300 koyun desteğinde önemli gelişme!

07 Şubat 2018 18:07
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK
Kamuoyunda merakla beklenen 300 koyun desteğinde, detayların ne zaman açıklanacağı belli oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üzerinde çalışılan çalışma ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapmazken, destekle ilgili bütün detaylar, 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bunun için Külliye'de kapsamlı bir program düzenlenecek. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 15
ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ DETAYLAR BELLİ OLMAYA BAŞLADI
ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ DETAYLAR BELLİ OLMAYA BAŞLADI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan 300 koyun desteği ile ilgili detaylar belli olmaya başladı.
2 / 15
20 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK
20 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK
Kırsaldaki hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için verilecek olan destekle ilgili bütün detaylar 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Bir taraftan 20 Şubat'ta Külliye'de yapılacak programla ilgili çalışmalar yürütülürken bir taraftan da TİGEM tarafından yürütülecek desteğin detayları üzerinde istişareler devam ediyor.
3 / 15
ÇİFTÇİDEN BÜYÜK İLGİ
ÇİFTÇİDEN BÜYÜK İLGİ
300 koyun desteği ile ilgili açıklamalar kamuoyunda büyük yankı bulurken, şimdi herkes bu destekten nasıl yararlanılacağını öğrenmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak Bakanlığın ilgili birimleri ve il, ilçe müdürlükleri telefon yağmuruna tutuldu.
4 / 15
BAKANLIK 20 ŞUBAT'A HAZIRLANIYOR
BAKANLIK 20 ŞUBAT'A HAZIRLANIYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 300 koyun desteğinden kimlerin nasıl yararlanılacağına dair resmi bir açıklama yapılmazken, bütün detayların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması hedefleniyor.
5 / 15
BAKAN FAKIBABA ÖN BİLGİ VERDİ
BAKAN FAKIBABA ÖN BİLGİ VERDİ
Bakan Fakıbaba, konuyla ilgili olarak sadece köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun ve bu destekten yararlanan kişilerin sigortalarının devlet tarafından ödeneceğine yönelik bilgiler verdi.
6 / 15
300 KOYUN DESTEĞİNDEKİ SORU İŞARETLERİ
300 KOYUN DESTEĞİNDEKİ SORU İŞARETLERİ
Detaylarla ilgili açıklama yapılmadığı için doğal olarak birçok soru gündeme geliyor. Öncelikle 300 koyun desteğinden kaç kişi yararlanacak? Bu konu, destekle amaçlanın tam olarak anlaşılabilmesi için hayati önem taşıyor. Bununla ilgili olarak 500 bin baş koyun rakamı telaffuz ediliyor.
7 / 15
DESTEKTEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?
DESTEKTEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?
Verilecek destek 500 bin başla sınırlı tutulursa bu rakam, kırsalda hayvancılığı kalkındırma hedefi ile tam örtüşmez. Şöyle ki; 500 bin başı 81 ile böldüğümüzde bu destekten her ilde sadece 20 kişinin bu destekten yararlanacağı anlamına gelir. Her ilden 20 kişinin yararlanacak olması da şu anda kamuoyunda oluşan heyecana karşılık büyük bir hayal kırıklığını meydana getirir.
8 / 15
FİNANSI ZİRAAT BANKASI'NIN KREDİLERİ İLE KARŞILANACAK
FİNANSI ZİRAAT BANKASI'NIN KREDİLERİ İLE KARŞILANACAK
Diğer yandan 300 koyun desteği hibe olarak verilmeyeceği için bu desteğin kaynağının nereden karşılanacağı konusu önem taşıyor. Bu konuda da desteğin tamamen Ziraat Bankası'nın vereceği kredi ile karşılanacağı belirtiliyor. Burada da Ziraat Bankası'nın kredilendirme şartları önem taşıyor.
9 / 15
KOYUNLAR KİM TARAFINDAN KARŞILANACAK?
KOYUNLAR KİM TARAFINDAN KARŞILANACAK?
Çiftçiye verilecek olan koyunlar TİGEM tarafından tedarik edilerek dağıtılacak. TİGEM'in genç çiftçi projesinde dağıttığı hayvanlara yönelik eleştiriler gündeme gelmişti. Aynı sorunun 300 koyun desteğinde yaşanmaması büyük önem taşıyor.
10 / 15
HERKES YARARLANAMAYACAK
HERKES YARARLANAMAYACAK
300 koyun desteğinden herkes yararlanamayacak. Bunun için destekten yararlanmak isteyenlerden öncelikle arazi ve ahır şartı istenecek. Arazisi ve ahırı olmayanlar bu destekten yararlanamayacak. Ne kadar büyüklükte arazi isteneceği ise henüz belli değil.
11 / 15
KUZULARIN DOĞUMUNA GÖRE KREDİLER ÖDENECEK
KUZULARIN DOĞUMUNA GÖRE KREDİLER ÖDENECEK
Ziraat Bankası tarafından verilecek krediler sıfır faizli olacak. 300 koyun doğum yaptıktan sonra elde edilecek kuzulara göre kredinin geri ödemesi belirlenecek.
12 / 15
ZİRAAT BANKASI KÖYDEKİ ARAZİLERİ İPOTEK EDECEK
ZİRAAT BANKASI KÖYDEKİ ARAZİLERİ İPOTEK EDECEK
Bu destekte en önemli unsur Ziraat Bankası köydeki arazileri ipotek olarak kabul edecek. Bilindiği üzere çiftçinin yararlanacağı kredilerde köydeki arazisi ve evi ipotek olarak kabul edilmiyordu.
13 / 15
AİLEDEN BİR KİŞİ YARARLANACAK
AİLEDEN BİR KİŞİ YARARLANACAK
300 koyun desteğinde ayrıca verilecek olan sigorta desteğinden de aileden sadece bir kişi yararlanacak. Bu sigorta desteğinin süresi ise bilinmiyor.
14 / 15
KADIN ÇİFTÇİYE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI BEKLENİYOR
KADIN ÇİFTÇİYE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI BEKLENİYOR
300 koyun desteğinde kadın çiftçilere yönelik pozitif bir ayrımcılık yapılması da bekleniyor. Bunun yanında önceliğin ilk kez bu işi yapacaklara mı yoksa mevcutta üretim yapanlara verileceği de çalışmaların sonucunda belli olacak. TARIMDANHABER
15 / 15

Yorumlar

Toplam 17 Adet Yorum Yapılmış.
08 Mayıs 2018, 09:07

ÇİFTÇİ
GERÇEKTEN YAPANAVERİN MERLASI OLANA YAYLASIOLANA AĞIRI OLANA VERSINLER TORPIL GIRMESIN DEVLETİMİZE YAZIKTIR İŞİ BİLENİE VERİLSİN
12 Şubat 2018, 12:24

öncelik çiftlik sahibinin

yorumsuz
Memleket çiftlik çöplüğü ile dolu millet can değer çiftliklerini yarı fiyatına hatta daha aşağısına satıyor sermayesi olmadığından bunlarda tutmuş şehirde kendine bir yol çizmiş çiftliği yok tarlası yok adamı köye getirmeye Devamı..Memleket çiftlik çöplüğü ile dolu millet can değer çiftliklerini yarı fiyatına hatta daha aşağısına satıyor sermayesi olmadığından bunlarda tutmuş şehirde kendine bir yol çizmiş çiftliği yok tarlası yok adamı köye getirmeye çalışıyor üstelik koyunların değerince ipotek istiyor. 300 koyunun nasıl bakılacağını kimse hesaba katmıyor. Koyunculuk yapmak için en başta aile desteği olması gerekir. Adamın karısı şehirden gelmez kendi köyde hayvancılık yapıcam diye uğraşır. Siz öncelikle köyde çiftliğini satan adama engel olun yetmezse gidenleride geri getirirsiniz .
10 Şubat 2018, 13:12

Köyden indim şehire

Yusufoğlu
yahu şehirliyi boşverin köyluyu durdurun köylerde kimse kalmadı köylüye destek verin zengini boşverin zengin zaten zengin .....köyde iş yok guç yok millet şehirde karınlarını doyuruyo köyde aç aç...
08 Şubat 2018, 21:31

Cins

Mehmet
Beki bu koyunlar hangi cins merinosmu yoksa hangisi bilgisi olan varsa yazabilirmi tskr
08 Şubat 2018, 18:53

"Oğlan yayar gelin sağarsa koyun koyundur, el yayar el sağarsa koyun oyundur"
08 Şubat 2018, 17:05

diye düşünüyorum

Erdal Karlı
Şehirde yaşayan genç çiftçilerin çocuklarının geleceği kaygısı çözülmeden bu projede başarı sağlansa dahi sürekliliği olmaz. Çünkü ben okumadım çocuklarım okusun yada benim bir mesleğim olmadı çocuklarımın bir mesleği o Devamı..Şehirde yaşayan genç çiftçilerin çocuklarının geleceği kaygısı çözülmeden bu projede başarı sağlansa dahi sürekliliği olmaz. Çünkü ben okumadım çocuklarım okusun yada benim bir mesleğim olmadı çocuklarımın bir mesleği olsun düşüncesindeki insanı köyüne sürekli kalıcı götüremezsiniz.
08 Şubat 2018, 15:55

Köylerde şenlik başlar

Hasan hüseyin altunok
Köyde hayat var köye donun ben el işinde beş yildiz calişiyom elime bişe geçmedi bende bu projeden yararlanmak istiyorum teşekurler
08 Şubat 2018, 13:44

caban

mehmet
hep şehre gidene biraz da köydeki vatandaşı düşün köy hayatı zor kac şehre köyünü terketmeyene verecen 300degil 100 ver 50 ver yapana ver benim köyümde adama fondan 2 sefer koyun verdiler sonuc sıfır adam sattı yedi bu yıl yine hi Devamı..hep şehre gidene biraz da köydeki vatandaşı düşün köy hayatı zor kac şehre köyünü terketmeyene verecen 300degil 100 ver 50 ver yapana ver benim köyümde adama fondan 2 sefer koyun verdiler sonuc sıfır adam sattı yedi bu yıl yine hibe 50koyun verdiler adam yine satar işi bilene yapana verecan hayvancılık kalkınacaksa saygılar
08 Şubat 2018, 12:50

CL
boş iş...köylerde okul bile kalmamış,millet sırf sadece çocugum okula gitsin diye şehire taşınıyor...köydeki genç kızlar canından bezmiş evlenip şehire kapağı atma derdinde...hayvancılıkla uğraşana zaten kız verilmiyor..ayrıc Devamı..boş iş...köylerde okul bile kalmamış,millet sırf sadece çocugum okula gitsin diye şehire taşınıyor...köydeki genç kızlar canından bezmiş evlenip şehire kapağı atma derdinde...hayvancılıkla uğraşana zaten kız verilmiyor..ayrıca başvuru yapmak isteyenlere bakıyorum hayvancılıkla alakası yok,hayatında hayvana eli değmemiş adam,hiç hayvan beslememiş adam çocuk oyuncağı zannediyor..naçizane tavsiyem sakın bulaşmayın elinizdeki araziden arsadan olursunuz..
08 Şubat 2018, 12:04

Mahmut
Millet köydeki ahırı samanliğı nasil kuracak evi varmidir soran yok bu koyunlar nasıl korunacak altyapı șart yoksa al 200/300 koyunu nasil bakarsan bak olmaz vatandașa ev ve hayvan barınağı imkani vereceksin ōdeme șaratlarinii uzun Devamı..Millet köydeki ahırı samanliğı nasil kuracak evi varmidir soran yok bu koyunlar nasıl korunacak altyapı șart yoksa al 200/300 koyunu nasil bakarsan bak olmaz vatandașa ev ve hayvan barınağı imkani vereceksin ōdeme șaratlarinii uzun zamana yayacaksinki ben cesaret edip kōyűme dōnům

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.