Hayvancılığın gelişmesi kaba yem üretimini artırdı

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fikret Fuat Aktaş, ilde büyük ve küçükbaş hayvan varlığı sayısının 720 binleri aştığını belirterek, buna bağlı olarak kaba yem üretiminin arttığını bildirdi. Aydın'da 43 bin 856 hektar alanda kaba yem ekimi yapıldığını açıklayan Aktaş, "İlimizin kaba yem ihtiyacının yüzde 40'ı mera ve yem bitkileri ekilişinden elde edilen kaba yemle karşılanmaktadır" dedi.

Hayvancılığın gelişmesi kaba yem üretimini artırdı

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fikret Fuat Aktaş, kaba yem üretimi hakkında bilgi verdi. Aydın'da mera varlığının 23 bin 872 hektar olduğunu bildiren Aktaş, şunları kaydetti: "Mera alanı toplam alan içinde yüzde 2,94 kısma tekabül etmektedir. İlimizde 410 bin 316 büyükbaş ve 311 bin 713 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. 2018 yılı içerisinde çeşitli projelerle bu sayıların artacağı eğilimi görülmektedir. 43 bin 856 hektar alanda silajlık mısır, yonca, fiğ, korunga ve diğer tek yıllık yem bitkileri ekilişi yapılmaktadır.

İlimizin kaba yem ihtiyacının yüzde 40'ı mera ve yem bitkileri ekilişinden elde edilen kaba yemle karşılanmaktadır. Mera varlığının az olması nedeni ile kaba yem ihtiyacının karşılanmasında öncelikle yem bitkisi ekilişlerinin yem bitkilerine yönelik proje yapımı ile desteklenmesi ile özellikle sulanabilir durumda olan mera vasıflı taşınmazlarda mera ıslahı ve amenajmanı projeleri yapılarak kaba yem açığının azaltılması hedefimizdir” dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ