Konya Şeker'den, 2016'da çiftçiye 1.3 milyar liralık ödeme

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in 2016 yılında üreticiye 1 Milyar 350 Milyon TL'nin üzerinde ürün bedeli ödediğini açıkladı. Konuk, "Konya Şeker büyüdükçe çiftçinin geliri de artıyor" dedi. Patatesin de sanayi ürünü olarak ekiminin yaygınlaşmasını ve ekonomik değerinin artmasını sağladıklarını ifade eden Konuk, patates üreticisine bugün 7 milyon lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Konya Şeker'den, 2016'da çiftçiye 1.3 milyar liralık ödeme

KONYA ŞEKER BÜYÜDÜKÇE ÇİFTÇİ DAHA ÇOK KAZANACAK

2016'nın, Konya Şeker açısından verimli, bereketli bir yıl olduğunu aktaran AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Üretim Tesisi ile Bulgur Üretim Tesisi ve Un Fabrikasını tamamladık. Konya Şeker olarak biz hiçbir alanda boşluk bırakmama gayretindeyiz. Azına çoğuna bakmadan bu topraklarda bizim üreticimizin ürettiği veya üretebileceği her ürünü üretici ne kadar çok üretebilirse üretsin istiyor, onların ürettiği her ürünü de Konya Şeker güvencesi altına almaya gayret ediyoruz.

Nitekim bu tesisler, üreticimiz daha fazla üretsin, ürettiğinden daha fazla kazansın diye yapılan yatırımlardır. Bu tesislerin de faaliyete geçmesiyle birlikte Konya Şeker'in üreticiye katkısı biraz daha artacak ve büyüdükçe büyütme gayesiyle çıktığı yolda önemli bir mesafe daha kat etmiş olacak. Konya Şeker'in geleceğe yaptığı yatırımların kıymetini en iyi üretici bilir. 2001 yılında pancar bedeli olarak yaklaşık 56 milyon TL'lik ödeme yapılıyordu. 2016 yılında ise Konya Şeker üreticiye 1 Milyar 350 Milyon TL'nin üzerinde ürün bedeli ödedi. Konya Şeker büyüdükçe çiftçinin geliri de arttı" dedi.

PATATES ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ, KONYA ŞEKER İLE GÜLDÜ

Üreticiyi kaderine terk etmeyen, ödemelerini dün olduğu gibi bugün de istikrarlı bir şekilde gerçekleştiren Konya Şeker'in tarımsal girdi bedeli olarak üreticiye 2016 yılında yaptığı ödemenin tutarı 1 Milyar 350 milyon TL'yi aştı. Pancarın yanı sıra patatesi, ayçiçeğini, buğdayı, arpayı, elmayı, üzümü, mısırı da bölge çiftçisi için ekonomik kazanca dönüştüren Konya Şeker, yaklaşık 50 bin çiftçiden ürün alarak üreticiyi piyasaya ezdirmedi. Üreticiye yaptığı tarımsal ürün bedeli ödemesini son 12 yılda 24 kat katlayarak bölge çiftçisine 1,35 Milyar TL'lik ödeme gerçekleştiren Konya Şeker patates üreticisine de 11.218.084.46 lirası kampanya dönemi içerisinde,7.030.272,77 Lirası da bugün (Cuma) olmak üzere toplamda 18.248.357.23 Liralık ödeme yapmış oldu.
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ