Tarımsal desteklerde tapu şartı kalkıyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, çiftçilere verilen tarımsal desteklemelerde tapu şartını kaldırarak araziyi işleyene destek verilmesi yönünde 3 bakanlığın çalışma yaptığını açıkladı. Ağbal, hazineye ait tarım arazilerini ecrimisil ödeyerek kullanan çiftçilere kiralama kolaylığı getirilerek desteklemelerden yararlanabilmelerinin önünü açacaklarını kaydetti.

Tarımsal desteklerde tapu şartı kalkıyor!

Hükümet, tarımsal desteklerde çiftçinin yaşadığı önemli sorunlardan birisi olan tapu şartı konusunda önemli bir çalışma başlattı. Anadolu Ajansının Editör Masası programına konuk olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, çiftçilere yönelik yapılan arazi desteklemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

1 MİLYON ÇİFTÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Maliye Bakanı Naci Ağbal, çiftçilere verilen tarımsal desteklemelerde tapu şartını kaldırarak araziyi işleyene destek verilmesi yönünde 3 bakanlığın çalışma yaptığını açıkladı. Ağbal, hazineye ait tarım arazilerini ecrimisil ödeyerek kullanan çiftçilere kiralama kolaylığı getirilerek desteklemelerden yararlanabilmelerinin önünü açacaklarını kaydetti. Söz konusu düzenlemelerin hayat geçmesi ile yaklaşık 1 milyon çiftçinin tapu mülkiyet sorunlarından kaynaklanan destekleme mağduriyeti giderilmiş olacak.

Ağbal, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Hazineye ait tarım arazilerini özellikle kırsal kesimde ve köylerde çiftçilerimiz fiilen kullanıyorlar. Ecrimisil ödeyerek bu tarım arazisini kullanan vatandaşımız, bu tarım arazisini fiilen kullanmasına rağmen, üretim yapmasına rağmen tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanamıyor.

Çünkü bizim tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanmanız için ya mülk sahibi olmanız lazım ya da kiracı olmanız lazım. İşte biz burada çiftçilerimize 2 yönlü bir destek sağlamış oluyoruz.

Ecrimisil ödeyerek kullandığınız bu arazileri size ödediğiniz ecrimisil bedelinin yarısı kadar bir tutarla kiralayalım. Doğrudan kiralayalım, ihalede olmasın. Çünkü siz 2017 yılsonundan geriye doğru baktığımızda en az 3 yıldır bu araziliyi kullanıyorsunuz. Üretiyorsunuz. Yani ekonomiye değer katıyorsunuz. Bizde sizin bu yaptığınız gayreti takdir ediyoruz. Burada ecrimisil gibi bir değer yerine doğrudan kiralayalım. Kaç Yıl. 10 yıl süreyle doğrudan kiralama imkânı getiriyoruz.

İsterse 10 yıl daha tekrar uzatabilecek. Ondan sonra tekrar 10 yıl uzatabilecek. Yani kiracılık süresini istediği kadar uzatabilecek. Kiralama yapan vatandaşımıza 10. yılın sonunda doğrudan doğruya satın alma imkânı da veriyoruz.

Burada 2-B kanununun hatırlayın. Uygun bedellerle yüzde 50 bedelle, rayiç bedelin yüzde 50'si bedelle satmıştık burada bu düzenlemeyi getiriyoruz. Bu şekilde 156 bin tarım arazisi var. Çiftçimiz var. Biz birebir şimdi kendileri ile irtibatı kuracağız yasa çıkar çıkmaz kendilerini davet edeceğiz. Gerçekten kaçırılmayacak bir fırsat hem ödedikleri kira azalacak hem dekira kontratını Tarım il Müdürlüğüne gösterip tarımsal desteklerden yararlanacaklar.

Ben tahmin ediyorum bize yapacakları ödemeden daha fazla tutarda bir tarımsal destekleme ödemesini de almış olacaklar.

Biz biliyoruz ki Anadolu'da genellikle babadan, atadan kalan yerler tapuda kalır öyle. Ama fiilen çocuklar torunlar kullanır. Dolayısı ile burada bir mülkiyet sorunu nedeniyle vatandaş o tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanamıyor, yararlanmasını istiyoruz.

Fiilen kim üretiyorsa kim burada tarımsal üretime katkı veriyorsa o kişiye bizim o desteği ulaştırmamız lazım. Bu konuda Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Burada çiftlerimizin tarımsal destekleme ödemelerinden mülkiyet sorunları nedeniyle yaralanamamasının önündeki engelleri de kaldırmak istiyoruz."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
13 Ocak 2019, 22:06

ibrahim
tapu sartı yürürlüge girdimi ne zaman girer
15 Mayıs 2018, 20:05

Cemil
Atıl vaziyette olan meraları da tarıma acın ekonomiye değer nasıl katılıyor görün sayın bakanim
15 Mayıs 2018, 10:20

Tapilarin cok yerleri yazmamiş

Hayri ZENGIN
Bazi yerler ormana bazi yerler hazineye bazi yerler başkalarina yazilmiş
15 Mayıs 2018, 09:00

Destekler

Vedat TINTIN
Özel ormanını tarla olarak kullananlar ile devlet ormanını kullananlarada destek ödensin
15 Mayıs 2018, 04:35

Tarimdal destekler tapu şarti

Hasan Hüseyin
O zaman herkes dagi taşı merayi yazdirsin alsin desteklemeyi h ne güzel arkadaş bizim koyde 20 sene dir tarim reformu sürüyor dahitim oldu ama dagitim.olacak hazineler var devlet dagitmiyor niyemi korkak bir muhtar dagitimi ret etmis kicini k Devamı..O zaman herkes dagi taşı merayi yazdirsin alsin desteklemeyi h ne güzel arkadaş bizim koyde 20 sene dir tarim reformu sürüyor dahitim oldu ama dagitim.olacak hazineler var devlet dagitmiyor niyemi korkak bir muhtar dagitimi ret etmis kicini korkusundan eger devlet muhtara kaldiysa vay halimize adam vergi yok hazine arazileti ekiyor birde devlet bunlara tapu sarti kaldırıyor arkadaş siz halki hirsizliga alistiyorsunuz bu lari hak sahip lerin e verinki hak yerini bulsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Desteklemeler HABERLERİ