Hayvan ithalatına karşı üniversiteden yerli proje!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından hayata geçirilen bir proje ile hayvancılığı bırakan köylülere koyun dağıtıldı.

Hayvan ithalatına karşı üniversiteden yerli proje!

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından hayata geçirilen bir proje ile hayvancılığı bırakan köylülere koyun dağıtıldı.

'Geri Dönüşlü Bafra Koyunu Yetiştiriciliği' projesi ile ihtiyaç sahibi yetiştiricilere 1'er koç ve 29'ar koyun verildi. Bu koyunların sayısı artınca verilen hayvan sayısı kadar geri alınacak. Geri alınan koyunlarda bir başka yetiştiriciye verilecek.

Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Ulutaş proje hakkında şu bilgileri verdi: "Hayvanlar geri dönüşümlü olarak belirlemiş olduğumuz ihtiyaç sahibi yetiştiricilere verilecek. 5 yıl sonra verdiğimiz hayvan kadar yıllara bölerek tekrar geri alacağız. Yani kendi kendine çevirebilen bir proje. Banka kredisine ihtiyaç duyulmayacak"

Ulutaş, bu projeye Doğuş Holding'in büyük destek verdiğini belirterek, bu hayvanların çoklu doğum yapabilen bir özelliğinin bulunduğunu ve 100 koyuna karşı bir yıl içinde 200 kuzu elde edilebildiğini kaydetti.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
13 Kasım 2017, 09:26

ucuz et

birisi
İthal ve onaylamadığımız şekilde bile olsa, et ucuzladıktan sonra herkes ucuz etin formülünü bulmuş olarak çıkıyor ortaya. Et kaç yıldır pahalıydı neden kimse bir adım atmadı acaba ?
12 Kasım 2017, 13:10

irfan
hocamızın çalışkan biri olduğunu biliyorum. bu tıp lokal projeler var ama çoğaltılabilir. 45 milyon küçükbaş hayvanımız olduğuna göre ithalatada gerek yok. hayvan materyali bulunup dağıtılabiliriz.
12 Kasım 2017, 09:19

Mantıklı

Kamil
Son zamanlar hayvancılık ile ilgili duyduğum en güzel haber faizsiz kredi gibi aynı

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Fakülteler HABERLERİ