZİLERİ DEVİR TAKİP SİSTEMİ KURULDU
Türkiye, tarım arazileri bölünmesinin önüne geçerek 3 yılda 6,5 milyon dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesini engellediği açıklandı. Kurulan 'Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi' ile de bundan böyle tarım arazilerinde mülkiyet devri işlemleri çok kısa bir süre içinde tamamlanabilecek. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 8
40 MİLYON HİSSEDAR BULUNUYOR
40 MİLYON HİSSEDAR BULUNUYOR
Türkiye, tarım arazileri bölünmesinin önüne geçerek 3 yılda 6,5 milyon dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesini engelledi. Türkiye'de 23,8 milyon hektar tarım arazisi, 3 milyon tarımsal işletme ve bu işletmelerde 40 milyon hissedar bulunuyor. Ortalama işletme büyüklüğü 5,9 hektar ve işletme başına düşen parsel sayısı 10 parça olarak veriliyor. Bir işletme ortalama 13 hissedarın arazisini kullanıyor.
2 / 8
ÜLKE EKONOMİSİ KAYBA UĞRUYOR
ÜLKE EKONOMİSİ KAYBA UĞRUYOR
Uzmanlar eskiden arazileri işleyen 3 milyon kişinin, başkalarının arazisini işlemesi nedeni ile istenilen yatırımı yapamadığını, böylelikle hem kendisinin beklenen geliri alamadığını hem de ülke ekonomisinin kayba uğradığını, söyledi. Hissedar olup arazileri kullanmayan 37 milyon kişinin de sahibi olduğu arazilerin küçük olması ve bazı sosyal sebeplerle arazi gelirlerinden mahrum kaldığına dikkat çekildi.
3 / 8
KANUN 2014 YILINDA YASALAŞMIŞTI
KANUN 2014 YILINDA YASALAŞMIŞTI
Tarım arazilerinde miras ve satış yoluyla bölünmenin miras hukukunda değişiklik getiren kanunun mayıs 2014'te yasalaşmasıyla sona erdiğine vurgu yapan uzmanlar, bu yolla 3 yıllık sürede 6 milyon 511 bin 850 dekar tarım arazisinin bölünmekten kurtulduğunu söyledi.
4 / 8
73 BİN KİŞİNİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEDİ
73 BİN KİŞİNİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEDİ
Kanunun uygulamaya geçtiği 3 yıllık süre içinde 1 milyon 142 bin 125 satış başvurusu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirildi. 73 bin 262 satış başvurusu Kanun hükümlerine aykırı olması nedeniyle kabul edilmedi ve 6 milyon 511 bin 850 dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesi engellendi.
5 / 8
580 BİN KİŞİ TAKİBE ALINDI
580 BİN KİŞİ TAKİBE ALINDI
Geçen üç yıllık süre içinde Türkiye'de 1 milyon 201 bin 593 kişi vefat etti, bunlardan 579 bin 925 miras bırakan üzerinde tarımsal arazi varlığı tespit edilerek Bakanlık tarafından takibe alındı.
6 / 8
MİRASÇILARA TEBLİGAT GÖNDERİLDİ
MİRASÇILARA TEBLİGAT GÖNDERİLDİ
Kanunun yayımı tarihinden sonra vefat eden ve devir işlemlerini tamamlamayan 116 bin 311 murisin 586 bin 380 mirasçısına da tebligat gönderilerek 3 ay içinde intikallerin tamamlanması talep edildi. Tebligat sonrasında, 56 bin 70 murisin üzerindeki tarımsal arazilerin intikalleri mirasçıları tarafından gerçekleştirildi. Tebligatlarla 4 milyon 222 bin 407 tarım parselinin bölünmeksizin mirasçılara intikali sağlanarak bu arazilerin bölünmesi önlendi. Yapılan tebligatlarda arazilerden habersiz mirasçılar olduğu ve mirasçıların bürokratik işlemler, vergi, harç ve döner sermaye ücretlerinden şikayetçi olduğu gözlendi.
7 / 8
İŞLEMLER HIZLANACAK
İŞLEMLER HIZLANACAK
Satış ve miras intikal işlemleri için TAKBİS sistemi ile entegre edilerek online olarak hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile “Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi" kurulması planlanmıştı. Sistemin kurulması ile tarım arazileri ile ilgili satış, hibe, trampa, intikal gibi mülkiyet devri işlemleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden online olarak Bakanlığa gelecek ve online olarak cevaplandırılacak. Böylece tarım arazilerinde mülkiyet devri işlemleri çok kısa bir süre içinde tamamlanabilecek. (Kaynak: Yasemin Asan / Yeni Şafak)
8 / 8

Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
03 Eylül 2017, 08:14

Toplulaştirma

Atahan
bizdede oldu zaten araziler bizimdi bir aradaydi endeks diye bir madde kaybolan tabular bisürü kesilen araziler nasil olsa babalarinin arazileri değil umurlarindami devlet mağdurun yaninda olmali birde fetöcülerin malina el koyuyolar bir pkkal Devamı..bizdede oldu zaten araziler bizimdi bir aradaydi endeks diye bir madde kaybolan tabular bisürü kesilen araziler nasil olsa babalarinin arazileri değil umurlarindami devlet mağdurun yaninda olmali birde fetöcülerin malina el koyuyolar bir pkkalarin malinada el koysalar süper olur
01 Eylül 2017, 23:09

Toplulaştırma

İsmet
Yazılı dilekçeyle il tarıma müracaat et. Gerekli bilgilendirmeyi yapmazlarsa veya tatmin olmazsan BİMER e yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde bildir. Umarım sorunun isteğine uygun bir şekilde hallolur
31 Ağustos 2017, 09:12

Hayri guney
Ben konya ereğli aşağı göndelen mahallesinden hayri güney koyumuzde toplulastirma yapılıyor 84.700m2 olan tarlamin 2 ye bölündüğünü gerekli yerlere basvurumu yaptım dilekcelere hiç bi sonuç alamadım bu nasıl bır toplulastirma Devamı..Ben konya ereğli aşağı göndelen mahallesinden hayri güney koyumuzde toplulastirma yapılıyor 84.700m2 olan tarlamin 2 ye bölündüğünü gerekli yerlere basvurumu yaptım dilekcelere hiç bi sonuç alamadım bu nasıl bır toplulastirma ne yapmam gerekir.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.