2018 pancar taban fiyatı açıklandı çiftçinin kafası karıştı!

Pancar taban fiyatları dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. 2018 pancar taban fiyatları 24 Haziran seçimlerinden dolayı bu yıl 4-5 ay önceden açıklanırken, bu durum üreticinin kafasını da karıştırdı.

2018 pancar taban fiyatı açıklandı çiftçinin kafası karıştı!

2018 pancar taban fiyatları 16 polar üzerinden 235 TL/ton olarak açıklandı. Geçen yıl 210 TL/ton olarak açıklanan taban fiyatları, açıklanan bu rakamla birlikte bu yıl 25 TL/ton artırılarak 235 TL/ton'a çıkarıldı. Bir çok üründe zarar eden çiftçi, pancardan biraz olsun para kazanabiliyor. Onun için fiyatların geçen yıla göre yüzde 10'un üzerinde artırılmasını yeterli görmese de tepkiyle karşılamadı.

HÜKÜMET ÖNERİLERİN ÜSTÜDE BİR RAKAM AÇIKLADI

Ancak alınan bilgilere göre hükümetin, alınan tekliflerin üzerinde bir fiyat açıkladığı kaydediliyor. Yani başta Türk Şeker olmak üzere bazı kooperatiflerin pancar taban fiyatlarının açıklanan fiyatın altında bir öneride bulunduğu ifade ediliyor.

KİM NE TALEP ETTİ?

Onun için PANKOBİRLİK ve TÜRK ŞEKER başta olmak üzere kooperatif fabrikalarının 2018 pancar taban fiyatının kaç lira olarak belirlenmesi konusunda hükümete nasıl bir teklifte bulundukları çiftçi için hayati önem taşıyor. Bu rakamların da bir şekilde çiftçiye açıklanması gerekiyor.

ÇİFTÇİ İKİ YIL ÖNCEKİ TEDİRGİNLİĞİ YAŞADI

Diğer yandan taban fiyatların bu yıl erken açıklanması, üreticide iki yıl önce yaşanan kafa karışıklığına neden oldu. 2016 yılında Başbakan Binali Yıldırım, pancar taban fiyatını 210 TL/ton olarak açıklamıştı. Ancak Yıldırım'ın 2016'nın değil, 2017 yılı taban fiyatlarını açıkladığı ortaya çıkmıştı. Bu yıl da taban fiyatların erken açıklanması, 'bu fiyatlar bu yılın değil de gelecek yılın ürünü için mi belirlendi?' kaygısını oluşturdu. Ancak açıklanan rakamın bu yılın ürünü için belirlendiği anlaşılınca üretici biraz olsun rahatladı.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
14 Ağustos 2018, 23:59

Pancar

Ağrılı
Çiftçiyi bitirdinizzzzz
17 Haziran 2018, 21:29

Köylü
İki lira otuzbeş kuruş diye hala açıklama yapılıyor tarımdan haberi olmadıkları belli fiyat 235 krş olmalı
14 Haziran 2018, 02:47

Fiyati yalnis yazmissiniz

Ali 70
Birim fiyatini 2lira 35 kurus yazmissiniz gecen sene ton fiyati 210 lira olan pancar bu yil ton fiyati 2350 lira oldu demissiniz hata var duzeltin ki tarimdan anlamadigiz dusunulumesin. Sitenin ismine ve seker fabrikalari hakkinda o kadar yorum yap Devamı..Birim fiyatini 2lira 35 kurus yazmissiniz gecen sene ton fiyati 210 lira olan pancar bu yil ton fiyati 2350 lira oldu demissiniz hata var duzeltin ki tarimdan anlamadigiz dusunulumesin. Sitenin ismine ve seker fabrikalari hakkinda o kadar yorum yapip dekardan 7 ton dan fazla ortalama alinan pancarin kilogram fiyatini 2,35 yazarak yaklasik 17 bin lira gelir / dekar yazmaniz abes olmus bu yorumu da yayinlamazsaniz bir daha da bu siteye girmem. Cunku kendi dogrularinda israrci olan bi site gorecegim sizi
14 Haziran 2018, 01:29

Haber hatali

Ali
2lira 35 kurus degil o rakam 0,235 lira/ kg

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Endüstri ve Yem Bitkileri HABERLERİ