Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Pamukta ilk 5’teyiz!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'nin kaliteli pamuk üretiminde ilk 5 ülke arasında yer aldığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Pamukta ilk 5’teyiz!

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya giden Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin kaliteli pamuk üretiminde ilk 5 ülke arasında yer aldığını söyledi. Tüfenkci, "Baktığımız zaman dünya pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 80'i Türkiye'nin de içinde bulunduğu 8 ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünya pamuk değerinde Türkiye dünyanın ilk 5 ülkesinden biridir ve Türkiye yüzde 100 GDO'suz pamuk üretimi gerçekleştiren ülkeler arasında en verimli pamuk üretiminin yapıldığı ülkedir" diye konuştu.

Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Pamuk lifi kullanımını son verilere göre tüm kullanılan lifler içerisinde yüzde 49'luk bir paya sahiptir. Pamuk tekstil bitkileri içinde son 10 yılda tüketimi en yüksek olan lifli üründür. Biz Türkiye olarak, ülkemizin lokomotif sektörü olarak hem pamuğun hem tekstilin stratejik ürün olduğunu biliyoruz ve tekstilin ham maddesinin de bu pamuğun gerçekten ülkemiz için ne kadar değerli olduğunu, ne kadar stratejik bir ürün olduğu bilinci içerisinde hareket ediyoruz. Sektörün bugünlere gelmesinde ülkemizin geçmişte önemli miktarda ve kalitede pamuk üretmesinin payı büyüktür. Biz özellikle bu bölgede pamuk üretimiyle beraber tekstilin de gelişmesini istiyoruz ve tekstilin bu bölgelerde hem teşvikten yararlanarak gelişmesini istiyoruz."

TARIMDAN HABER



Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
25 Kasım 2017, 22:33

Sayin Bakan hadi dunya pamuk uretimi ve Turkiyenin yerini degerlendirmis bari verim uzerine ahkam kesmeseymis. Goruldugu uzre Tarimla ilgili tarimcilar disinda herkes konusuyor. Ee normal tabi Bakanligimiza bakinca da nerde ilgisiz insan vvar idareci Devamı..Sayin Bakan hadi dunya pamuk uretimi ve Turkiyenin yerini degerlendirmis bari verim uzerine ahkam kesmeseymis. Goruldugu uzre Tarimla ilgili tarimcilar disinda herkes konusuyor. Ee normal tabi Bakanligimiza bakinca da nerde ilgisiz insan vvar idareci yada il muduru

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ