Organik gübre kullanımı çay üretimi ile başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın organik gübreyle ilgili çalışması ilk olarak çay üretiminde uygulanacak. Bakanlık, çay üretiminde kimyasal gübre kullanımını yasakladı.

Organik gübre kullanımı çay üretimi ile başlıyor

Çay üretiminde, nitrat ve azot içerikli kimyasal gübreler yerine bikrobiyal organizmalar içeren organik gübre kullanılacak. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 830 bin dekar alanda yaklaşık 50 yıldır dekar başına uygulanan 130 kilo kimyasal gübrenin yerine organik gübre alacak. Organik gübreye geçiş ile birlikte Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki tarım arazileri organik havzaya dönüşecek.

4-5 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 4-5 yıldır organik gübre üzerinde çalıştıklarını belirterek, uygulamalı deneylerde çay için en uygun organik gübrenin mikrobiyal gübre olduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Bakanlığın çay bahçelerinde organik gübrenin kullanılması yönünde radikal bir karar aldığını bildiren Sütlüoğlu, uygulamanın nasıl olacağı konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

"Hedef tamamen organik tarıma geçmektir. Bunu yaparken doğru organik gübreler kullanmak geriyor. Bizim 4-5 yıldır yaptığımız çalışmalarda organik gübre olarak adlandırılsa da mikrobiyal olarak adlandırılan içerisinde canlı bakteriler bulunan gübreler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar toprakta yaşayabilen, topraktan aldığı yararlı mineralleri bitkiye verebilen organizmalardır" değerlendirmesinde bulunan Sütlüoğlu, mikrobiyal gübre ile üretilen çaylarda verimin arttığını gözlemlediklerini vurguladı.

ÜRETİCİYE TAM ANLATAMADIK

Organik gübrenin kullanımı konusunu üreticiye tam anlatamadıklarını da ifade eden Sütlüoğlu, "Süreci biz vatandaşlarımıza tam olarak anlatamadık. Organik üretimden hiç gübre verilmemesi gerektiğini anlayanlar oldu. Bahçesine hiç gübre vermeyen üreticilerimizin de doğal olarak üretimleri düştü" dedi.

Sütlüoğlu, mikrobiyal gübrenin sıvı olarak uygulandığını ve kimyasal gübreye oranla uygulamasının daha kolay olduğunu da belirtti.Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
12 Mart 2018, 23:19

artık kimyasala karşı uyanalım

muzaffer
deterjanlar kimyasal,kozmetik kimyasal,gübreler kimyasal.iyi dayanıyoruz diyecem ama elin yabancısı güçlü kuvvetli biz genç yaşlarda çürümeye başladık.Organik olan herşeye tam desdek.
02 Ekim 2017, 16:30

Organik yoksulluk

Hasan
Fındık da organik oldu, sonuç; fındık üreticisi can çekişiyor. Çay da organik olunca çayın sonucu da fındık gibi olacak. Maksat tarımı yok etmekse; kolay gelsin. Samanı bile ithal etmeye başladık. Bu uygulamalardan gurur duyan var Devamı..Fındık da organik oldu, sonuç; fındık üreticisi can çekişiyor. Çay da organik olunca çayın sonucu da fındık gibi olacak. Maksat tarımı yok etmekse; kolay gelsin. Samanı bile ithal etmeye başladık. Bu uygulamalardan gurur duyan var mı? Ülkeyi değil de şahısları kalkındırmaksa amaç kolay gelsin. Eylem yapınca terörist ya da vatan haini oluyoruz. Doğruları yaptıracak güce sahip değiliz. Elimiz kolumuz bağlı gıdım gıdım açlığa sevk ediliyoruz......
30 Ocak 2017, 11:07

organik tarım

hüseyin
nedir bu organik tarım sevdası. geçince başınız tavana mı vuracak. üretilen çay zaten yeterli değil. organik denen zımbirtiya geçince çita daha fazla açılacak . ithalatın yolunu açmak için mi yapıyorsunuz bunu. kimyasal gübre olm Devamı..nedir bu organik tarım sevdası. geçince başınız tavana mı vuracak. üretilen çay zaten yeterli değil. organik denen zımbirtiya geçince çita daha fazla açılacak . ithalatın yolunu açmak için mi yapıyorsunuz bunu. kimyasal gübre olmadan verimi yakalamak mümkün değil. hadiyin oradan.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ