Genç çiftçi projesinde büyük vurgun!

Genç çiftçi projesinin önemli hayvan tedarikçi firmasının kamyonunda binlerce kulak küpesi yakalandı. Jandarma operasyon başlatırken Tarım ve Orman Bakanlığı alarma geçti. Savcılık geniş çaplı soruşturma başlattı. Operasyonun kamuoyunda tanınan oda, borsa ve birlik başkan ve yöneticilerine sıçramasından endişe ediliyor.

Genç çiftçi projesinde büyük vurgun!
Milli Gazete'nin bugünkü manşet haberi hayvancılık sektörüne bomba gibi düştü. Genç çiftçi projesine hayvan tedarik eden Ankara merkezli firmaya ait kamyonda başka ile ait binlerce kulak küpesi yakalandı. 30 bin lira hibe karşılığında söz konusu firmanın genç çiftçilere dağıttığı hayvanların tamamı şaibeli hale gelirken, Tarım ve Orman Bakanlığı alarma geçti. Genç çiftçilere hastalıklı ve yurt dışından kaçak olarak getirilen hayvanların dağıtılmasından endişe ediliyor. Jandarma'nın operasyonuyla başlayan geniş çaplı soruşturmanın kamuoyunda tanınan oda, borsa ve birlik başkan ve yöneticilerine sıçramasından endişe ediliyor.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, hayvancılıkta büyük operasyon! Genç çiftçi projesinde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) en önemli hayvan tedarikçisi olan Ankara merkezli büyük bir firmaya yönelik büyük bir operasyon sürdürülüyor. Jandarma, söz konusu firmaya ait kamyonda binlerce kaçak küpe yakaladı. Yakalanan küpeler üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı alarma geçti. Savcılık firmayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda birçok memurun görevden alınması beklenirken, olayın üst düzey yöneticilere kadar sıçramasından endişe ediliyor. Son yılların büyük operasyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı'nı alarma geçiren Jandarma tutanağına Milli Gazete ulaştı.

MİLLİ GAZETE'NİN ŞAİBE İDDİALARINI BELGELEYEN OPERASYON

Milli Gazete'nin genç çiftçi projesiyle ilgili olarak günlerdir sürdürdüğü yayınlarında ne kadar haklı olduğu belgelendi. Hükümetin sözde genç çiftçiye desteklemek için üç yıl önce başlattığı genç çiftçi projesi, bazı firmaların vurgun alanına dönmüş durumda. Ortaya çıkan büyük operasyonda firmaların vurgun iddialarını belgeledi.

VAN'IN KULAK KÜPESİ ARDAHAN'DA YAKALANDI

Ardahan Göle Jandarma Komutanlığı, Ekim ayında yaptığı operasyonda genç çiftçi projesine hayvan tedarik eden Ankara merkezli büyük bir firmaya ait kamyonda 2183 adet kulak küpesi yakaladı. Van iline ait kulak küpelerinin Ardahan Göle'de yakalanması büyük bir hayvan kaçakçılığını gündeme getirirken, söz konusu firmanın genç çiftçi projesinde hayvan tedarikçisi olması vahim bir skandalı gündeme getirdi.

Söz konusu firmanın dağıttığı hayvanlarla ilgili her bölgeden büyük şikayetler gelirken, yakalanan kulak küpeleri buradaki vurgun iddialarına yeni bir boyut kazandırdı.

HER TÜRLÜ SUİSTİMALİ GÜNDEME GETİRİYOR

Bilindiği üzere kulak küpeleri hayvanlara tarım il ilçe müdürlüklerinin görevlendirdiği veteriner hekimler tarafından takılması gerekiyor. Bir ile ait kulak küpeleri, şahıslar tarafından başka bir ile götürülemez. Eğer götürülebilirse, bu kulak küpeleri ile istediğiniz hayvan kaçakçılığını yapabilirsiniz. Kulak küpelerine hayvanların her aşısının yapıldığına dair kayıtlar girildiği için, söz konusu kulak küpesini hastalıklı bir hayvana bile taktığınızda o hayvanın sağlıklı ve aşıları yapılmış olarak istediğiniz yere götürüp satabilirsiniz. Yurtdışından kaçak olarak getirilen hayvanlar bile resmileştirilmiş olur.

ÇİFTÇİYE DAĞITILAN HAYVANLARIN KAN TESTLERİ NEDEN YAPILMADI?

Kulak küpesi yakalanan firmanın genç çiftçi projesinin önemli tedarikçi firmalarından olması, 30 bin lira hibe karşılığında çiftçilere dağıtılan hayvanların tamamını şaibeli hale getirdi. Genç çiftçilere, kaçak hayvanlarla birlikte hastalıklı hiçbir aşısı yapılmamış hayvanlar da dağıtılmış olabilir. Çiftçilere dağıtılan hayvanların kulak küpesine güvenilerek kan testlerinin de yapılmamış olması buradaki skandalı vahim bir duruma getiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ardahan-Göle Jandarma Komutanlığı'nın operasyonun ardından alarm duruma geçti. Konu savcılığına intikal ettirilerek geniş çaplı soruşturma başlatılırken, Bakanlık müfettişleri firmanın bütün işlemlerini incelemeye aldı.

Van Tarım İl Müdürlüğü'nden bu küpelerin söz konusu firmaya nasıl ve kimler tarafından verildiği araştırılırken, burada bu küpeler için kimlere ne kadar ödeme yapıldığı da sorgulanıyor. Söz konusu kulak küpesi vurgununun kamuoyunda tanınan oda, borsa, birlik yöneticilerine sıçramasından endişe ediliyor.

İHALESİZ VERİLMİŞTİ!

Kulak küpesi operasyonunda gündeme gelen söz konusu firmaya hayvan tedarik işlemi, TİGEM tarafından ihalesiz bir şekilde doğrudan alım yöntemiyle verilmişti. TİGEM eski Genel Müdürü İsmail Şanlı, yapılan hayvan tedarik ihalesini iptal ederek, daha pahalı bir rakama hayvanların tedarik işlerinin önemli bir bölümünü bu firmaya vermişti. Görevden alınan eski genel müdür, ihale skandalını enflasyondaki artışı gerekçe göstererek savunmaya çalışmıştı. Hayvan tedarik işini ihalesiz bir şekilde alan firmanın kulak küpesi yakalatması 'genç çiftçide büyük yolsuzluk' iddialarını kuvvetlendirdi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 32 Adet Yorum Yapılmış.
12 Mart 2019, 22:04

Genç çiftci

Levent baş
Slm arkadaşlar bana verilen sözde 5adet düve 7aydir çağa çoluk bakmamız ramen valla ne gelişiyor nede hastalığı bitiyor neyapaca m bilmiyorum dilekçe versem
12 Mart 2019, 22:01

Genç çiftci

Levent baş
Sayın büyüklerim valla verilen hayvanlar devletin öngörülen hayvanlar değil hembizi hemde devletimizi zarara uğrattı lar
05 Mart 2019, 08:22

Dolandırıcılık

Özlem Aydın
Genç çiftçiye 30 bin hibe desteği verildi deniliyor gelen hayvan lar 10 bin bile etmiyor artı projede damızlık süt ırkı diye yazıyor gelen hayvan vahşi doğa da beslenen yerli kars van ve ardahan hayvanidir kulak kupelerinde plakaları y Devamı..Genç çiftçiye 30 bin hibe desteği verildi deniliyor gelen hayvan lar 10 bin bile etmiyor artı projede damızlık süt ırkı diye yazıyor gelen hayvan vahşi doğa da beslenen yerli kars van ve ardahan hayvanidir kulak kupelerinde plakaları yazıyor fakirin umuduna ekmeğine yine el uzattılar ben hakkımı helal etmiyorum
26 Ocak 2019, 11:57

genc ciftci

askin
Bizee 2017 de 6 tane verildi vewilen hayvanlar 76 pilakali hwpsi 7 aylik danalar hepsini toplasan 12 bin tl peki 18 bin tl nwreye gitti 2 senedir bakiyorum daha bitane danam yok allah dwvlwtimizden razi olsun devletimiz ne kendi nede bizim hakkimizi Devamı..Bizee 2017 de 6 tane verildi vewilen hayvanlar 76 pilakali hwpsi 7 aylik danalar hepsini toplasan 12 bin tl peki 18 bin tl nwreye gitti 2 senedir bakiyorum daha bitane danam yok allah dwvlwtimizden razi olsun devletimiz ne kendi nede bizim hakkimizi yedirir
23 Ocak 2019, 17:45

mağdur genç çiftçi

mehmet gültekin ben yozgat.tan
6 tane hayvan gelecekti 5 tane geldi .gelenlerde 6 .8 aylık hayvan geldiklerinden beri hastalar sürekli ilaç kullanıyoruz ilaçlar çok pahalı bu hayvanların değeri 10 bin geriye kalan 20 bin tl nerede.
15 Ocak 2019, 23:31

Peki kimler aldı

Veteriner hekim
Genç çiftçi hayvanlarını almak için çoğunlukla torpilli kişiler hayvanları aldı bunları bilmiyor değiliz, ona rağmen kötü hayvanlar bile geldiğinde alanlara itiraz edebilirsiniz dedik ama acaba başkasına verilir mi diye korktuklar Devamı..Genç çiftçi hayvanlarını almak için çoğunlukla torpilli kişiler hayvanları aldı bunları bilmiyor değiliz, ona rağmen kötü hayvanlar bile geldiğinde alanlara itiraz edebilirsiniz dedik ama acaba başkasına verilir mi diye korktukları için ne de olsa bedava hayvan diye kabullendiler... Amenna düzenbazların rant sağladığı bir proje oldu (gerçekten torpilsiz alanlara birşey demiyorum) ama çoğunlukla torpille alan kişiler neden rahatsız oldu ki kötü hayvan verilmesine firmada torpille ihaleyi aldı, hayvanları alanların çoğu da torpille aldı... 6-7 yıldır görevdeyim şahsen bir tane garibana birşey verildiğini görmedim, hele ki torpille alan kişiler utanması varsa zaten konuşmaz... Dediğim gibi torpil olmayanlara değil lafım, üçkağıtçı torpillilere
15 Ocak 2019, 22:46

Akp nin oy icin yaptigi ve yan

Hasan ali uysal
Ithal edilen her seyde sahtekarlik vardir yandaslari zegin etmek ciftciye degilde yandasa kiredi verlir liyakata degil yandasa verlemden uretim olmaz
13 Ocak 2019, 11:58

Genç çiftçi

Fuat
Bize hayvanlar verildi ama hepsini toplam fiyatı şimdi 10 bin tl ediyor 20 bin tl nerede onu sormak istiyorum
13 Ocak 2019, 01:26

Genç çiftçi

Uğur
Slm arkadaşlar... Verilen hayvanların sigorta sını kalacak yerlerini tabelasını kontrole geliyorlar gelsinler... Ama hayvanların degerini biçmesi için de bilir kişiler gelsin verilen hayvan lar 6 sar bin lira yaparmı Bi değer biçsinler.. Devamı..Slm arkadaşlar... Verilen hayvanların sigorta sını kalacak yerlerini tabelasını kontrole geliyorlar gelsinler... Ama hayvanların degerini biçmesi için de bilir kişiler gelsin verilen hayvan lar 6 sar bin lira yaparmı Bi değer biçsinler..
12 Ocak 2019, 20:04

Hibe inekleri

Medine LAFCI
Bize verilen hayvanlar 6 adetti dagitirken 5 adet verildi dolayisiyla 6. 000 tlye geldi fakat hayvanlarin edecegi deger 2.000 Ile 2.500 lira toplam fiyat I 15.000 etse geri kalan Para nerde devleti somuruyorlar , kuzu ve inekleri oluyor ayrica bu se Devamı..Bize verilen hayvanlar 6 adetti dagitirken 5 adet verildi dolayisiyla 6. 000 tlye geldi fakat hayvanlarin edecegi deger 2.000 Ile 2.500 lira toplam fiyat I 15.000 etse geri kalan Para nerde devleti somuruyorlar , kuzu ve inekleri oluyor ayrica bu senenin yavrusunu inekdiye verdiler

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Ekonomi HABERLERİ