Veterinerlerin uygulama ücretindeki belirsizlik üreticiyi tedirgin ediyor!

Artvin'de ortaya çıkan 'şarbon hastalığı' üreticileri kaygılandırırken, veteriner hekimlerin uygulama ücretlerine yönelik tartışmaları da yeniden gündeme getirdi.

Veterinerlerin uygulama ücretindeki belirsizlik üreticiyi tedirgin ediyor!

Veteriner hekimlerin vatandaşla karşı karşıya gelmemesi için Bakanlık bu konuda bir çalışma yürütürken, bıçak parası olarak tabir edilen uygulamada ücretler 1 kuruşa indirilerek kaldırılmıştı. Uygulama ücretinin veteriner hekimlere nasıl ödeneceğine dair belirsizlikler ise devam ediyor. Bakanlığın yaptığı çalışmaya göre, uygulama ücretinin Bakanlık tarafından ödenmesi öngörülüyor.

Artvin'de geçimini hayvancılıkla sağlayan bir üreticinin ahırında bulunan 5 büyükbaş hayvanından 3'ü şarbon hastalığına yakalanarak telef oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, ahırı karantinaya aldı.

Artvin'in Merkez Balcıoğlu Mahallesi'nde, uzun yıllardır hayvancılıkla uğraşan ve geçimini süt satarak elde eden üreticinin ahırında bulunan 5 ineğinin 3'ü, iki gün arayla telef oldu. Çift, sabah katlıklarında ahırda hareketsiz olarak buldukları ineklerini görünce durumu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

VİRÜS OLDUĞU SAPTANDI, AHIR KARANTİNAYA ALINDI

Yörede 5 gün içinde 3 büyükbaş hayvanın telef olması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri de harekete geçerek bölgede çalışma başlattı. Yapılan incelemelerde hayvanların telef olmasının nedeninin şarbon (Anthrax) bakterisi olduğu saptandı. Bölgeye gelen yetkililer ahırı karantinaya aldı, ölen hayvanlar da iş makinesi yardımıyla ahırdan çıkartılıp şehirden uzak bir bölgede toprağa gömüldü.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
10 Ocak 2018, 11:13

sağlık olsun
Sayın bakan, 25 kuruş yerine, fiyatı 4 - 6 tl arasında değişen kulak küpesi ücretini kaldıraydın hem üreticinin hemde teşkilatın daha çok hoşuna giderdi . herkes rahatlardı.düşün 100 koyun aşısı 25 tl - 100 koyun küpesi 400 ile Devamı..Sayın bakan, 25 kuruş yerine, fiyatı 4 - 6 tl arasında değişen kulak küpesi ücretini kaldıraydın hem üreticinin hemde teşkilatın daha çok hoşuna giderdi . herkes rahatlardı.düşün 100 koyun aşısı 25 tl - 100 koyun küpesi 400 ile 600 tl arası. hangisi çok. Ama şu senin danışma-ma işini yapanlar varya. senide zor durumda bıraktılar.
07 Ocak 2018, 13:28

İşler Durur

Garip
Aşı ve küpe uygulama ücretlerinin yerini tutacak bir kaynak yada kalıcı tazminat tez elden çıkarılmazsa işler durur. Doğruya doğru. İdari baskılar bir şeyi çözemez. Aşı işleri normal çalışma saatleri içine sıkıştırılırsa Devamı..Aşı ve küpe uygulama ücretlerinin yerini tutacak bir kaynak yada kalıcı tazminat tez elden çıkarılmazsa işler durur. Doğruya doğru. İdari baskılar bir şeyi çözemez. Aşı işleri normal çalışma saatleri içine sıkıştırılırsa doğallığında gerçek aşılama kapasitesi %30'lara düşer. Belki daha da aşağılara. Hiç bir idareci bir hekime neden şu kadar aşı yapmadın diye soramaz. Şap şüphesi var der (ki her yerde de var) aşılama durur. Maraba bile olsa mesai saatleri dışında karşılıksız çalışmayı uzun süre kimse kaldıramaz. Veteriner Hekim odaları işini yapsa bu işler bu kadar sarpa sarmaz. Toç Bir-Sen riyakar. KESK/Tarım Orkam-Sen ise yetkisiz.
06 Ocak 2018, 16:50

Eğer ki tarim bakanlığına bu işin hakkını gerçekten verecek biri gelmediği süre ithalat et fiyatları hastalıkları konuşup dururuz.tribunlere oynamayan ne yaptığını bilen biri gelmeli öyle biri olmalı ki öncelikle hayvancılıkla Devamı..Eğer ki tarim bakanlığına bu işin hakkını gerçekten verecek biri gelmediği süre ithalat et fiyatları hastalıkları konuşup dururuz.tribunlere oynamayan ne yaptığını bilen biri gelmeli öyle biri olmalı ki öncelikle hayvancılıkla ilgili sgk lara el atmalı.sacma sapan destekleme modelinden vazgeçmeli.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ