Çiftçiye kanunsuz faiz devam ediyor!

Tarım Kredi Kooperatifleri'nde indirimli tarımsal krediler çiftçiye piyasa faiziyle kullandırılmaya devam ediliyor. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizle kaynak kullandırmaya yanaşmazken, spor kulüplerinin batık durumdaki borçları düşük faizle uzun vadeye yayılarak yapılandırılacak. Kanunsuz faiz sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın girişimleri bir sonuç vermezken, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in girişimlerinin sonuç vermesi manidar bulundu.

Çiftçiye kanunsuz faiz devam ediyor!
Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın yapamadığını Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören yaptı. Futbol kulüplerinin borçlarının Ziraat Bankası öncülüğünde kurtarılması, Tarım Kredi üzerinden çiftçiye uygulanan 'Kanunsuz Faizi!' yeniden gündeme getirdi. Çiftçiye karşı uygulanan kanunsuz faize aylardır bir çözüm bulunmazken, batık durumdaki spor kulüplerinin borçlarının düşük faizle uzun vadeye yayılarak kurtarılması, 'Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın yapamadığını Yıldırım Demirören yaptı!' eleştirilerine neden oldu.

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERE PİYASA FAİZİ UYGULANIYOR!

Bilindiği üzere 1 milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçiye kullandırdığı kredilerin kaynağını Ziraat Bankası'ndan karşılıyor. Ziraat Bankası da Tarım Kredi Kooperatiflerini çiftçi kuruluşu olarak görmediği için piyasa faizi ile kaynak kullandırıyor. Durum böyle olunca Tarım Kredi'den kredi kullanan çiftçi, sübvansiyonlu yani devlet destekli indirimli tarımsal kredileri bile piyasa faizi ile kullanmak zorunda kalıyor. Tarım Kredi'de indirimli tarımsal kredilerdeki faiz farkını çiftçiden 'kaynak kullanım ücreti' adı altında gizli faiz olarak tahsil ediyor.

YETKİ VERİLİYOR AMA KAYNAK VERİLMİYOR!

Çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal krediler, Türkiye'de sadece Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırıldığı için burada çiftçiye karşı kanunsuz bir uygulama söz konusu. Kanunsuz uygulamaya son verilerek çiftçinin faiz yükünün düşürülmesi gerekirken, aylardır bu konuda somut bir adım atılmadı.

ÇİFTÇİNİN SORUNU ÇÖZÜLECEĞİ YERDE HABER MAHKEMEYE GÖTÜRÜLDÜ!

Çiftçiye karşı uygulanan bu kanunsuz uygulamayı Milli Gazete, 1 Ağustos'ta manşetten verdiği 'Çiftçiye kanunsuz faiz' haberi ile gündeme getirmişti. Kamuoyunda büyük yankı bulan faiz skandalına yönelik çözüm bulunması beklenirken tam aksine söz konusu haber Ziraat Bankası tarafından mahkemeye götürülerek tekzip ettirildi. Haberi yapan muhabirimiz hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığına Ziraat Bankası'nın aleyhinde illegal saldırıda bulunuyor iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, haberin somut gerçeklerle desteklendiğine dikkat çekerek Ziraat Bankası'nın talebini reddetti. Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kullandırılan kredilerde çiftçiye yüksek faiz uygulandığı gerçeği ortada dururken, Ziraat Bankası'nın söz konusu haberi mahkemeye ve Cumhuriyet Başsavcılığına götürerek yalanlamaya çalışması manidar bulundu.

Ziraat Bankası, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerine kullandırmadığı düşük faizli kaynağı, spor kulüplerine kullandırılacak.

ZİRAAT BANKASI 1 MİLYON 100 BİN ÇİFTÇİYİ, ÇİFTÇİ OLARAK GÖRMÜYOR!

Diğer yandan Ziraat Bankası, 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' haberi üzerine gazetemize gönderdiği açıklamada, üyelerinin tamamı çiftçi olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 'çiftçi' olmadığını ileri sürerek, yüzde 8 faizle kaynak kullandırılmasının mümkün olmadığını belirtmişti. Ziraat Bankası'nın bu açıklaması manidar bulunurken çiftçinin tepkisini çekmişti.

ZİRAAT BANKASI TARIM KREDİ İLE ANLAŞMAYA YANAŞMIYOR!

Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerinin şirketlerini gerekçe göstererek yüzde 8 faizle kaynak kullandırmaya karşı çıkarken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu konuda gündeme getirdiği çözüm önerileri de karşılık bulmadı. Mevcut durumun ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile çözüleceği kaydedilirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın bu konudaki girişimleri de bir sonuç vermedi.

TARIM KREDİ'YE UYGULANMAYAN BATIK SPOR KULÜPLERİNE UYGULANACAK!

Ziraat Bankası'nın Tarım Kredi Kooperatiflerinin yüzde 8 faizle kaynak kullandırılması yönündeki taleplerini geri çevirirken, düşük faizle batık spor kulüplerinin borçlarının yapılandırılmasına öncülük etmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 21 Adet Yorum Yapılmış.
11 Ocak 2019, 14:52

tepki göstermreyin

avrupa da olsa tarım bakanını yerler çiftci olmayan bir ülkede ekonomi zaten olmaz dış bağımlılık artar .
11 Ocak 2019, 04:26

Çivçi mağdur

Osman küçükten
Pakette yasal takipte olanlara yer yok icralık olanın yerleri satış olsun icra daireleri dolu cambaz lar istedikleri yerleri alıyorlar
11 Ocak 2019, 04:18

Paketler de icralık yok

İcralık çivtći
ZİRAAT Bankası arazileri satıyor ner de bu teşvik paketi çivtćinin canı çıkıyor yetkililer Nerede icra dairelerine takip edin
11 Ocak 2019, 03:52

Paketler de icralık yok

İcralık çivtći
ZİRAAT Bankası arazileri satıyor ner de bu teşvik paketi çivtćinin canı çıkıyor yetkililer Nerede icra dairelerine takip edin
10 Ocak 2019, 16:00

Tekirdağ
Üst idareciler çok çaba içindeymişler yorumcu isimsiz öyle diyor hayret?İdareciler şirket batıklarını ve arka bahçeleri dizayn etsin krediye gerek yok.Yıllardır karları tepe alıyor dağıtmıyor bu insanlar kuruma beddua ediyor.Kırkl Devamı..Üst idareciler çok çaba içindeymişler yorumcu isimsiz öyle diyor hayret?İdareciler şirket batıklarını ve arka bahçeleri dizayn etsin krediye gerek yok.Yıllardır karları tepe alıyor dağıtmıyor bu insanlar kuruma beddua ediyor.Kırklareli yemde bataklar sermaye artısıyla kapatılmadımı yazılacak çok şey var Allah biliyor
10 Ocak 2019, 02:59

Kooperatif holding

Bunu birileri kararını alamaz çiftci kuruluşu ise çiftçiye sorulmalı oylama yapılmalı küçük rakamlar değil büyük rakam lar çiftci seçiyor yönetim diye bir durum yok kur sandıkları 1 sene boyunca topla oyları öyle karar ver yakar Devamı..Bunu birileri kararını alamaz çiftci kuruluşu ise çiftçiye sorulmalı oylama yapılmalı küçük rakamlar değil büyük rakam lar çiftci seçiyor yönetim diye bir durum yok kur sandıkları 1 sene boyunca topla oyları öyle karar ver yakarım herşeyi 50 yıllık geçmişimiz var koop larda yok öyle muhabbet babadan geliyor çeker çiftci sermayesini iflas bnim.paramı bana faizli veriyor sun oki bende çekerim hisse dar isem.neden param katlamıyor sermayem sonu sümerbank olacak anlaşıldı yada şeker fabrikası gibi erkenden batmadan paraları kurtarmak gerek max ömrü 7 yıl 4 iyi 3 hiç birşey olmaz bence kişisel düşünce
09 Ocak 2019, 22:48

tutun ve alkol

şeref
Burdan sayın cumhurbaskanı ve bakan beye seslenıyorum tutun ve alkol dairesınde tarımın bır vakfına bagıs yapılmadan işker cozulmuyormus. milyonlarca bandrol hangı firmalara verıldı bu bandroller sımdı nerde devletin trılyonlarca otv Devamı..Burdan sayın cumhurbaskanı ve bakan beye seslenıyorum tutun ve alkol dairesınde tarımın bır vakfına bagıs yapılmadan işker cozulmuyormus. milyonlarca bandrol hangı firmalara verıldı bu bandroller sımdı nerde devletin trılyonlarca otv kaybı var uc dort kışı firmaları haraca baglamışlar bakan bey neden sorusturma acmıyor.
09 Ocak 2019, 22:22

cözüm basit her tarım krd koop( kulüp) olacak. ve kendı adına bağlı oldugu ziraat bankası şb krd cekıp ortaklarına dağıtacak.ziraat bankası madem genel mudurlüğe krd vermiyor. holding sin diyorsa cözum bu. ..koope düşük faiz Devamı..cözüm basit her tarım krd koop( kulüp) olacak. ve kendı adına bağlı oldugu ziraat bankası şb krd cekıp ortaklarına dağıtacak.ziraat bankası madem genel mudurlüğe krd vermiyor. holding sin diyorsa cözum bu. ..koope düşük faizli krd vermek zorunda ziraat bankası... koopler cıftcı kuruluşu.. merkez birliği yönetim krl bşk ve üyeleri ile genel mdr nasıl cabaladıgını bılıyorum. kendınlerıne teşekur edıyorum. yıllar once bu sistem yapılıyordu vede yapıldı. ayrıca ziraat bank koop acılan krd gerektıkce kullandırsın senetlerı ıstesın verelım koop yönetımı olarak... ve vadeyıde koysun her koop banka.o vadede koop gıtsın bakaya ne kadar krd kullandı faızı ne hepsını odesın.. madem kuluplere var .. adımızı tasıyan koop adına kulup kuralım.
09 Ocak 2019, 20:39

Kaza sigortası

Çiftçi
Sayın editör tarım kredide yüksek faiz harici ortaklara yapılan kaza sigortası mdan milyonlarca lira tahsil ediliyor bu sigortadan parasını ödeyen kaç ortağın haberi var bu konuyu araştırmanızda fayda var yöneticiler tarımı bırakm Devamı..Sayın editör tarım kredide yüksek faiz harici ortaklara yapılan kaza sigortası mdan milyonlarca lira tahsil ediliyor bu sigortadan parasını ödeyen kaç ortağın haberi var bu konuyu araştırmanızda fayda var yöneticiler tarımı bırakmış illa kaza sigortası ysptırın diye personeli sıkıştırıyor omlarda ortaklardan habersiz sigorta yapıp çifçiye habersiz ödetiyor
09 Ocak 2019, 20:27

Bakanımız

Leş ber
Sayın Demirören çeşke tarım bakanımız olsaydı, helal olsun sayın Demirören

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Ekonomi HABERLERİ