Hükümet şeker pancarı üretimini desteklemiyor!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hükümetin şeker pancarı üretimini desteklemediğini söyledi. Şeker pancarının Türkiye için 'stratejik' öneme sahip olduğunu aktaran Gürer, "Şeker piyasasında dünya çapında oyunlar dönüyor" dedi.

Hükümet şeker pancarı üretimini desteklemiyor!

Bor Şeker Fabrikası ile Bor Şeker-İş Sendikası'nı ziyaret eden CHP'li Gürer, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 2 olan tatlandırılmış şeker oranının Türkiye'de yüzde 10 olduğunu söyledi.

Hükümetin şeker pancarı üretimini desteklemediğini dile getiren Gürer, “Şeker piyasasında dünya çapında oyunlar dönüyor. Hiç şeker açığı yokken verilen kararlarla nişasta bazlı tatlandırıcı ithal ediliyor. İthal edilen tatlandırıcı sağlığa zararlı maddeler içeriyor. Bunu uzmanlar bile söylüyor. Hem toplumsal sağlık sorununun önü açılıyor, hem de yerli pancar üreticisinin önü kesiliyor. İnsan sağlığını ciddi tehdit eden tatlandırılmış ve genetiği ile oynanmış tatlandırıcılar maliyetin ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor. Toplum sağlığını olumsuz etkileyen şeker nişasta bazlı glikoz içeren sıvı şekerlerdir. Bu şekerler dünyanın kartelleşmiş şirketleri tarafından halkımıza dayatılıyor" açıklamasını yaptı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ