25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı?

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 25 ilde patates ekiminin yasaklandığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtirken, Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının geçtiğimiz ay bir soru önergesine verdiği cevapta 25 ilde toplam 141 bin 650 dekar alanda patates üretiminin yasaklandığı belirtilmişti.

25 ilde patates ekimi yasaklandı mı yasaklanmadı mı?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz ay Bakan Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vermişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının önergeye verdiği cevapta 141 bin 650 dekar alanda patateste hastalık sebebi olan organizmalar nedeniyle ekimin yasaklandığı kaydedildi. Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında, aralarında ülkede en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

EKİM YASAĞININ UYGULANDIĞI İLLER

Strateji Geliştirme Başkanlığının cevabında patates ekim yasağının uygulandığı iller; "Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon"

Konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yapan Pakdemirli, sosyal medyada 25 ilde patates ekiminin bazı alanlarda yasaklandığı yönündeki paylaşımlar yapıldığını belirterek, sosyal medyadaki bu tür spekülasyonların kesinlikle doğru olmadığını ileri sürdü.

Pakdemirli, "Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şeyin sosyal medyada paylaşıldığı yönünde bana bilgi geldi. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı duydum. Ekim alanlarının karantinası ile ilgili belki bir şey olabilir ama bu karantina alanlarının son 4 yıl içinde en fazla bin dekar artı veya eksi yönünde değiştiğini görüyoruz. Yani dün olan bir süreç bugün de devam eden yarın da devam edecek. Patates ekim alanlarının hastalıklı olan kesimlerinin karantina altına alınmasıyla patates ekiminin doğru olmadığı bakanlık tarafından açıklanan yerlerdir."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mart 2019, 18:56

hastalığa karşı önlem

Harun
yapılan uygulama doğru bir uygulama... patateste görülen hastalığın yaygınlaşması yada çiftçinin üreteyim diyerek hastalıklı ürün üretmesinin maliyeti hem çiftçi için hem de ekonomi için ağır olur. Herşeye de muhalefet olunma Devamı..yapılan uygulama doğru bir uygulama... patateste görülen hastalığın yaygınlaşması yada çiftçinin üreteyim diyerek hastalıklı ürün üretmesinin maliyeti hem çiftçi için hem de ekonomi için ağır olur. Herşeye de muhalefet olunmaz!
13 Mart 2019, 16:28

Ee ithalat olsun diye

Amaç açık net arkadaşlar Patates fakir fukaranın tek geçim kaynağı gibi bişe elinden alın onu da

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Gıda HABERLERİ