Ayçiçeği ithalatında gümrük vergisi artırıldı!

Ayçiçeğinde gümrük vergisi 1 Ağustos'tan itibaren yüzde 13'den yüzde 27'ye, ayçiçeği yağının gümrük vergisi de yüzde 23'den yüzde 36'ya yükseltildi.

Ayçiçeği ithalatında gümrük vergisi artırıldı!

Bakanlar Kurulunun "İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tohumluk ve çerezlik olanlar hariç, ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi 1 Ağustos'tan itibaren yüzde 13'ten yüzde 27'ye, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi de yüzde 23'ten yüzde 36'ya çıkarıldı.

Bazı ülkelerden ithalatta ise istisna uygulanması kararlaştırıldı.

Singapur'dan yapılan alımda ayçiçeği tohumunun gümrük vergisi yüzde 13 yerine yüzde 20,2 olarak uygulanacak. Ayçiçek tohumu yağının vergisiz ithal edildiği Bosna Hersek'ten söz konusu ürünün alımında 1-31 Temmuz tarihlerinde yüzde 23, 1 Ağustos'tan sonra yüzde 36'lık gümrük vergisi devreye girecek.

Bakanlar Kurulunun söz konusu kararı 5 Haziran'dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ