Tarım Bağ-Kurluların prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nu ziyaret etti. Bayraktar, Bakan Müezzinoğlu'na, tarım Bağ-Kurluların taleplerini iletti.

Tarım Bağ-Kurluların prim ödeme gün sayısı 15 güne indirilmeli

Bakan Müezzinoğlu'na tarım Bağ-Kur'unda 2008 yılında olduğu gibi prim ödeme gün sayısının yeniden 15 güne indirilmesi gerektiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarım sektöründe çalışan kadınların sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50'si, erkek çiftçilerin ise primlerinin yüzde 25'i devlet tarafından karşılanmalıdır.

Muafiyette geçen sürelerin çiftçilerin çalışma gün sayılarına ilave edilmesi suretiyle, bu süreler için borçlanma imkanı sağlanmalıdır.

Çiftçilerin yaptıkları çalışmaların zorluğu dikkate alınarak, çiftçilere çalıştıkları her yıl için 120 gün, (3 yılda 1 yıl hesabıyla) yıpranma payı verilmelidir.

Kadınların sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğum nedeniyle, hizmet borçlanmasının yapılabilmesinin yanı sıra üç doğum sınırlaması kaldırılmalıdır.

Doğum borçlanmasında, askerlik borçlanmasındaki gibi tescil şartı aranmamalıdır.

Sosyal güvenlik yönünden de desteklenmesi gereken genç çiftçilere, tarım Bağ-Kur prim ödemelerinde belirli oranlarda indirim uygulanmalıdır.

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, 1 Mayıs 2015 ile 30 Haziran 2016 tarihleri arasındaki 14 aylık tarım Bağ-Kur prim borçlarını kapsamaktadır. 1 Mayıs 2015 tarihinden önceki durdurulan süreler de yapılandırılmaya dahil edilmelidir. Durdurulan süreler hesaplanırken, durdurulan tarihteki günlük kazanç üzerinden ve faizsiz olarak hesaplanmalıdır.

6745 sayılı Kanun ile çiftçilerin tarım Bağ-Kur primlerine Hazine tarafından yapılan 5 puanlık teşvikten, borçlanma ve ihya kapsamındaki çiftçiler yararlanamıyor. Bu çiftçiler 372 lira 50 kuruş yerine 435 lira 63 kuruş ödemektedirler. Bu durumda olan çiftçiler de bu teşvikten yararlanmalıdır.”Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
11 Aralık 2016, 11:03

pancar ekicisi kadınlar

yılmaz akarsu
sayın bakanım bölgemiz kastamonuda 1995 den itibaren pancar ekimi yapan fazla küsbe fazla kapı kağıdı almak için eşleri tarafından pancara yazılıp pancar eken kadıdan ciftci bağkuru adında pirimler kesildi ve bu pirimler bağk Devamı..sayın bakanım bölgemiz kastamonuda 1995 den itibaren pancar ekimi yapan fazla küsbe fazla kapı kağıdı almak için eşleri tarafından pancara yazılıp pancar eken kadıdan ciftci bağkuru adında pirimler kesildi ve bu pirimler bağkura ssk sgk ye bildilmediği için kadının pancar ekiciliğinden sigortasının olup olmadığından haberi yok şeker fabrikaları yasayı ihlal görevi ihmal ederek insan hakkı ihlali yapıyorlar***sayın bakanım birde erkeğe sağlanan sigortasız olarak askere giden askerli sonu sigortalı olan biz erkeklere sağlanan askerlik borçlanma hakkı sigortasız olduğu halde doğum yapan doğumdan sonra sigortalı olan kadınlarımıza bu hak sağlanmıyor bu eşitlik ilkesinede insan haklarınada aykırı değilmidir ..
11 Aralık 2016, 10:56

sigortasız köy kadınları

yılmaz akarsu
sayın bakanım 1983 de çıkarılan bakanlar kurulu kararı ile bölge bölge uygulanması kararı alınan çiftçi bağkuru sigortası bölgemiz kastamonuda 12 yıl sonra uygulanması bölgeler arası eşitsizliği ortaya çıkartmıtı Devamı..sayın bakanım 1983 de çıkarılan bakanlar kurulu kararı ile bölge bölge uygulanması kararı alınan çiftçi bağkuru sigortası bölgemiz kastamonuda 12 yıl sonra uygulanması bölgeler arası eşitsizliği ortaya çıkartmıtır bu bir***sayın bakanım şeker fabrikaları kastamonu bölgesinde ekiciden bağkur pirimi adı altında örneğin fikri ünal köylümden 1995 den 2005 e kadar 0.85 kuruş gibi pirim kesmiş fakat bağkura bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği için yasa ihlali görev ihmali yapmıştır yapmaya da devam etmektedir il sgk da şeker fabrikasına sorup kaç ekiciden pirim kestin bana bildir dememe keyfiyetini uygulamış devam etmektedir 1983 dikkate alınıp kanun teklifi ile kastamonu çiftciside 12 yıllık hak ols
08 Aralık 2016, 18:54

TARIM bakuru

Mustafa cengiz aslan
Aylık ödemede zorlanıyoruz niye aylık gelirimiz yok pirimlerimiz yuksek ve aylık gelirimiz yok pirim üç ayda ve ya6ayda olsa .adamin ZİRAT odası kaydı var 10 evel o kaydı kabul etmiyor .ama buyday makbuzu istiyor.olmaz.TARIM BAŞI KESİLM Devamı..Aylık ödemede zorlanıyoruz niye aylık gelirimiz yok pirimlerimiz yuksek ve aylık gelirimiz yok pirim üç ayda ve ya6ayda olsa .adamin ZİRAT odası kaydı var 10 evel o kaydı kabul etmiyor .ama buyday makbuzu istiyor.olmaz.TARIM BAŞI KESİLMİS KOYUN GİBİ GEZINIYOR.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ