Yerli pamuğun yaygınlaştırılması için ilk adım atıldı!

Aydın'da yerli pamuk çeşitlerinin yaygınlaştırılması için önemli bir toplantı yapıldı. Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 'Yerli pamuk çeşitlerinin Ege Bölgesi'nde Yaygınlaştırılması' projesi faaliyetleri arasında yer alan eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Yerli pamuğun yaygınlaştırılması için ilk adım atıldı!

70 kişinin katıldığı eğitim faaliyeti ile ilgili olarak Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca uygulamaya konan "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Pamuk Araştırma Enstitüsü ve İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve TARİŞ Ar-Ge Müdürlüğünün ortaklığında İlimizde 2018 ve 2019 yıllarında uygulanacak olan "Yerli Pamuk Çeşitlerinin Ege Bölgesinde Yaygınlaştırılması Projesi"nin faaliyetleri arasında yer alan Eğitim Toplantısı 21 Mart 2018 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya İlçe ve Şube Müdürlüklerimizden teknik elemanlar, Tarımsal Danışmanlık Yetki Belgesi Sahibi Ziraat Odalarında görev yapan Tarım Danışmanları ile Tarım Danışmanı Sertifikası olan mühendis, tekniker ve teknisyenler den oluşan 70 kişi katılmıştır. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden Proje Yürütücüsü Ziraat Mühendisi Dr. Volkan Sezener ve Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman Çiçek 2015 ve 2017 yıllarında tescil ettirilen Sezener76, Naz07, SC2079 ve SC2009 çeşitleri, Dr. Nazan Uzun ise Pamukta Bitki Gelişiminin İzlenmesi, Gübreleme ve Sulama hakkında birer sunum yapmışlardır. Toplantı katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona ermiştir" denildi.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.