2017 buğday fiyatı ne olmalı?

24 Haziran 2017 16:28
1 KG BUĞDAYIN ÇİFTÇİ KARI İLE BİRLİKTE OLMASI GEREKEN FİYATI
1 KG BUĞDAYIN ÇİFTÇİ KARI İLE BİRLİKTE OLMASI GEREKEN FİYATI
​Hububat alım fiyatlarının açıklanması beklenirken, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, buğdayda maliyet hesabı yaparak, 1 kg buğdayın çiftçi karı ile birlikte olması gereken fiyatı açıkladı. (Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 9
ÜRETİCİ TÜCCARIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI
ÜRETİCİ TÜCCARIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI
Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Güngör, “Tarım ürünleri piyasası tüccarların insafına bırakılmamalıdır. Siyasi iradeyi, devletin yapacağı müdahil alımlar ile halkımızın temel besin maddesi olan buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde her yıl artan oranda buğday ithal etmek zorunda kalacaktır" dedi.
2 / 9
GÜNEY-GÜNEYDOĞDU'DA HASAT TAMAMLANDI
GÜNEY-GÜNEYDOĞDU'DA HASAT TAMAMLANDI
Güngör, şunları kaydetti: “Buğday ülkemizin her bölgesinde her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişen bir bitkidir. 350-1150 mm yağış alan her bölgede yetişen buğday, gerek dünyada gerek ülkemizde en fazla üretimi yapılan tarım ürünüdür. Bilindiği gibi Güney-Güneydoğu`da buğday hasadı tamamlanmıştır. İç Anadolu Bölgesinde hasatta ise yaklaşık 15-30 gün sonra başlanacaktır.
3 / 9
BUĞDAY FİYATI ÇİFTÇİNİN MALİYET FİYATINI KARŞILAMIYOR
BUĞDAY FİYATI ÇİFTÇİNİN MALİYET FİYATINI KARŞILAMIYOR
Türkiye'de, 1980 sonrası başlayan ve 2000'li yıllarda doruk noktasına çıkan neoliberal politikalar, çiftçileri piyasanın vahşi koşullarına terk etti. Bu süreçten buğday çiftçisi de olumsuz etkilendi. Bu olumsuz süreç kendisini Çukurova Bölgesi`nde göstermektedir. Uzun yıllardan beri Çukurova'da buğday çiftçisi için 1 kg buğday fiyatı 1 kg buğday maliyetinin gerisinde kalmaktadır.
4 / 9
VERİM YÜKSELİYOR AMA BUĞDAY EKİM ALANI DARALIYOR!
VERİM YÜKSELİYOR AMA BUĞDAY EKİM ALANI DARALIYOR!
Buğday ekim alanları 2002-2016 yılları arasında % 17 oranında azalmıştır ve buğday üretimindeki artış verim artışından kaynaklanmaktadır. Buğday ekim alanlarının azalması gıda güvencesi ve egemenliği açısından tehlike ve riskler barındırmaktadır. Ayrıca ülke nüfusunun da sürekli arttığı göz önüne alındığında bu tehlike ve risklerin şiddeti büyümektedir.
5 / 9
ÜRETİCİ BUĞDAYDAN PARA KAZANMAK ZORUNDA
ÜRETİCİ BUĞDAYDAN PARA KAZANMAK ZORUNDA
Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar. Aksi durumda üreticiler kırsalı terk edip kentlerin varoşu olmaya, vasıfsız işçi kitleleri oluşturmaya devam edeceklerdir. Tarımsal istihdamın hızlıca azaltılması ancak şehirlerde bu insanlara istihdam olanaklarının yeterince yaratılmaması, toplumsal bir tehlike yaratmaktadır. Son yıllarda yaratılan işsizler ordusu hem çalışan insanların çalışma koşullarının kötüleşmesini hem de suç oranlarının artmasını tetiklemiştir.
6 / 9
1 KG BUĞDAY 1.32 LİRA OLMALI
1 KG BUĞDAY 1.32 LİRA OLMALI
Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, bu değerlendirmelerden sonra Çukurova bölgesi sulu alanda 2016-2017 üretim dönemi buğday maliyet hesabını yaptı. Masraf unsurlarını sıralayan Güngör, 1 kg buğdayın üretici karı ile birlikte olması gereken alım fiyatının 1.32 lira olması gerektiğini kaydetti.
7 / 9
İŞTE BUĞDAYIN MALİYET HESABI
İŞTE BUĞDAYIN MALİYET HESABI
8 / 9
BUĞDAY EKİM ALANI DARALIYOR!
BUĞDAY EKİM ALANI DARALIYOR!
9 / 9

Yorumlar

Toplam 25 Adet Yorum Yapılmış.
26 Temmuz 2017, 12:10

Site yapısı

Süleyman
Mobil kullanıcıysan işkence çekmek zorundasın bu sitede haber okumak istiyorsan. Site düzenini tekrar gözden geçirin bir zahmet. Haberi parça parça okumak zorunda kalmak istemiyorum.
09 Temmuz 2017, 18:46

bugday diyati

konyali
200 gr ekmek 90 kr oluyor 1kg bugdaydan 4.5 lira kar. Yapiyor firincilar ama cifciye gelince. Kar yapmasinlar diye fiyati sakli tutuyorlar vay halimize
09 Temmuz 2017, 12:03

cifciyı koyluyu tucarın avına dusuren akp benım ıcn bıtmıstır madem oyle hasatan sonra gümruk vergıısnı ındırseydın bız 200 hanelık bır aıleyız kendımızı bıldık bılelı sag partıye ve son olarak ta akpye destek verı Devamı..cifciyı koyluyu tucarın avına dusuren akp benım ıcn bıtmıstır madem oyle hasatan sonra gümruk vergıısnı ındırseydın bız 200 hanelık bır aıleyız kendımızı bıldık bılelı sag partıye ve son olarak ta akpye destek verıyorduk koyumuzde 2 500 hane akp bır oy cıkmıyacak bundan sonrakoylu aglıyor resmen gırtlaga kadar borc ta akp ne yunetıcılerı zengın yanlısıdır kusura bakmayın sıze oy veren kırsal bolgesı ve fakırdır zengınden sız bır oy bıle cıkmaz
07 Temmuz 2017, 13:23

Mağduruz

Serkan yorulmaz
Temuzun 20 sinde borç günü son kimin umrunda çifçi faiz ödesin tüccara versek fiyat belli değil eve döksek artı maliyet tmo ya versek para isteyemeyiz resmi kurum vay benim başıma
30 Haziran 2017, 19:37

Mazot ve gübre fiyatları ni düşür insanlar senin anlindan olsun.
30 Haziran 2017, 18:10

Maliyetler dusurulmeli

Yaaar
Ulkeyi yonetenler gida fiyatlari yukselmesin diye urunlerin fiyatini dusuk tutmayi tercih ediyorlar. Ancak bu zihniyetle ulkedeki tarimi bitiriyorlar. Tarimda kendine yeten ulke olmaktan cikiyoruz. Gida fiyatlarindaki artis uretim maliyetlerinin (gub Devamı..Ulkeyi yonetenler gida fiyatlari yukselmesin diye urunlerin fiyatini dusuk tutmayi tercih ediyorlar. Ancak bu zihniyetle ulkedeki tarimi bitiriyorlar. Tarimda kendine yeten ulke olmaktan cikiyoruz. Gida fiyatlarindaki artis uretim maliyetlerinin (gubre, mazot vb... ) dusurulmesiyle saglanabilir. Gida ithalatindaki verginin sifirlanmasi diger ulke ureticilerinin ve ithalat yapan hukumet yandaslarinin isine yarar. Bizim ureticimizi bitirir. Uretici biterse ulke gelecegi tehlikeye girer...
30 Haziran 2017, 10:44

Hüseyin
Hem çiftçi hem de devlet kazansın diyorsanız 1500 olmalı.Bu bir ironi değil realitedir. Herkesin aklı ermeyebilir ama herkes Erbakan hükümetini hatırlayabilir. Hem çiftçinin hem devletin kazandığı dönem oldu. Değilse çiftçinin kayb Devamı..Hem çiftçi hem de devlet kazansın diyorsanız 1500 olmalı.Bu bir ironi değil realitedir. Herkesin aklı ermeyebilir ama herkes Erbakan hükümetini hatırlayabilir. Hem çiftçinin hem devletin kazandığı dönem oldu. Değilse çiftçinin kaybettiği şartlarda devletin de kazanma şansı olamaz. Kimlerin kazanacağı bellidir
30 Haziran 2017, 10:18

İtalat vergisi düşürmek çok kolay buğday fiyati belirlemek aylar alıyor saygılar bakan bey
30 Haziran 2017, 08:14

Ofis çiftciyi kara gun zorlar

Kadir
Tarim olmadan sanayi bi b..ka yaramaz kendi uretettigi kendi Halkina guven le yedirmezsen ein hani sana genetic degistirilmis gidayji yedirir 100 sene yok yok 50 see sonra nesil kendiliginden teslim olur fetö yö metoyo ihtiyaç kalmaz
29 Haziran 2017, 23:18

En az 1.250 olmalı

Umut mun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.