Kuzu desteği yeniden gündemde

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın uzun zamandır gündemde olan kuzu desteği ile ilgili yeniden bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. Küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve erken kuzu kesimlerinin önüne geçmek için üreticiye hayvan başına destek verilmesi amaçlanıyor.

Kuzu desteği yeniden gündemde

Tarım ve Orman Bakanlığı, Faruk Çelik döneminde gündeme alınan ancak destekleme bütçesinde kaynak ayrılamayan kuzu desteğiyle ilgili olarak yeniden bir çalışma başlattı. Anaç koyun keçi desteğinin yanında dişi kuzuları belli bir döneme kadar kesmeyerek sürüye katan yetiştiriciye hayvan başı destek verilmesi öngörülüyor.

Küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak ve hayvan sayısını artırmak için dişi kuzu başına önemli bir destek verilmesi amaçlanıyor. Üzerinde yapılan çalışmaya göre, bir sefere mahsus dişi kuzu başına 100 lira verilmesi öngörülüyor.

Bilindiği üzere anaç koyun keçi desteği olarak üreticiye, hayvan başına 25 TL destek ödemesi yapılıyor. Dişi kuzunun da destek kapsamına alınması küçükbaş hayvancılığa olan ilgiyi artırması bekleniyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mart 2019, 13:32

Bence eğer ülkemiz de küçük baş büyük baş üretimini artmasını istiyorsak üreticiye ciddi destek vermeleri rica edilir kuzu başı 25 tl iki paket sigara etmiyor verdiği ilacına bile yetmiyor desteğin
07 Mart 2019, 22:10

Kuzu

Mehmet arslan
Buzağı destrğine verilen desteğin 10 da birini kuzuya vermeleri kesinlikle hiçbir şekilde yetiştiriceye bir yardım sağlamıyor eğer gürevliler eli altında kontroller sağlana bilse o zaman ne tür sıkıntıların çekildiğini daha iyi g Devamı..Buzağı destrğine verilen desteğin 10 da birini kuzuya vermeleri kesinlikle hiçbir şekilde yetiştiriceye bir yardım sağlamıyor eğer gürevliler eli altında kontroller sağlana bilse o zaman ne tür sıkıntıların çekildiğini daha iyi gürür ve ona güre destek için gereken mercilere ulaştırılır enazından bir nebze rahatlatıcı bir rakam destek verilir
05 Mart 2019, 22:47

kuzu desteği

birebir sahadan yazıyorum
kuzuların fazlalaşmasını istiyorsak, üretene destek verilecekse elbette kuzu desteği olmalı. 25 tl çok az. bir hayvanın desteklemesi artık bir adet(kutu) iç parazit ilacı bile alamıyor. kuzu vermeyen(damızlık değeri azalmış) koyu Devamı..kuzuların fazlalaşmasını istiyorsak, üretene destek verilecekse elbette kuzu desteği olmalı. 25 tl çok az. bir hayvanın desteklemesi artık bir adet(kutu) iç parazit ilacı bile alamıyor. kuzu vermeyen(damızlık değeri azalmış) koyunlarda destekleme dışı kalır. kuzu üretimi varsa 100 tl verilmesi çok yerinde olur. kayıt altına alma masrafı birlik aidatı aşı ve ilaç masrafını saymıyorum. hesapladığınızda verilen desteleme çok az. kesinlikle kuzu desteği ile mükemmel bir destekleme kalemi olur. üretenin alacağı teşvik olur. üretene var üretmeyene yok...........
05 Mart 2019, 07:27

Kuzu desteği = buzağı desteği

Üreticiden Sahadan
Üretime verilen destek adına mükemmel yerinde üretenin cebine ulaşan bir destekleme olur. Küçükbaş birliklerinin işine gelmeyecek ama bu düzenlemede vazgeçilmeden gerçekten üreten yetiştiriciye bu destek ulaştırılarak küçükbaş h Devamı..Üretime verilen destek adına mükemmel yerinde üretenin cebine ulaşan bir destekleme olur. Küçükbaş birliklerinin işine gelmeyecek ama bu düzenlemede vazgeçilmeden gerçekten üreten yetiştiriciye bu destek ulaştırılarak küçükbaş hayvan artışı kesinlikle sağlar. Sahanın içinden yazıyorum.....

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Desteklemeler HABERLERİ